Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Na czym polega praca w marketingu sieciowym?

Na czym polega praca w marketingu sieciowym?

 
Na czym polega praca w marketingu sieciowym?

Czym jest marketing sieciowy – definicja

 

Marketing sieciowy, marketing wielopoziomowy, MLM (Multi Level Marketing) to liczne nazwy określające jeden charakterystyczny rodzaj sprzedaży. Opiera się on na budowaniu sieci niezależnych dystrybutorów-handlowców, którzy działają między producentem lub dostawcą usług a klientami chcącymi lub mogącymi je nabyć. Każda z osób włączonych w struktury biznesu sieciowego, zarabiająca na swój rachunek, jednocześnie przyczynia się do wzrostu sprzedaży w danym przedsiębiorstwie.

 

Na czym polega marketing sieciowy

 

Podstawy marketingu sieciowego niekiedy mogą przywodzić na myśl funkcjonowanie piramid finansowych. Z tym że piramidy są z zasady strukturami nielegalnymi, mającymi na celu oszustwo angażowanych w nią osób.

 

Marketing sieciowy służy szybszemu i tańszemu rozprowadzaniu produktów, bez konieczności posiadania przez przedsiębiorstwo punktów stacjonarnych. Przedstawiciele danej firmy np. kosmetycznych osobiście odwiedzają klientów z dostępnymi próbkami towarów, a następnie składają w ich imieniu zamówienie u producenta. Ten oszczędza nie tylko na wszelkich kosztach związanych z wynajmem i prowadzeniem sklepów. Może również ograniczyć wydatki na reklamę – ta działa bowiem na zasadzie poleceń między dystrybutorami i jego klientami.

 

Marketing sieciowy – zarobki

 

Niektórzy pracę w tej branży traktują jako zadanie dodatkowe, inni jako podstawowe źródło dochodu. Zarobki tak naprawdę są uzależnione od motywacji poszczególnych przedstawicieli i tego, jak angażują się w zdobywanie klientów.

Trzeba mieć jednak bardzo dużo samodyscypliny i wewnętrznej motywacji, by odnaleźć się w systemie jakim jest marketing sieciowy. Praca bez bezpośredniego przełożonego nie dla każdego będzie dobrym rozwiązaniem. Systematyczność, otwartość, komunikatywność to podstawowe cechy, którymi powinna wykazać się osoba chcąca funkcjonować w tym środowisku.

 

Marketing sieciowy: praca – czy warto?

 

Z pewnością jest to bardzo dobre zajęcie dla osób, które chcą wkroczyć na rynek pracy. Firmy poszukujące konsultantów/przedstawicieli z reguły nie wymagają żadnego doświadczenia. To, czy ktoś nadaje się do tego typu sprzedaży, odzwierciedlą później wyniki tej osoby.

 

Wiele również zależy od prywatnej sieci znajomości. Dystrybutorzy najczęściej sprzedają produkty wśród najbliższych, przyjaciół itd. Jeśli jesteśmy przygotowani na taki tryb pracy i odpowiada nam samodzielne budowanie grafiku, jak najbardziej możemy zainteresować się tą formą zarobku.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.