Florysta, czyli zawód z przyszłością

2019-09-11

Układanie bukietów i kompozycji kwiatowych dzisiaj jest sztuką, a profesjonalni floryści są doceniani i poszukiwani w całej Polsce. Jest to zawód deficytowy w kilkudziesięciu powiatach.

 

Kim jest florysta i jak nim zostać?

 

Układanie kwiatów nie jest zajęciem dla każdego, a kwiaciarnie coraz częściej zamiast sprzedawców poszukują fachowców potrafiących z kwiatów tworzyć zachwycające kompozycje. Są nimi floryści. Jak podjąć pracę w tym zawodzie?

 

Niezbędne jest odpowiednie wykształcenie. Kandydaci powinni rozpocząć naukę w branżowej szkole policealnej. Istnieje też możliwość przebycia kursu zawodowego. Oferuje je wiele placówek dydaktycznych.

 

Florysta – wymagania i umiejętności

 

Istotne jest, by kandydat na to stanowisko posiadał rozwinięte zdolności manualne, a także zmysł estetyczny. Powinien również cechować się dobrym wzrokiem, w tym nie mieć zaburzeń związanych z rozpoznawaniem barw. W pracy florysty mogą przeszkadzać również alergie roślinne lub na środki chemiczne.

 

Dobry florysta potrafi ocenić jakość kwiatów, zna techniki ich codziennej pielęgnacji, wie jak pakować wiązanki w zależności od sezonu, układać bukiety, zna zasady kompozycji czy elementy botaniki. Na tym stanowisku niezbędna jest także wiedza z zakresu historii sztuki, czy nawet kulturoznawstwa. Dlaczego? Klient może poprosić o przygotowanie bukietów pasujących na przykład do wnętrza w określonym stylu architektonicznym i w otoczeniu dzieł sztuki. W tym wypadku sam talent do ułożenia kwiatów nie wystarczy. Ponadto inne są techniki układania kwiatów na uroczystości ślubne, żałobne czy świąteczne – florysta musi je znać.

 

Zadania florysty

 

Praca florysty jest wbrew pozorom bardzo ciężka i z pewnością nie dla każdego. To nie tylko układanie kwiatów, ale też wszystkie czynności konserwujące, zabezpieczające rośliny przed więdnięciem i gniciem. Florysta dobiera donice i odpowiednie podłoże – ziemię, drenaż i inne elementy.

 

Praca w kwiaciarni polega na:
• przygotowywaniu i realizacji projektów dekoracyjnych z roślin,
• tworzeniu elementów dekoracyjnych – sztucznych kwiatów, suszu etc.
• pakowaniu i przewożeniu gotowych kompozycji,
• układaniu kompozycji w miejscu docelowym,
• zabezpieczaniu kompozycji kwiatowych przed więdnięciem,
• sprzedaży kwiatów,
• informowaniu klientów o właściwościach roślin i ich przeznaczeniu,
• śledzeniu trendów związanych z florystyką i dostosowaniu do nich oferty.


Ile zarabia florysta?

 

Jest to profesja zdominowana przez kobiety, niemniej nie ma żadnych przeciwwskazań, by podjęli się jej mężczyźni. Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, mediana miesięcznego wynagrodzenia florysty wynosi 2370 zł brutto. 25% najlepiej opłacanych pracowników osiąga pensję powyżej 2830 zł brutto. Jedna czwarta florystów zarabia mniej niż 2150 zł brutto.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj