Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Placemaking a efektywność pracowników

Placemaking a efektywność pracowników

 
Placemaking a efektywność pracowników

Czym jest placemaking?

 

Za źródło idei placemakingu podaje się teorie propagowane przez Jane Jacobs oraz Williama H. Whyte’a., w roku 1960 w Stanach Zjednoczonych. Byli oni zwolennikami tworzenia i projektowania miast przeznaczonych dla ludzi. Stawali w opozycji do założenia, w którym rozplanowanie zabudowy, zamiast społeczeństwu, jest podporządkowana infrastrukturze przemysłowej.

 

Placemaking to koncepcja projektowania przestrzeni, w której istotną rolę odgrywają mieszkańcy. Uwzględnienie ich potrzeb, wyobrażeń i możliwości ma wpłynąć na poprawę jakości życia.

 

Operując bardziej konkretnymi przykładami, koncepcję planowania miejsc można zauważyć w nowo powstających dzielnicach biurowych. Powoli przestają być to rzędy wysokich biurowców przeplatanych przystankami i obwodnicami. Betonowe dzielnice urozmaica się zielonymi placami, wzbogaca przestrzeniami przeznaczonymi do wspólnego spędzania wolnego czasu.

 

Jak wdrożyć zasady placemakingu?

 

Skoro idea placemakingu odpowiada organizacji obszarów miejskich, to jak odnieść ją do przestrzeni w biurowcu i stwarzania atrakcyjnych miejsc pracy?

 

Jak już wcześniej wspomniano, wdrażanie zasad zaczyna się na poziomie projektu developerów i określania planu postawienia i oddziaływania budynku na konkretne miejsce. Stają się one atrakcyjne dla pracodawców, poszukujących lokali dla swoich pracowników. Zatrudniający zwracają uwagę na to, by ludzie z ochotą przychodzili do miejsca wykonywania obowiązków, ale jednocześnie czuli, że mogą aktywnie korzystać z atrakcyjnej i użytecznej przestrzeni wokół niego.

 

Podobne działania podejmuje się również na poziomie organizacji już konkretnych pomieszczeń biurowych - roślinność, odpowiednie kolory ścian wzmacniają poczucie komfortu. Wydzielone przestrzenie wspólne oraz prywatne dają użytkownikom biura możliwość zintegrowania się z innymi pracownikami, ale jednocześnie wyciszenia i odpoczynku.

 

Przy planowaniu przestrzeni miejskiej, w myśl idei placemakingu, często pyta się o opinię mieszkańców i ludzi korzystających w ciągu dnia, z analizowanego obszaru. Może warto zastosować podobną metodę w przypadku planowania samego biura?
Gdy np. pracodawca decyduje się na zmianę biura, zasięgając opinii personelu, jest w stanie zareagować na ich potrzeby – większe organizery na biurko, częściej rozstawione kosze na śmieci, to tylko drobne uwagi, które jednak znacząco mogą polepszyć warunki pracy.

 

Placemaking - wpływ na efektywność pracy

 

Pracodawca, który decyduje się przeprowadzić analizę potrzeb personelu, daje im do zrozumienia, że liczy się z ich zdaniem i chce im zapewnić jak najwyższe standardy. Praca w prestiżowym miejscu - wygodnym, nowoczesnym, dopasowanym do potrzeb i wykonywanych obowiązków wpływa na motywację i samopoczucie osób przebywających w biurze.

 

Funkcjonalność przestrzeni ma duże znaczenie dla efektywności, wydajności ludzi, którzy w niej przebywają.
Natomiast wprowadzenie udogodnień, zorganizowanie atrakcyjnego otoczenia sprawiają, że personel z chęcią identyfikuje się z miejscem, do którego przychodzi. Spędza w nim miło czas. Przyjemna kafejka na przerwę między obowiązkami, ławka przy fontannie dla uspokojenia i relaksu - dają możliwość oderwania się od pracy i ułatwiają szybki powrót do biurka.


Jeśli jeszcze nie do końca łatwo jest zrozumieć filozofię placemakingu, to wystarczy wyobrazić sobie stanowisko w biurze, z jednym małym okienkiem. Musimy odbić kartę i spędzić w ciemnym pomieszczeniu osiem godzin (plus nadgodziny, jeśli to konieczne). W pobliżu nie ma ani sklepu, ani zielonego drzewa czy trawnika. Jest za to grupa tak samo skupionych na swoich zadaniach osób, a każdy tylko czeka, kiedy będzie mógł się wyrwać do domu.

 

W opozycji do tego postawmy biurowiec, obok którego znajduje się mały park z sadzawką, a na trasie do niego kupuje się świeże soki lub aromatyczną kawę. Podczas przerwy można porozmawiać ze współpracownikami albo innymi użytkownikami biura, a potem z pozytywnym nastawieniem wrócić do wykonywania obowiązków.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.
    kierownik/koordynator  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: odpowiedzialność za stan urządzeń i poprawność ich działania, bieżące naprawy; konfigurowanie maszyn i sprzętu oraz przygotowywanie ich do pracy; zarządzanie parkiem maszynowym; kontakt z Liderem zmiany i Działem Utrzymania Ruchu; szkolenia stanowiskowe z...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Przedstawiciel Handlowy RPU

    Grupa Inter Cars   Mińsk Mazowiecki    praca mobilna
    specjalista (mid)  pełny etat
    2 godz.
    Zadania, które dla Ciebie mamy: Aktywne poszukiwanie nowych Klientów i budowanie własnej bazy; Obsługa Klienta w zakresie sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów; Budowanie relacji z Klientami opartych o partnerską współpracę; Raportowanie pracy w CRM i przygotowywanie ofert...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Kierownik szwalni

    CRL Sp. z o.o.   Radom    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja i zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych. Doskonalenie produkcji w zakresie wydajności, jakości i kontroli kosztów. Koordynowanie współpracy z projektantem i konstruktorem w zakresie tworzenia dokumentacji techniczno-technologicznej odzieży. Efektywne...
  • Lider / Brygadzista

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitorowanie realizacji założonego planu produkcyjnego, raportowanie i analiza wydajności produkcji, koordynowanie prac podległego personelu, dbanie o wysoką jakość realizowanej usługi, dbanie o jasną komunikację z innymi działami firmy.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.