Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Praca dla polaków w Danii – Duńczycy zatrudniają Polaków

2019-08-23

Praca w Danii – dla kogo?

 

W 2007 roku w Warszawie odbyły się Duńskie Targi Pracy, których organizatorem była Ambasada Królestwa Danii we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie oraz Duńskim Urzędem Rynku Pracy. To efekt rosnącego zainteresowania duńskich pracodawców pracownikami z Polski.

 

Czy udało się ten efekt utrzymać? Z danych podawanych ponad 10 lat temu wynikało, że w Danii pracowało ok. 11 tysięcy Polaków. Ówczesny minister ds. zatrudnienia Claus Hjort Frederiksen, powiedział że Dania ma bardzo silną gospodarkę i wielki niedobór siły roboczej, a że polscy pracownicy wyrobili sobie markę kompetentnych, odpowiedzialnych i szybko uczących się, stąd zainteresowanie duńskich pracodawców naszym krajem.


Ostatnie dostępne dane na stronie Duńskiego Urzędu Statystycznego mówią, że pod koniec listopada 2017 roku zatrudnionych w Danii było 25 684 Polaków. Jak widać po statystykach, praca w Danii jest, a zaufanie do polskich pracowników jest nadal wysokie. W jakich sektorach najczęściej można znaleź pracę?

 

Praca w Danii bez języka

 

Pracownicy z Polski potrzebni są wszędzie – w usługach, budownictwie, sektorze rolnym. Praca w Danii bez języka jest jak najbardziej dostępna, często ogłoszenia są nawet jeszcze bardziej rozbudowanie: praca w Danii dla par, praca w Danii z zakwaterowaniem. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że najczęściej bez języka można znaleźć zatrudnienie do pracy fizycznej – w magazynie, jako pakowacz, przy sortowaniu produktów itd. Najczęstsze stawki za godzinę, jakie pojawiają się w tego typu pracach to przedział od o. 120 (czyli ok. 70 PLN) DKK/h do 140 (ok. 81 PLN) DKK/h.

 

Praca polskiej firmy w Danii

 

Obywatele Unii Europejskiej (Dania jest jej członkiem od 1 stycznia 1973 r.) mają prawo do założenie własnej firmy w każdym kraju UE (a także Islandii, Norwegii i Liechtensteinie), w tym także do otworzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może także aktywować filię lub oddział przedsiębiorstwa, które zostało już zarejestrowane w innym kraju UE. Należy tylko zwrócić uwagę, że trzeba szczegółowo zapoznać się z przepisami prawa duńskiego, by prawidłowo przejścia przez procedury zakładania działalności. Pocieszająca może być informacja, że w wielu opiniach duński system jest najbardziej przyjazny dla osób chcących prowadzić własną działalność gospodarczą.

 

Dodatkowo, jak podaje portal europa.eu: „Jeśli prowadzisz zarejestrowaną działalność usługową (np. jako architekt lub przewodnik) w swoim kraju, możesz świadczyć te usługi również w innym kraju UE i nie musisz w tym celu otwierać oddziału lub zakładać nowej firmy za granicą. Jest to możliwe w sytuacji, gdy zamierzasz:
• tylko czasowo świadczyć tam usługi,
• świadczyć usługi tylko dla konkretnego klienta, który mieszka w innym kraju,
• zbadać rynek, zanim rozwiniesz tam swoją działalność”.

 

Praca i życie w Danii

 

Przyzwyczajeni do tego, że prawa i obowiązki w pracowników i pracodawców Polsce narzuca Kodeks pracy, musimy pamiętać, że w Danii nie ma takiego typu dokumentu. Co więcej, nie ma regulacji odnośnie minimalnej płacy i stawki godzinowej.

 

Mając polskie prawo jazdy można bez problemu poruszać się po duńskich drogach. Inne przedziały wiekowe obowiązują w przypadku dostępu do napojów alkoholowych (nie wolno sprzedawać ich osobom poniżej 16 roku życia).

 

Przeczytaj także: