Freelancer - kim jest, kodeks, umowa i rozliczenie

2018-11-06

 

Freelancer - kim jest?

 

Freelancer to osoba pracująca bez etatu, najczęściej zdalnie. Realizuje projekty na zlecenie w dziedzinie, w której się specjalizuje. Freelancer może prowadzić swoją działalność, ale nie musi. Może rozliczać się z usługodawcą na podstawie umowy o dzieło. 

 

Freelancing w Polsce staje się coraz bardziej popularny, głównie wśród zawodów artystycznych, o podłożu humanistycznym, ale także w branży w IT. Można powiedzieć, że powstał nowy zawód freelancer. 

 

Polski freelance coraz częściej korzysta z portali ze zleceniami lub specjalnych platform, gdzie niepotrzebne jest posiadanie własnej firmy, gdyż możesz rozliczać się ze zleceniodawcą za pośrednictwem właśnie platformy. Za drobny procent faktura zostanie wystawiona przez platformę i tak nastąpi rozliczenie pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą.

 

Freelancer praca 

 

Praca freelancera najczęściej dotyczy branż związanych z: 

  • copywritingiem, 
  • fotografią, 
  • dziennikarstwem, 
  • grafiką, 
  • tłumaczeniami itp. 

 

Freelancing można uprawiać w zasadzie w każdym zawodzie, który można wykonywać z dowolnego miejsca, w którym chce się wykonywać pracę. Freelancer zazwyczaj wykonuje zlecenia przez internet. 

 

W Polsce freelance copywriterski jest zdecydowanie dominującą branżą. W sieci można znaleźć wiele ogłoszeń ze zleceniami dla freelancerów. Również freelancer oferty często wraz z portfolio prezentuje w ogłoszeniach, które dodaje i w ten sposób poszukuje nowych zleceń. 

 

Freelancer praca w domu 

 

Freelancerzy zazwyczaj pracują w domu. Niekiedy wybierają też inne miejsca jak np. kawiarnia, park, inny kraj. Są tacy, którzy wykonują zlecenia zdalne, podróżując po świecie. Zlecenia IT, praca grafika freelancera czy copywritera może być wykonywana na dobrą sprawę gdziekolwiek. Tu liczy się efekt, który wieńczy wykonanie zadania. 

 

Kodeks freelancera

 

Każdy freelancer musi mieć swój kodeks pracy. Kodeks pracy to też swoisty kodeks etyki pracy, który należy przestrzegać, aby zachować zdrowe relacje i nie dać się wykorzystywać oraz nie znienawidzić tej pracy. W końcu w dużej mierze sami zdecydowaliśmy się na freelance. O czym trzeba pamiętać?

  1. Nie toleruj opóźnień w płatnościach. Wykonujesz pracę, za którą należy Ci się wynagrodzenie. Przeciąganie terminów płatności może skończyć się jej brakiem. Poza tym też masz swoje wydatki i terminy płatności do uregulowania.
  2. Nie traktuj VAT-u jako dochodu. To są pieniądze państwa, które im szybciej przelejesz na inne konto, tym szybciej o nich zapomnisz. Jeśli je wydasz, może ci potem zabraknąć na podstawowe opłaty.
  3. Analizuj zlecenia. Nie odrzucaj czegoś na starcie, jeśli dobrze nie poznasz projektu. Ale jeśli ktoś zaczyna od razu kręcić lub wprowadza niemiłą atmosferę, nie podejmuj się działania.
  4. Unikaj współpracy ze znajomymi królika. Znajomy znajomego szuka grafika...itd. Nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Ze znajomymi idź na imprezę, a interesy załatwiaj poza tym kręgiem. Jeśli coś pójdzie nie tak, ktoś nie wypłaci itd., niesmak pozostanie na długo.
  5. Deadline jest deadlinem. Przyjmuj zlecenia, w których deadline jest wykonalny. Po co się stresować, narażać zdrowie, a potem usłyszeć, że to nie tak. Gorzej, jeśli na pięć minut przed oddaniem dzieła już wiesz, że nie dasz rady. Klient nie zapłaci? Po co to było?

Freelancer umowa 

 

Freelancing to z jednej strony szansa na pracę dla siebie w dogodnym miejscu i terminie. Z drugiem strony ryzyko, kogo spotkasz po drugiej stronie zlecenia. Dlatego, aby zadbać o swoje finanse i dobre imię niezależnie od kwoty zlecenia, zawsze podpisuj umowę. Opinie freelancerskie w sieci niestety opisują historie, w których bardzo często zamawiający nie wypłacają należności za realizację. Niekiedy stanowią one przestrogę, aby nie zawierać „umowy na gębę”, ani nie ufać „zaufanym” znajomym znajomych. Umowa to podstawa, choćby zlecenie opiewało na 10 PLN.

 

Freelancer jak się rozliczać 

 

Przed przyjęciem pracy pobierz zaliczkę lub zadatek. Niech to będzie część wynagrodzenia, która w razie niepowodzenia, braku akceptacji dzieła itd, zostanie u ciebie za włożony trud pracy i poświęcony czas. Nie rezygnuj z tego. 

 

Pamiętaj, że jeśli wystawiasz fakturę VAT, musisz odprowadzić od niej podatek. W związku z tym, jeśli zleceniodawca postawi ci nie wypłacić, lub będzie znaczna obsuwa w terminie, musisz mieć z czego uregulować tę płatność. Ponadto i umowa i faktura są dokumentami, które pomocne są w razie sądowych batalii lub ścigania przez dłużnika - ale to już czarny scenariusz.  

 

Przeczytaj także:

Skomentuj