Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jubiler - czym się zajmuje, jak zostać, czy to opłacalny zawód

Jubiler - czym się zajmuje, jak zostać, czy to opłacalny zawód

 
Jubiler - czym się zajmuje, jak zostać, czy to opłacalny zawód

Złotnik, jubiler - czym się zajmuje


Biżuteria już od wielu wieków cieszy się dużą popularnością. W związku z tym profesjonalni jubilerzy nie narzekają na brak pracy. Już na wstępie warto zaznaczyć, że jubiler i złotnik to dwaj różni specjaliści. Mają dużo wspólnego, jednak zakres ich obowiązków różni się od siebie. Złotnik to osoba, która w głównej mierze zajmuje się metalurgią, przetwarzaniem metali szlachetnych, ich łączeniem, przetapianiem. Potrafi dostosowywać skład metali do wymaganej próby.

Jubiler, który może być złotnikiem, dodatkowo zajmuje się wytwarzaniem biżuterii. Kandydaci na to stanowisko muszą cechować się wysokimi zdolnościami manualnymi. Na początku trzeba zaprojektować to, co później ma zdobić klientów. Oprócz tego przydadzą się zdolności manualne oraz dobry wzrok. Jubilerzy nie tylko tworzą biżuterię, ale również zajmują się jej wyceną, dlatego muszą posiadać szeroką wiedzę z zakresu rozpoznawania metali i kamieni szlachetnych.

Jak zostać jubilerem


Jak zostać jubilerem i wytwarzać piękne pierścionki lub kolczyki, które cieszą oko? Zatrudniając jubilerów do zakładów złotniczych, z reguły wymaga się wykształcenia specjalistycznego, chociaż nie jest to konieczne. Kandydaci do pracy w tym zawodzie mogą skończyć szkołę branżową. Uczniowie poznają tajniki wytwarzania biżuterii. Kolejną opcją edukacyjną jest ukończenie dwuletniej szkoły policealnej. Część prywatnych placówek oferuje uczniom kurs złotnika jubilera.

Można także ukończyć szkołę wyższą na kierunkach takich jak wzornictwo lub projektowanie biżuterii, które najczęściej są otwierane są na akademiach sztuk pięknych w różnych miastach.

Posiadanie kierunkowego wykształcenia nie jest jednak obligatoryjne. Część osób, które zajmują się wytwarzaniem biżuterii, samodzielnie uczyła się na różnych kursach lub z poradników. Jeśli ktoś odbył 3-letnią praktykę w zakładzie jubilerskim, to może zdać egzamin czeladniczy, a po następnych dwóch latach przychodzi czas na egzamin mistrzowski. Są one organizowane przez Izbę Rzemieślniczą.

 

Jubiler - czy to opłacalny zawód


Na rynku funkcjonuje bardzo dużo firm, które zajmują się produkcją oraz sprzedażą wyrobów jubilerskich. Najlepsi czeladnicy oraz mistrzowie otwierają swoje zakłady. Część osób decyduje się na pracę w już istniejących sklepach. Niektórzy jubilerzy wybierają sobie jeden styl biżuterii np. biżuterię historyczną najczęściej nabywaną osoby pasjonujące się rekonstrukcją historyczną. Jakie są zarobki jubilerów? Wszystko zależy od miejsca zatrudnienia. Osoby z długoletnim doświadczeniem mogą liczyć na pensje około 4000 zł brutto. Początkujący adepci sztuki jubilerskiej  zarabiają około 2380 zł brutto.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

 • Młodszy Specjalista / Specjalista ds. Należności

  Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
  2 godz.
  Do Twoich głównych zadań będzie należeć: Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
 • Inżynier Procesu SMT/CBA (montaż PCB)

  Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  2 godz.
  Miejsce pracy: Gdańsk Twoja rola: Obejmiesz odpowiedzialność za organizowanie wyselekcjonowanych procesów montażu podzespołów elektronicznych (SMT/THT/procesy mechaniczne) pod kątem bieżącej produkcji oraz wdrażania nowych produktów. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: uczestnictwo...
 • Młodszy Specjalista ds. obsługi klienta - branża weterynaryjna

  Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  3 godz.
  Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
 • Monter – Spawacz MAG 135

  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 500 - 15 000 zł brutto/mies.
  3 godz.
  Zakres obowiązków: Składanie elementów konstrukcji stalowych i elementów rurowych. Wykonywanie prac spawalniczych. Spawanie elementów stalowych w osłonie CO2 (MAG). Spawanie w różnych pozycjach.
 • Księgowy / Księgowa

  Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
  4 godz.
  Twoje zadania: Księgowanie dokumentów zakupu. Uzgadnianie rozrachunków. Przygotowywanie danych do deklaracji VAT. Udział w fakturowaniu wewnętrznym i zewnętrznym. Analiza i prawidłowe rozliczanie przychodów. Tworzenie raportów.
 • Laborant- diagnosta weterynaryjny

  Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
  specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  4 godz.
  Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Dni wolne od pracy 2024

Dni wolne od pracy 2024

Mimo że ustawa zakłada rocznie 13 dni świątecznych wolnych od pracy, w praktyce w 2024 roku będziemy mogli skorzystać tylko z 11. Są jednak także dobre wieści: czeka nas kilka długich weekendów, korzystnie wypadają także majówka, Święto Niepodległości oraz przyszła Gwiazdka razem z Nowym Rokiem. Sprawdź kalendarz dni wolnych 2024 i jak najlepiej zaplanuj swoje urlopy na przyszły rok!

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Niedziele handlowe 2024

Niedziele handlowe 2024

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele. Wiemy już, w które grudniowe niedziele sklepy będą otwarte. Póki co nie zmieniła się jednak sama zasada dotycząca zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia. Ustawodawca przewiduje dokładnie tyle samo niedziel handlowych w 2024 roku, ile wypadało ich w bieżącym roku. Pierwsza już w styczniu!

Skromność na rozmowie kwalifikacyjnej – czy na pewno popłaca? Naucz się chwalić swoją wiedzą

Skromność na rozmowie kwalifikacyjnej – czy na pewno popłaca? Naucz się chwalić swoją wiedzą

Czy chwalenie się wiedzą i osiągnięciami to próżność i egoizm? Absolutnie nie! Jeśli czujesz się niezręcznie, gdy ktoś Cię komplementuje, sama nie umiesz mówić o swoich zaletach, sprawdź, co Ola Gościniak, ekspertka w dziedzinie prowadzenia biznesu online, radzi kobietom i wszystkim osobom wybierającym się na rozmowę o pracę. Liczy się nie tylko to, co mówisz o sobie, ale też jak to mówisz!

Rozmowa oceniająca pracownika – jak się przygotować, czemu służy?

Rozmowa oceniająca pracownika – jak się przygotować, czemu służy?

Już wkrótce rozpocznie się sezon rozmów rocznych z pracownikami. Tego typu spotkania to okazja nie tylko do oceny efektywności pracy podwładnych, ale także do zebrania cennego feedbacku i zaplanowania lepszych rozwiązań organizacyjnych na kolejny rok. Jak manager powinien zaplanować rozmowy oceniające? I jak sami pracownicy mogą się przygotować do spotkania z szefem?

Rodzaje umów o pracę i umów cywilnoprawnych

Rodzaje umów o pracę i umów cywilnoprawnych

Umowa o pracę, zlecenie czy o dzieło? A może kontrakt menedżerski lub powołanie? Nawet osoby z doświadczeniem na rynku pracy miewają kłopoty z rozróżnieniem typów kontraktów, jakie może zaproponować pracodawca. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy na temat umów etatowych, cywilnoprawnych oraz tzw. umów nienazwanych. Sprawdż, jakie prawa i obowiązki wynikają z każdej z nich.