Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fluktuacja kadr - zjawisko pozytywne czy problem?

Fluktuacja kadr - zjawisko pozytywne czy problem?

 
Fluktuacja kadr - zjawisko pozytywne czy problem?

 

Fluktuacja, czyli płynność kadr, jest naturalnym i powszechnym zjawiskiem. Obejmuje odchodzenie z firmy pracowników i jednoczesne przyjmowanie nowych osób oraz przemieszczanie się zatrudnionych w obrębie struktur firmy (np. awanse poziome i pionowe) w określonym odcinku czasu.

 

 

Fluktuacja - przyczyny

 

 

Rezygnacja z pracy może mieć charakter dobrowolny - kiedy wynika z osobistych pobudek i jest decyzją zatrudnionego. Wpływają na nią np. niedostateczna motywacja pracownika, zła atmosfera w pracy, brak satysfakcji albo pojawiająca się możliwość zmiany stanowiska lub firmy, związana z sytuacją na rynku pracy (wiąże się np. z perspektywą uzyskania lepszego wynagrodzenia czy dodatkowych benefitów). Rotacja pracowników może mieć także charakter niedobrowolny – w przypadku zwolnienia, przejścia na emeryturę, likwidacji stanowiska czy zakończenia umowy na czas określony.

 

 

O ile przedsiębiorstwo jest w stanie kontrolować fluktuację niedobrowolną, na osobistą decyzję pracownika o odejściu ma niejako pośredni wpływ. Odpowiedni system motywowania, dobra atmosfera i inne czynniki zachęcają pracownika do pozostania w firmie. Jednak co w sytuacji, kiedy okażą się one niewystarczające? Czy wysoki wskaźnik fluktuacji kadr, który oznacza znaczny odpływ pracowników, zawsze niesie ze sobą straty finansowe?

 

 

Fluktuacja kadr - korzyści

 

 

Oczywiste jest, że niski wskaźnik fluktuacji pracowników świadczy o skuteczności systemów zarządzania i motywowania w firmie. Pracodawca, który wie, jak zachęcić zatrudnionych do nieodchodzenia, może w większym stopniu kontrolować rotację kadr.


Jakie są plusy zmian personalnych na stanowiskach? Wakaty to szansa na rekrutację personelu o większej wiedzy, chęci do pracy i umiejętnościach bardziej przydatnych dla firmy. Odejście osób, które nie odnajdywały się w strukturach przedsiębiorstwa, daje możliwość znalezienia kandydatów bardziej odpowiednich na dane stanowiska. Pozytywny wpływ na działanie przedsiębiorstwa ma także fluktuacja kadr w obrębie struktur firmowych. Szansa awansu jest motywacją do pracy i czynnikiem, który może wpłynąć na lojalność pracowników.

 

 

Fluktuacja zatrudnienia - wady

 

 

Bezsprzeczną wadą wysokiego wskaźnika fluktuacji są koszta, jakie musi ponieść pracodawca w chwili odejścia personelu i rekrutacji nowych osób. Odprawy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, obniżenie wydajności pracownika w okresie wypowiedzenia, a następnie rekrutacja, wdrożenie i szkolenia nowej osoby – to wszystko generuje spore kwoty.

 

 

Może się także zdarzyć, że nadmierna fluktuacja pracowników wynika ze złego zarządzania personelem. Jeśli w danym okresie dobrowolnie odeszło wiele osób, należy jak najszybciej zbadać przyczyny ich decyzji. Brak systemu motywacyjnego, nieodpowiednie relacje na linii pracownik – przełożony i wiele innych czynników może negatywnie wpływać na atmosferę w firmie i nie tylko osłabiać zaangażowanie obecnych pracowników, ale także psuć wizerunek firmy jako solidnego pracodawcy i zniechęcać utalentowanych kandydatów do podjęcia pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.