Wybrana kategoria

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

2020-01-14

Czy wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera to po prostu symptom naszych czasów, w których wiele aspektów życia przeniesionych jest w świat wirtualny, czy też uzależnienie? Kiedy warto udać się po pomoc do psychoterapeuty i jak wygląda leczenie uzależnienia od komputera i internetu?

 

Objawy uzależnienia od komputera

 

Diagnozę dotyczącą uzależnienia od komputera, a także metody leczenia wyznacza specjalista. Warto jednak zwrócić uwagę na pewnie symptomy u siebie bądź bliskich, które mogą sugerować, że terapia będzie konieczna.

 

Jakie są objawy uzależnienia od internetu, gier komputerowych i ogólnie rzecz biorąc – komputera? Należą do nich:
• niepokój, zdenerwowanie, obniżenie samopoczucia, napady lęku, gdy dana osoba nie ma dostępu do komputera, internetu,
• nadmierne pobudzenie, ekscytacja, kiedy osoba wreszcie może zacząć korzystać z komputera,
• nieustanne krążenie myślami wokół czynności zwykle wykonywanych w sieci, za pomocą komputera (gier, mediów społecznościowych, forów internetowych itd.),
• problemy z koncentracją,
• zaburzenia snu,
• zaburzenia dotyczące percepcji czasu (uzależnionemu może się wydawać, że spędził przed komputerem kilkanaście minut, a w istocie minęło parę godzin,
• problemy z werbalnym komunikowaniem się z otoczeniem w realnym świecie,
• rosnąca izolacja, niechęć do nawiązywania kontaktów społecznych poza światem wirtualnym,
• zaniedbywanie obowiązków w pracy i w życiu osobistym,
• rozluźnienie więzi rodzinnych,
• zadłużanie się, by móc nabywać nowy sprzęt, akcesoria, programy komputerowe, gry itd.,
• problemy fizjologiczne, jak ból głowy, przykurcze mięśni (w skrajnych przypadkach ich zanik), pogorszenie się wzroku.

 

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

 

Uzależnionym od komputera najczęściej trudno jest przyznać, że mają problem. Tłumaczą sobie, że nikogo nie krzywdzą, nie robią też niczego nadzwyczajnego ponad to, jak spędza wolny czas duża część społeczeństwa – to znaczy przeglądając internet, grając w gry czy w inny sposób korzystając z internetu. Tymczasem zaburzenie to prowadzi do szeregu negatywnych skutków zdrowotnych oraz społecznych. Uzależnieni są poddawani terapii (np. psychoterapii poznawczo-behawioralnej, psychoterapii grupowej itp.) podobnej do leczenia uzależnienia od hazardu czy alkoholu.

 

Pierwszym krokiem jest decyzja o podjęciu leczenia u specjalisty. Na początku uzależniony wypiera problem, szuka usprawiedliwień dla swojego zachowania w otoczeniu. Dopiero potem przychodzi świadomość uzależnienia. Chory zaczyna dostrzegać nie tylko różne aspekty sytuacji, w jakieś się znalazł, ale również na nowo uczy się funkcjonować poza dostępem do komputera (czy internetu). To długotrwały i trudny proces – choremu pomaga m.in. prowadzenie dziennika i trzymanie się ściśle ustalonego planu dnia.

 

Warto jeszcze raz podkreślić, że uzależnienie od komputera, a także telefonu czy internetu, to niebezpieczne, szkodliwe zjawiska, dotykające coraz więcej osób. W przypadku niepokojących sygnałów i wątpliwości warto skorzystać z pomocy psychologa, który zdiagnozuje problem i skieruje na właściwą terapię, na przykład w ośrodku leczenia uzależnień.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj