Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zostać fotografem

Jak zostać fotografem

 
Jak zostać fotografem

Opis zawodu fotografa

 

Pierwsze zdjęcie zostało wykonane w 1826 roku. Był to widok z okna. Od tego czasu sporo się zmieniło. Technologiczne nowinki sprawiły, że produkcja aparatów weszła w zupełnie nowy wymiar. Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na pracę w zawodzie fotografa. Osoby, które wybrały taką ścieżkę rozwoju, są z reguły freelancerami. Najprościej można powiedzieć, że wykonują oni zdjęcia podczas różnych wydarzeń. W związku z tym, że jest to popularna profesja, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zostać fotografem?

 

Zawód fotograf – wymagania

 

Fotograf powinien wykonywać interesujące, dobre jakościowo i kompozycyjnie zdjęcia. Ukończenie studiów wyższych nie jest wymagane. Część fotografów zdobywało wiedzę i doświadczenie samodzielnie, np. czytając branżową literaturę.

 

Warto jednak zapisać się na specjalne kursy, warsztaty bądź dłuższe studium. Pozwoli to na zdobycie potrzebnej wiedzy teoretycznej, a przede wszystkim praktycznej. Zawodowy fotograf powinien również doskonale znać reguły obsługi programów komputerowych, pozwalających na obróbkę zdjęć.

 

Obecnie fotografia ma wiele dziedzin. To, na jaką się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji. Możemy zatem zastanowić się nad fotografią portretową, ślubną, dziecięcą, reklamową, reportażową czy artystyczną. Niektórzy śmiałkowie decydują się na profesję fotografa wojennego, która niesie jednak ze sobą ryzyko.

 

Jak zostać dobrym fotografem

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, od czego zacząć fotografowanie? Odpowiedź jest bardzo prosta: od fotografowania. Większość mistrzów chodziło z aparatem na różne wydarzenia, robiło zdjęcia znajomym. W ten sposób powoli rozwijali swoją pasję. Jeśli natomiast chcemy zostać profesjonalnym fotografem, to musimy stworzyć portfolio. Będzie ono wizytówką, która powinna zachęcić klientów do skorzystania z naszych usług. Dobrym sposobem na zdobycie popularności jest udział w konkursach fotograficznych. Warto także poszukać poradników, np. jak zostać fotografem ślubnym.

 

Ile zarabia fotograf

 

Fotografowie najczęściej pracują jako freelancerzy, dlatego trudno dokładnie określić ich zarobki. Wszystko zależy od liczby klientów i statusu, jaki udało się wypracować w branży. Początkujący fotografowie weselni robią zdjęcia np. za 600 zł, podczas gdy doświadczeni specjaliści żądają za sesję 2000 zł. Warto także zastanowić się, który rodzaj fotografii jest najbardziej opłacalny. Fotografia reklamowa może przynieść spore dochody. Tak samo jest z fotografią ślubną.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.