Wybrana kategoria

Jak urządzić domowe biuro?

2019-11-22

Domowe biuro – aranżacje

 

Wiele osób, jeśli ma możliwość, decyduje się na pracę typu home office. Daje to więcej swobody, pozwala zaoszczędzić czas, który trzeba by było przeznaczyć na dojazdy, sprzyja lepszej organizacji dnia.

 

By jednak dobrze nam się pracowało w domowym zaciszu powinniśmy zadbać o właściwą aranżację biura. Po pierwsze powinniśmy wydzielić odpowiednią powierzchnię w domu lub mieszkaniu. Najlepiej, jeśli uda nam się wygospodarować osobny pokój, jednak nie zawsze jest to możliwe. Zadbajmy o to, by przestrzeń biurowa była funkcjonalna, a także odizolowana od reszty domu. Im mniej rozpraszaczy, tym łatwiej będzie skupić się na wykonywaniu zadań.

 

Kolejnymi elementami, na które należy zwrócić uwagę, są odpowiednio dobrane meble biurowe, podporządkowane ergonomii stanowiska pracy. To, w jaki sposób siedzimy, na jakim sprzęcie pracujemy, ma wpływ nie tylko na naszą wydajność, ale także na zdrowie. Biurko komputerowe oraz krzesło biurowe powinny być dopasowane indywidualnie do naszych potrzeb. Wysokość siedziska, podłokietników, odległość od monitora, kąty ułożenia rąk oraz nóg – wszystko to ma znaczenie. Dlatego, urządzając domowe biuro, należy zapoznać się z ogólnie przyjętymi normami organizowania stanowiska pracy.

 

Biurka i fotele biurowe to jednak nie wszystko. Zastanówmy się, czego będziemy potrzebować do ewentualnego archiwizowania dokumentów, ich przechowywania. Równie ważne co urządzenie stanowiska jest utrzymanie na nim porządku, a przynajmniej takiego układu, w którym łatwo i szybko będzie można znaleźć potrzebne materiały i nic nie umknie naszej uwadze.

 

Przy urządzaniu domowego biura możemy również zadbać o dodatki – przede wszystkim rośliny. Wpływają one pozytywnie na zdrowie oraz nastrój.

 

Oświetlenie w domowym biurze

 

Jeśli sami urządzamy domowe biuro, to starając się o funkcjonalne wyposażenie wnętrz należy zadbać także o odpowiednie oświetlenie.

 

Organizując biuro w domu, powinniśmy zaaranżować je w taki sposób, by w pobliżu znajdowało się źródło dziennego światła. Okno czy świetlik należy wyposażyć w rolety lub zasłony, by regulować dostęp promieni słonecznych w przypadku dużego naświetlenia.

 

Dobierając lampy i lampki do biurka, zwróćmy uwagę na moc żarówek oraz barwę światła. Dopasujmy je w taki sposób, by jak najmniej obciążały wzrok. Pamiętajmy, że inne oddziaływanie ma światło chłodne, białe, a inne – światło żółte. Pierwsze ma wpływ na koncentrację, pobudza do pracy, a drugie wiąże się z relaksem i rozluźnieniem.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj