Praca w gastronomii – o czym warto wiedzieć

2019-09-16

Praca w gastronomii – specyfika

 

Kto przepracował choć dzień próbny w restauracji, fast foodzie czy kawiarni, ten wie, że gastronomia to wymagająca branża. Ciągły kontakt z ludźmi, pośpiech, napięta atmosfera i spełnianie często wygórowanych wymagań klientów z uśmiechem na ustach i pogodnym nastawieniem to niełatwe zadania. A doliczyć do tego należy jeszcze stres i wysiłek fizyczny. Taka praca może przynosić satysfakcję, także finansową, jednak wymaga sporo zaangażowania i chęci do nauki.

 

Gastronomia – zarobki


Poniżej mediana pensji brutto na popularnych stanowiskach (źródło: www.wynagrodzenia.pl). Jest to wartość centralna, co oznacza, że połowa pracowników na danym stanowisku zarabia więcej, a połowa mniej niż podana kwota.

- Pracownik gastronomii – 2400 zł,
- pomoc kuchenna – 2400 zł,
- kelner – 2470 zł
- barista – 2780 zł
- kucharz – 2840 zł,
- barman – 2850 zł
- kierownik (manager) restauracji – 4660 zł,
- szef kuchni – 4820 zł.

Wynagrodzenia w ogromnej mierze zależą od prestiżu lokalu i miejscowości. Pracownicy poza podstawową pensją bardzo często otrzymują bonusy w postaci napiwków bądź premii uzależnionej od obrotu w danym miesiącu.


Systemy pracy w gastronomii


Restauracje, bary, puby i kawiarnie są otwarte codziennie, dlatego podstawowy system czasu pracy, czyli 8 godzin przez 5 dni w tygodniu, niekoniecznie sprawdza się w gastronomii. Właściciele lokali bardzo często wprowadzają system równoważny, który daje większą elastyczność w planowaniu grafików.

W zależności od dnia tygodnia i przewidywanego ruchu w lokalu, zmiany mogą być odpowiednio dostosowane. W każdym systemie należy jednak przestrzegać godzin odpoczynku dobowego (minimum 11) i tygodniowego (co najmniej 35 godzin, a przy przechodzeniu pracownika na inną zmianę – co najmniej 24).

System równoważny dopuszcza, by dobowy wymiar był wydłużany z 8 do 12 godzin, ale dłuższą pracę w jednym dniu musi równoważyć czas wolny w innym dniu. Dozwolona jest praca w weekendy, przy czym każdy z pracowników musi mieć co najmniej jedną niedzielę w miesiącu wolną.

W gastronomii sprawdza się też system weekendowy, czyli praca wyłącznie w piątki, soboty, niedziele oraz święta po maksymalnie 12 godzin dziennie, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca.


Kodeks pracy – gastronomia


W gastronomii, jak w każdej innej branży, i pracodawcy, i pracownicy powinni przestrzegać zasad Kodeksu pracy. Zwłaszcza istotne jest Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Wysokie temperatury, ostre noże, przenoszenie naczyń z gorącym jedzeniem, dźwiganie ciężkich produktów – to wszystko sprawia, że w kuchni o wypadek nietrudno. Praca z żywnością wymaga zachowania szczególnej ostrożności, dlatego każda osoba zatrudniana w gastronomii przechodzi badania lekarskie i musi posiadać aktualne orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych (książeczkę sanepidowską).

Przeczytaj także:

Skomentuj