Grafolog - czym się zajmuje, jak zostać

 
Grafolog - czym się zajmuje, jak zostać

Grafolog - czym się zajmuje


Podrobienie podpisu to przestępstwo, za które można nawet trafić do więzienia. Aby stwierdzić, czy dany autograf jest autentyczny, należy przeprowadzić ekspertyzę grafologiczną. Osobą, która może się tym zająć i rozwiać wszelkie wątpliwości, jest grafolog. Dla specjalisty z tej dziedziny kluczowe są między innymi: wielkość liter, ich kształt, nachylenie oraz odstępy między nimi. W ten sposób można zweryfikować, czy np. dany testament jest autentyczny lub czy jakiś fragment nie był dopisany później (charakter pisma zmienia się bowiem z wiekiem). Oprócz tego grafolog analizuje także anonimy, co pomaga określić profil psychologiczny nadawcy. Ta umiejętność jest wykorzystywana podczas prowadzenia śledztw. W tym przypadku ważna jest także znajomość psychologii.

W niektórych firmach grafolodzy są zatrudniani podczas procesów rekrutacyjnych. Analiza pisma pozwala określić, czy kandydat faktycznie pasuje na dane stanowisko. Ta forma weryfikacji aplikujących osób staje się coraz bardziej popularna w przypadku rekrutacji na wysokie, bardzo odpowiedzialne stanowiska. W Polsce korzystanie z usług grafologa podczas poszukiwania pracownika nie jest jeszcze tak popularna, jak np. we Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. W tych krajach obecność grafologa podczas procesu rekrutacji nikogo nie dziwi.

Grafolodzy współpracują także z historykami sztuki i muzeami, kiedy np. mają określić czy rękopis został napisany przez danego autora. Jak widać możliwości pracy, jest wiele. Jak zatem rozpocząć karierę w takim zawodzie?

 

Jak zostać grafologiem


Jedną z opcji są studia psychologiczne, na których wybiera się odpowiednią specjalizację (jeżeli dana uczelnia ma w swojej ofercie kurs grafologii). Na niektórych uczelniach specjalizację grafologiczną można znaleźć na kierunkach związanych z resocjalizacją. W tym wypadku warto spróbować swoich sił na specjalizacji pedagogika kryminalistyczna, gdzie z reguły są przedmioty z zakresu grafologii.  

Coraz więcej uczelni prywatnych oferuje dwuletnie studium grafologiczne bądź weekendowe kursy. Grafologia jest jednak bardzo rozległa dziedzina, której poznanie wymaga długich lat badań oraz ćwiczeń. Aby zostać specjalistą, należy poznać metody porównawcze oraz wiele innych technik, które pomagają określać autentyczność pisma.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty