Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odbiór nadgodzin – wolne, wniosek

Odbiór nadgodzin – wolne, wniosek

 
Odbiór nadgodzin – wolne, wniosek

Odbiór nadgodzin


Coraz częściej można usłyszeć, że ktoś po raz kolejny został w pracy po godzinach. Obecnie jest to norma, dlatego warto dowiedzieć się, co przysługuje pracownikowi, który pracował dłużej, niż przewidują zapisy w umowie o pracę. W takiej sytuacji pracownik ma prawo do tak zwanego odbioru nadgodzin. Jak zatem zdefiniować pojęcie pracy w godzinach nadliczbowych?

Według artykułu 129. Kodeksu pracy nadgodziny należy rozumieć przez pracę w godzinach, które wykraczają poza obowiązujące pracownika normy czasowe oraz  pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.
Oznacza to, że za pracę w godzinach nadliczbowych można uznać pracę ponad 8 godzin na dobę, lub odpowiednio 12 albo 16 godzin w przypadku stosowania podstawowej lub równoważnej normy czasu pracy.
Pracując po godzinach musimy pamiętać, że w zamian za to, możemy zwrócić się do pracodawcy o udzielenie urlopu. Czas wolny za nadgodziny musi się równać ilości godzin nadliczbowych, które przepracowaliśmy.

 

Wolne za nadgodziny


Odbiór nadgodzin może także nastąpić na wniosek pracownika lub na polecenie pracodawcy (w takim wypadku wniosek o odbiór nadgodzin nie jest konieczny) i jest on inaczej liczony. Jeżeli przełożony udziela czasu wolnego, to musi to być wymiar czasu o połowę wyższy niż liczba przepracowanych nadgodzin. Nie może to jednak wpłynąć na wynagrodzenie pracownika. W takiej sytuacji dni wolne za nadgodziny muszą być udzielone do końca okresu rozliczeniowego. Warto tutaj jednak dodać, że jeżeli pracownik otrzymał dzień wolny za pracę w godzinach nadliczbowych, to nie może ubiegać się o wypłatę dodatkowego wynagrodzenia.

 

Wolne za nadgodziny – wniosek


Jeżeli wolimy, aby pracodawca udzielił nam dzień wolny za nadgodziny, to musimy złożyć odpowiedni wniosek. Najczęściej możemy w takim wypadku skorzystać z dokumentów już istniejących, które powinny być przygotowane przez każdą firmę.
Takie podanie o odbiór nadgodzin zawiera imię i nazwisko pracownika, miejscowość i datę oraz specjalną formułkę z prośbą o udzielenie dnia wolnego.

 

 

……………………………………..                                                                                                  ….……………………..……………
(imię i nazwisko pracownika)    

 

(miejscowość, data)

 

 


…………………………………………
(oznaczenie pracodawcy)

 

 



WNIOSEK  O UDZIELENIE CZASU WOLNEGO



Na podstawie art. 1512 § 1 k.p. wnoszę o udzielenie czasu wolnego w  dniu/ dniach ……..….. w wymiarze ……………………………..…………… godzin, w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych wypracowanych w  dniach/miesiącach …………………………….

 

………………………………………


                                                                                             (data i podpis pracownika)

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Prawnik

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres zadań: Jesteśmy firmą prężnie rozwijającą się, do swojego zespołu poszukujemy jeszcze kilku dobrych współpracowników. Kompleksowa obsługa prawna procesu inwestycyjnego (w tym realizowanego w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych), w szczególności: bieżąca...
  • Specjalista ds. Gwarancji i Wsparcia Technicznego - importer pojazdów ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: rozliczanie wniosków gwarancyjnych; kontrola standardów serwisowych; wsparcie w procesach serwisowych Importera;
  • Elektryk

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   107,00 - 111,00 zł brutto/godz.
    2 godz.
    Miejsce pracy: Irlandia Zakres obowiązków: wymiana liczników w domach prywatnych na liczniki typu Smart Meter, w indywidualnie wyznaczonym rejonie, sprawdzenie prawidłowości podłączenia licznika, ponowne podłączenie energii i sprawdzenie poprawności instalacji, wpisanie raportu z wykonania...
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    3 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;
  • Kierownik szwalni

    CRL Sp. z o.o.   Radom    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja i zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych. Doskonalenie produkcji w zakresie wydajności, jakości i kontroli kosztów. Koordynowanie współpracy z projektantem i konstruktorem w zakresie tworzenia dokumentacji techniczno-technologicznej odzieży. Efektywne...
  • Lider / Brygadzista

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitorowanie realizacji założonego planu produkcyjnego, raportowanie i analiza wydajności produkcji, koordynowanie prac podległego personelu, dbanie o wysoką jakość realizowanej usługi, dbanie o jasną komunikację z innymi działami firmy.

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.