Wybrana kategoria

Metoda Kaizen w firmie

2019-12-12

Metoda kaizen – metoda zarządzania firmą, niezwykle prosta filozofia życia. Czym jest, jakie są jej główne założenia i co można dzięki niej osiągnąć?

 

Co to jest Metoda Kaizen?

 

Samo słowo „kaizen” pochodzi z języka japońskiego. Oznacza zmianę na lepsze lub ciągłe doskonalenie. Może odnosić się do praktyk biznesowych, ale filozofię tę stosuje się również w życiu codziennym. Metody kaizen polegają na rozwoju różnych obszarów metodą małych kroków, poprzez wprowadzanie drobnych ulepszeń.

 

Metoda kaizen w praktyce to na przykład próba rozpoczęcia uprawiania jakiegoś sportu – najpierw 5 minut dziennie, dwa razy w tygodniu, potem 4 razy na tydzień, następnie każdy trening wydłuża się do 15 minut itd. Przechodząc przez kolejne mniejsze etapy osiąga się większy, znaczący cel.

 

Na czym polega Metoda Kaizen?

 

Ta filozofia ma bardzo duże znaczenie w zarządzaniu zasobami ludzkimi i całym przedsiębiorstwem. Pracownicy zgłaszają przełożonemu wszelkie potrzeby i spostrzeżenia związane z ich stanowiskiem, a także innymi obszarami funkcjonowania firmy. Podczas codziennej pracy są w stanie zaobserwować czego im brakuje, co można by usprawnić lub rozwiązać w inny sposób. Reagowanie przez pracodawców na bieżąco na poszczególne kwestie pozwala usprawniać procesy zachodzące w zakładzie.

 

Metody zarządzania przedsiębiorstwem wykorzystujące system kaizen pozwalają minimalizować marnotrawienie czasu, usuwać niepotrzebne procesy, ograniczyć niekorzystne procedury. Wpisują się w zjawisko lean manufacturingu. Efektem końcowym takich działań będzie zwiększenie wydajności przy utrzymaniu wysokiej jakości produktu końcowego.

Kaizen, metoda małych kroków wywodząca się z Japonii, jest często przedstawiana w opozycji do zachodniego stylu zarządzania i stawiania na innowacje w firmie. Filozofia pracy opierająca się na zasadach z Kraju Kwitnącej Wiśni polega na systematycznym, lecz powolnym implementowaniu zmian. Bez gwałtownych ruchów, w odpowiednim tempie. Wszelkie działania prowadzone są w celu usprawnienia procesów.

 

Z kolei dla Zachodu bardziej charakterystyczne jest wprowadzanie innowacji – gwałtowniejszych, w szybszym tempie, wykonując duże i znaczące kroki. Tutaj mniej liczy się proces, większe znaczenie mają rezultaty.

 

Czy planujemy wprowadzić nowe techniki poprawy produktywności w pracy, czy rzucić palenie, warto zapoznać się z metodą kaizen i małymi krokami próbować zaadaptować ją do swojego stylu życia.

 

Przeczytaj także: