Kredyt inwestycyjny dla firm - podstawowe informacje

2019-07-19

Kredyt inwestycyjny dla firm - definicja

 

Braki w budżecie firmowym mogą ujawnić się na wielu płaszczyznach. Czasami luki pojawiają się w związku z opóźnionymi płatnościami od klientów, a czasem przedsiębiorca ma pomysł na nową inwestycję, lecz jej koszt przekracza napływające dochody. Na szczęście na rynku znajduje się wiele opcji wsparcia finansowego. Jednym z nich jest właśnie kredyt inwestycyjny.

 

Kredyt inwestycyjny dla firm to odmiana kredytu bankowego. Celem takiego zobowiązania jest pokrycie kosztów związanych z działaniami na rzecz rozwoju danego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj ma charakter długoterminowy, obejmuje nawet 15, 20 lat.

 

Kredyt inwestycyjny dla firm - na czym polega

 

Na co można otrzymać dofinansowanie? I dla kogo jest przewidziany kredyt? Mogą go otrzymać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Nie jest też istotne, jak długo firma funkcjonuje na rynku. Możliwe jest uzyskanie kredytu inwestycyjnego dla nowych firm, jak i dla przedsiębiorstw z kilkuletnim stażem.

 

Większe znaczenie ma cel zaciągnięcia zobowiązania. To może być np. kredyt na zakup nieruchomości dla firm, remont pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy pieniądze są w stanie uzyskać także na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do produkcji i zakup środków transportu.

 

Kredyt inwestycyjny - warunki

 

Należy pamiętać, że tak samo jak przedsiębiorca, tak i bank podejmuje ryzyko planowanej inwestycji. Stąd, aby otrzymać dofinansowanie, trzeba spełnić określone warunki. Przed złożeniem wniosku o kredyt inwestycyjny należy przygotować rzetelny biznesplan i plan finansowy. To dwa ważne dla banku elementy. Pozwalają ocenić między innymi szanse inwestycji. Ukazują zagrożenia i sposoby, jak im zaradzić. Zawierają także niezbędne obliczenia, by stwierdzić czy kwota, o którą wnioskujemy, jest realna pod względem potrzeb inwestycji. Dzięki dokumentom można też przeanalizować dochody płynące do przedsiębiorstwa.

 

Przy kredycie inwestycyjnym wymaga się od kredytobiorcy wprowadzenia wkładu własnego. Z reguły jest to 15-20%. Jednak należy pamiętać, że mniejsza suma wymagana przy otworzeniu kredyt może wiązać się z wyższym jego końcowym kosztem (np. wyższa marża, obowiązkowo płatne ubezpieczenie itp.).

 

Bank będzie analizował wnioski bardzo dokładnie, ale tak samo powinien zrobić przedsiębiorca, decydując się na konkretną ofertę kredytową. Obecnie wiele instytucji ma w swojej ofercie kredyt inwestycyjny. Oprocentowanie, marża, prowizje, możliwość wcześniejszej spłaty to podstawowe elementy, które należy z jednej strony porównać, a z drugiej, być może wynegocjować korzystniej z bankiem.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj