Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Instruktor nauki jazdy – jak zostać, kurs, wymagania, uprawnienia, zarobki

Instruktor nauki jazdy – jak zostać, kurs, wymagania, uprawnienia, zarobki

 
Instruktor nauki jazdy – jak zostać, kurs, wymagania, uprawnienia, zarobki

Każdy z nas, kto zdawał egzamin na prawo jazdy, miał styczność z instruktorem nauki jazdy. Praca ta polega na przekazywaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat prowadzenia pojazdu oraz uczestnictwa w ruchu drogowym. Najczęściej uczestnicy kursów decydują się na prawo jady kategorii B.

W pracy instruktora nauki jazdy najważniejsza jest idealna znajomość zasad ruchu drogowego oraz techniki prowadzenia pojazdów.

 

Instruktor nauki jazdy – wymagania


Aby rozpocząć pracę jako instruktor nauki jazdy potrzebne jest co najmniej średnie wykształcenie. Nie można także być karanym, a przede wszystkim wymagane jest ukończenie specjalnego kursu, który przygotuje nas do roli nauczyciela nauki jazdy. Oprócz tego powinniśmy mieć trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.

W przypadku takiej pracy ważne są także pewne cechy charakteru, które pomogą nam podczas wykonywania naszych obowiązków. Przede wszystkim instruktor powinien być osobą cierpliwą oraz komunikatywną, dzięki czemu z łatwością przekaże wiedzę swoim uczniom. Przydatna jest także spostrzegawczość oraz szybkość w działaniu. Jest to związane z tym, że na drogach mogą wydarzyć się najróżniejsze sytuacje, a w przypadku niedoświadczonych kierowców łatwo może dojść do wypadku.

 

Jak zostać instruktorem jazdy


W przypadku instruktora jazdy ważne jest zdanie odpowiedniego kursu. Przez trzy lata musimy także prowadzić pojazd objęty szkoleniem. Ważne jest także przejście specjalistycznych badań oraz testów na predyspozycje psychologiczne, które mają na celu wykazać, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia pracy w roli instruktora nauki jazdy. Jeżeli pozytywnie zaliczymy końcowy egzamin, musimy poczekać aż odpowiedni starosta nada nam formalne uprawnienia do pracy w tym zawodzie.

 

Kurs na instruktora nauki jazdy


Kurs na instruktora nauki jazdy rozpoczyna się od obszernego egzaminu kwalifikacyjnego, który składa się z 500 pytań dotyczących przepisów prawa o ruchu drogowym, a także z testu psychologicznego.


W trakcie trwania zajęć uczestnicy uczą się nie tylko zasad ruchu drogowego, ale również psychologii, metodyki nauczania, prawa o ruchu drogowym, techniki kierowania pojazdem oraz obsługi pojazdu. Odbywają także specjalną praktykę instruktorską.


Na końcu każdego kursu trzeba zdać egzamin na instruktora jazdy. Powołana jest do tego specjalna komisja egzaminacyjna (powołuje ją wojewoda). Taki egzamin jest podobny do egzaminu, który musi zdać osoba chcąca uzyskać prawo jazdy. W części teoretycznej przyszli instruktorzy będą musieli odpowiedzieć na pytania z zakresu metodyki nauczania, psychologii oraz przepisów ruchu drogowego. Kolejnym etapem egzaminu jest pokazowa lekcja zajęć teoretycznych. Na końcu podchodzimy do części praktycznej, czyli sprawdzenia umiejętności instruktorów z zakresu szkolenia kandydatów na kierowców.

 

Uprawnienia instruktora nauki jazdy


Jeżeli udało nam się spełnić wszystkie wymagania, to ostatnim krokiem jest wpisanie do ewidencji instruktorów nauki jazdy. Dostajemy wtedy legitymację instruktora nauki jazdy wydaną przez odpowiedniego starostę (za taki dokument musimy uiścić stosowną opłatę). Wraz z legitymacją otrzymujemy także indywidualny numer uprawnień. Tylko w takiej sytuacji możemy otworzyć naszą szkołę nauki jazdy bądź rozpocząć pracę w ośrodku szkoleniowym.

 

Instruktor nauki jazdy – zarobki


Zarobki instruktorów nauki jazdy są najczęściej uzależnione od ilości uczniów, którym udzielają  lekcji. W większych miastach stawki za godzinę są wyższe. Najczęściej lekcje kosztują od 30 do 50 zł. Wszystko zależy też od tego, czy jesteśmy właścicielami szkoły nauki jazdy, czy jesteśmy zatrudnieni przez inną osobę. Problematyczny może okazać się tutaj zakup samochodu, który musi być dodatkowo ubezpieczony. Najczęściej taki pojazd jest kupiony na raty, dlatego lekcje muszą pokryć spłaty zadłużenia.

Warto także nadmienić, że nie jest to praca w stałych godzinach. Instruktor nauki jazdy musi się bowiem dostosować do swoich uczniów, którzy często mają czas po zajęciach w szkole lub po skończeniu pracy. Często też pracuje się w weekendy i w różne dni wolne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.