Operator rozkładarki mas bitumicznych

2019-02-21

Szukasz dobrze płatnej pracy fizycznej? Rynek pracy aż roi się od ogłoszeń oferujących zatrudnienie osobom obsługującym rozkładarki mas bitumicznych. Wyjaśniamy, co kryje się pod tym pojęciem i jak taka praca wygląda.

 

Operator rozkładarki mas bitumicznych – charakterystyka zawodu


Masami bitumicznymi nazywamy różnego rodzaju preparaty głównie na bazie asfaltu, które wykorzystuje się przede wszystkim podczas budowy i naprawy dróg, boisk, parkingów, lotnisk, a także pokrywania dachów i innych powierzchni wymagających izolacji i wytrzymałości na zmienne warunki środowiskowe. Jest wiele rodzajów mas bitumicznych, na przykład asfaltowo-polimerowe, asfaltowo-kauczukowe, asfaltowo-aluminiowe czy asfaltowo-żywiczne. Właściwości każdej z nich są trochę inne, zatem wykorzystuje się je na różnych powierzchniach.

Praca operatora rozkładarki mas bitumicznych polega więc na obsłudze sprzętu mechanicznego, rozprowadzającego wybraną mieszankę na danej powierzchni. W zależności od charakteru robót drogowych czy konstrukcyjnych, pracownik niekiedy musi rozkładać masę bitumiczną ręcznie, na przykład przy pomocy pędzla lub szczotki dekarskiej.

Wszystkie tego typu prace wykonywane są w odzieży ochronnej (do której należą np. kask, rękawice ochronne, kamizelka odblaskowa) i wymagają zachowania ostrożności. By masa bitumiczna stała się płynna i plastyczna, trzeba ją bowiem podgrzać do wysokiej temperatury, sięgającej 190°C. W tym procesie uwalniane są różne związki chemiczne, a niektóre z nich są toksyczne. Z powodu ryzyka zagrożenia dla zdrowia operatorem rozkładarki może zostać jedynie osoba, która ma odpowiednie uprawnienia.

 

Operator rozściełacza mas bitumicznych – wymagania


Pracodawcy najczęściej wymagają od kandydatów przedstawienia certyfikatu skończenia kursu dla operatora układarki mas bitumicznych. Każde tego typu szkolenie powinno mieć część praktyczną i teoretyczną i kończyć się egzaminem państwowym. By do niego przystąpić, należy przedstawić zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, stwierdzające, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora układarki.

Oferty pracy na to stanowisko zawierają również takie wymagania jak dostatecznie długi staż pracy lub po prostu umiejętność pracy z maszynami i innymi urządzeniami wykorzystywanymi podczas robót ziemnych, drogowych czy budowlanych. Zwykle nie ma żadnych restrykcji dotyczących wykształcenia kandydata – w większości przypadków wystarczy szkoła średnia, najlepiej o charakterze zawodowym lub technicznym.

Dodatkowym atutem, pojawiającym się w wielu ogłoszeniach, jest posiadanie prawa jazdy. Natomiast jeśli praca ma być wykonywana za granicą, mile widziana – choć często niekonieczna – jest znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym.

 

Zarobki operatora rozkładarki mas bitumicznych


Choć konieczność uzyskania uprawnień do obsługi rozściełacza mas bitumicznych bywa zniechęcająca, może się okazać dobrą inwestycją w kontekście oczekiwanych zarobków. Wykwalifikowanym operatorom rozkładarek ofert pracy nie tylko nie brakuje, ale na dodatek mogą liczyć na pensję rzędu kilku tysięcy złotych. Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto na stanowisku operatora maszyn budowlanych, do których zaliczają się rozkładarki mas bitumicznych, wynosi 3389 zł. 25% najlepiej opłacanych pracowników zarabia każdego miesiąca ponad 4210 zł brutto, a 25% najmniej opłacanych – mniej niż 2528 zł brutto.

Przeczytaj także:

Skomentuj