Wybrana kategoria

Kleszcze: jak chronić pracowników?

2021-05-13

Kleszcze są prawdziwą zmorą sezonu wiosenno-letniego. Te małe pajęczaki spotkać można właściwie wszędzie – nie tylko w lasach i na terenach zielonych, ale także w mieście. Na atak kleszczy mogą być szczególnie narażone niektóre grupy pracowników. Co robić, gdy doszło do ukąszenia? Co odstrasza kleszcze?

 

Kleszcz u pracownika: co zrobić po ukąszeniu?

 

Podstawową kwestią jest jak najszybsze, ostrożne usunięcie pajęczaka ze skóry. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak to zrobić, należy zwrócić się do pielęgniarki, lekarza, osoby z przeszkoleniem medycznym.

 

W przypadku samodzielnego usuwania kleszcza, należy uchwycić go mocno pęsetą tuż przy skórze i pociągnąć mocno ruchem lekko obrotowym. Ślad po ukąszeniu należy zdezynfekować.

 

Kleszcze: jak chronić przed nimi pracowników?

 

Kleszcze występują nie tylko w lasach i parkach, ale także w przestrzeni miejskiej, na balkonach, przy budynkach. Na ukąszenia mogą być narażone np. osoby zatrudnione w tartakach, wykonujące prace ogrodnicze, sadownicze, porządkowe np. zieleni miejskiej, karpiniarze, personel organizujący różnego rodzaju wydarzenia na powietrzu, pracownicy ochrony fizycznej i inni. Pracodawca powinien przede wszystkim przypomnieć podwładnym o zagrożeniu, konieczności zwrócenia uwagi w czasie pracy i po pracy, czy w ciało nie wszczepił się kleszcz.

 

W godzinach wykonywania obowiązków przydatne będą:

  • właściwy strój roboczy – długie spodnie, bluzy z długimi rękawami, nakrycia głowy – im mniej odsłoniętej skóry, tym lepiej,
  • środki odstraszające kleszcze – na rynku są dostępne preparaty z dietylotoluamidem, które utrzymują kleszcze na dystans przez kilka godzin.

Kleszcze: jakie powodują choroby?

 

Kleszcze to małe, niepozornie wyglądające pajączki, które mogą przyczynić się do wystąpienia bardzo groźnych chorób, również zagrażających życiu. Kleszcze mogą przenosić m.in. krętki boreliozy i wirusy wywołujące zapalenie mózgu.

Niestety nawet najszybsze usunięcie kleszcza, który wszczepił się w skórę, nie chroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Po ataku kleszcza należy zatem zwrócić uwagę na reakcje organizmu i w przypadku niepokojących objawów niezwłocznie zwrócić się po pomoc medyczną.

 

W przypadku KZM mogą pojawić się symptomy przypominające grypę (gorączka, bóle mięśni, ból głowy, drętwienie karku, zaburzenia równowagi, zaburzenia świadomości, paraliż i inne).


W przypadku boreliozy szybkość usunięcia kleszcza ma znaczenie, do zakażenia tą chorobą dochodzi po co najmniej dobie od ukąszenia. Charakterystycznym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący wokół miejsca, w które wczepił się kleszcz. Rumień nie pojawia się jednak w każdym przypadku – diagnozy choroby powinien dokonać lekarz.

 

Kiedy kleszcze zaczynają atakować?

 

Kleszcze zwykle atakują już w marcu, a do ukąszeń może dochodzić nawet w listopadzie. Pajęczaki żerują, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie co najmniej około 7°C.

 

Przeczytaj także: