Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kastomizacja produktu: definicja, wpływ na firmę

Kastomizacja produktu: definicja, wpływ na firmę

 
Kastomizacja produktu: definicja, wpływ na firmę

Powszechnie wiadomo, że indywidualne podejście do klienta się opłaca. Interakcja, dbanie o bliską więź, utrzymywanie relacji i produkt trafiający w dziesiątkę pod względem oczekiwań i pragnień konsumenta to podstawy, by utrzymać się na niezwykle konkurencyjnym rynku. Kastomizacja oznacza pójście o krok dalej, zaproponowanie takiego produktu, który będzie niepowtarzalny, oryginalny i przyniesie satysfakcję klienta – bo kupuje on coś, co jest dokładnie takie, jak sobie wymarzył.

 

Kastomizacja produktu: co to jest?

 

Kastomizacja to wytwarzanie produktów, które mają cechy czy elementy wybrane przez konkretnego klienta. Firma rezygnuje z masowej produkcji i daje konsumentom wybór, realizuje ich indywidualne zamówienia. Popularnym przykładem kastomizacji jest grawerowanie biżuterii – obrączki z datą ślubu i inicjałami pary młodej, bransoletka z zawieszką z osobistą dedykacją. Kastomizuje się także odzież – np. haftując/malując zamówiony przez klienta wzór lub napis, czy wreszcie sportowe buty, których poszczególne elementy klient może modyfikować wedle własnego gustu. Takie działania podejmują też firmy z branży meblarskiej (złożenie z elementów kuchni wedle własnych potrzeb), gastronomicznej (wybór i składników wspólnie z kucharzem), motoryzacyjnej, elektronicznej i wielu innych.

 

Kastomizacja produktu: jak wpływa na przedsiębiorstwo?

 

To, jakie zmiany będzie musiała poczynić firma, która chce wprowadzić kastomizację produktu, w dużej mierze zależy od stopnia ingerencji klienta w produkt. Jeśli modyfikacja oznacza jedynie np. dodanie napisu na wybrany z bazy kolor (kastomizacja masowa), to zasadniczo nie wpłynie na poziom magazynowanych materiałów, a sam proces produkcji wydłuży się nieznacznie.

 

Można przyjąć także, że kastomizacja jest wysoka, a produkty wykonywane na indywidualne zamówienie klienta. Ich niepowtarzalność wiąże się z niskimi stanami magazynowymi surowców – trudno przewidzieć, które z nich, w jakim stopniu będą wykorzystane. Koszty wytworzenia są większe, a czas realizacji zamówień natomiast znacznie się wydłuża. Kastomizacja wymaga też zmodyfikowania strategii marketingowej firmy, zweryfikowania poziomu cen, zmian w logistyce.

 

Kastomizacja produktu: plusy i minusy

 

Kastomizacja przede wszystkim pozwala w większym stopniu zaspokoić potrzeby klientów. Fakt, że otrzymują oni niepowtarzalny produkt, taki, jaki sami wybrali, sprawia, że mogą czuć się wyjątkowi, a przez to bardziej związani z marką. Nabywca jest gotów zaangażować się w projektowanie i zapłacić za taką możliwość wyższą cenę.

 

Kastomizacja nie w każdym jednak przypadku to rozwiązanie, które sprawi, że satysfakcja klientów wzrośnie. Jeśli cena będzie zbyt wysoka, a sama jakość niezadowalająca, mogą oni zrezygnować z własnego pomysłu i wybrać tańszy odpowiednik. Często lepszym rozwiązaniem okazuje się np. zawężenie grupy docelowej albo personalizacja oferty.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    16 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.