Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mikołajki online w pracy – pomysły na ich dobrą organizację

Mikołajki online w pracy – pomysły na ich dobrą organizację

 
Mikołajki online w pracy – pomysły na ich dobrą organizację

6 grudnia to dzień lubiany nie tylko przez najmłodszych. Mikołajki są kultywowane również w wielu firmach jako forma integracji zespołu, okazja do miłego spędzenia czasu. Niekiedy prezenty zapewnia pracodawca, czasem odbywa się też losowanie na mikołajki, podczas którego każdy z pracowników wybiera osobę, której wręczy mały upominek. Także w zespołach pracujących zdalnie można wykorzystać datę 6 grudnia do integracji pracowników. W jaki sposób zorganizować mikołajki online?

 

Mikołajki zdalne – organizacja

 

Przy odrobinie fantazji i połączeniu jej z dobrą organizacją można przygotować wiele wirtualnych wydarzeń, jak andrzejki w pracy online, Wigilię czy inne spotkanie integracyjne.

 

Zacznijmy od spraw technicznych. Należy odpowiednio wcześniej powiadomić zespół o imprezie online, podać dokładny czas oraz formę spotkania. Jedną z opcji jest rozmowa na czacie tekstowym, ale zdecydowanie większe możliwości daje wideokonferencja na wcześniej ustalonym komunikatorze internetowym. W tym drugim przypadku warto zadbać o miłą, dobrą atmosferę, poprosić pracowników o ustawienie bożonarodzeniowych ozdób w tle, przygotować świąteczną playlistę. Dobrym pomysłem jest też organizacja konkursu na najciekawszą stylizację – czapka mikołaja w połączeniu z ciepłym swetrem w renifery z pewnością rozbawią wszystkich pracowników.

 

Jeśli nie mamy możliwości zorganizowania tego typu spotkania w czasie rzeczywistym, miłym gestem będzie wysłanie e-maila z życzeniami, w mniej oficjalnym tonie, z mikołajkową grafiką w tle.

 

Mikołajki zdalne a prezenty

 

Zobowiązanie pracowników do organizacji losowania i rozsyłania prezentów kurierem na ich własny koszt to zdecydowanie nietrafiony pomysł na mikołajki online. Nikt nie powinien czuć się zobligowany do takiego wydatku, co więcej, część osób, która np. przebywa na kwarantannie, może mieć kłopot z zakupem upominku. Prezent wydaje się jednak nieodzowną częścią tego dnia i trudno byłoby całkowicie z niego zrezygnować. Pracodawca, który decyduje się na taką formę integracji pracowników, może więc sam zapewnić upominki – np. kursy doszkalające, kupony podarunkowe, które każdy zatrudniony będzie mógł zrealizować w dowolnym czasie. Zawsze mile widziane są również mikołajkowa premia czy choćby kilka wolnych godzin na koniec dnia, po mikołajkach.

 

Mikołajki online – jak ich organizacja wpływa na pracowników?


Dla wielu osób praca online oznacza osłabienie więzi ze współpracownikami. W końcu nie może być mowy o porannych spotkaniach przy kawie czy rozmowach twarzą w twarz w czasie lunchu. Wideorozmowy mają zwykle bardziej formalny charakter i raczej nie ma w nich przestrzeni na anegdoty i ciągłe dygresje. Dlatego warto wykorzystywać każdą okazję do integracji zespołu.

 

Wspólne obchodzenie mikołajek – chociażby online – to moment na złapanie oddechu od pracy, okazja na spojrzenie na współpracowników w nieco innych niż zwykle okolicznościach. Mikołajkowe spotkanie staje się więc świetnym pretekstem do tego, aby po prostu pobyć razem, budować relacje, nie rozmawiając o pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.