Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w nauce i technologii – jaki jest odsetek kobiet pracujących w tych dziedzinach?

Praca w nauce i technologii – jaki jest odsetek kobiet pracujących w tych dziedzinach?

 
Praca w nauce i technologii – jaki jest odsetek kobiet pracujących w tych dziedzinach?

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce jest świętem obchodzonym na całym świecie. Szczególnie w tym dniu warto podziękować wszystkim naukowczyniom za ich zaangażowanie i wysiłek wkladany w rozwój wielu ważnych społecznie dziedzin. A także wskazać na zagrożenia w życiu zawodowym, które wciąż mogą hamować karierę kobiet w nauce, technologii i innych dziedzinach. Ile kobiet pracuje naukowo? Sprawdź, jak aktualnie wygląda sytuacja kobiet w nauce.

 

Spis treści

Kobiety w nauce i technologii w 2022 roku w krajach UE

 

Przez długi czas dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych technologii odbywał się przy przeważającym udziale mężczyzn. Dzięki działaniom podejmowanym przez różnego rodzaju organizacje walczące o równouprawnienie płci, a także same pracowniczki naukowe, świat nauki i technologii, przez dziesięciolecia trudno dostępny dla kobiet, zaczął się zmieniać. Dostęp do kształcenia oraz badań, a także promowanie takiej ścieżki edukacyjnej i zawodowej sprawiły, że obecnie kobiety stanowią spory odsetek osób zatrudnionych w nauce.

 

Pamiętaj! 

 

W 2022 roku w dziedzinie nauki i technologii w Unii Europejskiej zatrudnionych było niemal 76 milionów osób w wieku 15-74 lat, z czego 52% stanowiły kobiety. Jak podaje Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny, w regionach NUTS 1 kobiety zatrudniane były głównie w usługach – największy odsetek kobiet pracujących w dziedzinie nauki i technologii to Litwa i Korsyka (64%) oraz Łotwa (63%). Najmniejszy odnotowano we Włoszech (region północno-zachodni – 45%) i na Malcie (46%) oraz we włoskim regionie południowym i północno-wschodnim (46%).

 

Jedną z ważniejszych podgrup pracowników naukowo-technologicznych są naukowcy i inżynierowie. W 2022 roku stanowili oni 24% wszystkich osób zatrudnionych w nauce i technologii. Wśród nich było 41% kobiet, co wskazuje na wciąż utrzymujące się różnice płci w pracy zawodowej.

 

Czytaj takżeZielone kołnierzyki – czym jest ten nowy trend na rynku pracy?

 

Nauka i technologia – co wpłynęło na zwiększenie liczby kobiet w tych dziedzinach?

 

O ile jeszcze kilkanaście lat temu widok studentek na politechnikach i uczelniach o profilach technicznych czy informatycznych należał do rzadkości, o tyle współcześnie coraz więcej kobiet wiąże swoje życie zawodowe z tymi dziedzinami, czy to w usługach, czy w produkcji przemysłowej. Dużą rolę w tej przede wszystkim kulturowej zmianie odegrała edukacja dotycząca równouprawnienia płci, mająca na celu przeciwdziałaniu krzywdzącym stereotypom.

 

W Unii Europejskiej, także w Polsce, działa obecnie wiele organizacji wspierających rozwój kobiet w nauce i technologii, na przykład Women in Technology, Girls in Tech, Międzynarodowe Forum Kobiet – Stowarzyszenie Kobiet Nauki i Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Kobiet Nauki POLSENA i wiele innych.

 

Jednym z ważnych celów takich organizacji jest zapobieganie tzw. efektowi Matyldy. Zjawisko to polega na dyskryminowaniu kobiet-naukowców w miejscu pracy, np. pomijaniu ich w czasie wyznaczania ważnych ról w projekcie badawczym czy też przypisywaniu osiągnięć kobiet mężczyznom. Badania pokazują (np. Marieke van den Brink i Yvonne Benschop z Holandii z 2012 r. – Gender practices in the construction of academic excellence: Sheep with five legs), że problem ten nie został jeszcze rozwiązany, a przypadki efektu Matyldy wciąż się zdarzają.

 

Warto przypomnieć, że wszelkie formy dyskryminacji w miejscu pracy – w tym z uwagi na płeć – są niezgodnie zarówno z prawem unijnym, jak i z polskim prawem pracy.

 

Kodeks pracy, art. 11.3:

 

Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć (...) – jest niedopuszczalna.

 

Nauka i technologia – dlaczego częściej w tych dziedzinach pracują mężczyźni?

 

Niedawna dominacja mężczyzn w dziedzinie nauki i technologii wynikała z uwarunkowań kulturowych i organizacji życia społecznego. Praca w nauce kobiet przez długi czas nie była możliwa ze względu na ograniczony dostęp do edukacji czy dyskryminację ze względu na płeć. Rola kobiet w działalności badawczej i innowacyjnej ograniczana była chociażby przez bariery rekrutacyjne czy te związane z utrzymaniem się w wybranym zawodzie. Współcześnie kobiety mogą wybierać dowolne dziedziny rozwoju zawodowego, nie należy jednak zapominać, że zagrożenia wciąż istnieją np. w postaci dyskryminacji płacowej bądź takich zjawisk jak tzw. szklany sufit czy lepka podłoga w miejscu pracy.

 

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce – historia święta

 

International Day of Women and Girls in Science znany w Polsce jako „Dziewczyny w Nowych Technologiach” to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Kobiety w nauce zostały docenione poprzez rezolucję A/RES/70/212 z 22 grudnia 2015 roku.

 

Wniosek o wsparcie i docenienie kobiet i dziewcząt został złożony przez UNESCO (ONZ do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), UN Women (ONZ Kobiety), ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) oraz inne organizacje wspierające równouprawnienie w pracy, a w tym dostęp kobiet do nauki, techniki, kształcenia i badań naukowych bez względu na szczebel edukacji.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET I DZIEWCZĄT W NAUCE – KIEDY WYPADA?

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce ma podkreślać rolę odgrywaną przez kobiety w środowisku naukowym i technologicznym. To międzynarodowe święto zorganizowane przez RASIT (The Royal Academy of Science International Trust) i UN DESA-DSPD (United Nations Department of Economic and Social Affairs – The Division for Social Policy and Development) pierwszy raz obchodzone było w 2016 roku. Od tego czasu obchody organizowane są 11 lutego.

 

Praca kobiet w nauce i technologii – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy kobiety zyskały dostęp do edukacji?

 

Przyznanie dostępu do edukacji kobietom było procesem długotrwałym i opłaconym walką i poświęceniem wielu aktywistek i naukowczyń. Pojedyncze przypadki przyjmowania kobiet na studia odnotowano w XVII wieku, jednak dopiero w XIX wieku amerykańskie koledże dopuściły kobiety do kształcenia uniwersyteckiego. W Polsce kobiety w nauce kształcone były na równych prawach z mężczyznami w podziemnym Latającym Uniwersytecie w Warszawie.

 

  • Jak zwiększyć liczbę kobiet pracujących w nauce i technologii?

 

Aby zachęcać kobiety do pracy w nauce i umożliwiać im podejmowanie zatrudnienia w tej dziedzinie, prowadzone są działania promujące zatrudnienie kobiet. Organizacje wspierające równouprawnienie optują za usuwaniem barier na każdym etapie edukacji, dzięki czemu kobiety mają dostęp do kształcenia czy badań z zakresu nowych technologii.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Kierowca autobusu miejskiego 

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    6 godz.
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...
  • Menadżer projektu / Menadżer sprzedaży

    3S AGENCY   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Pomaganie klientom w realizacji projektów, od początkowej konsultacji aż do zakończenia. Przygotowywanie ofert odzwierciedlających życzenia klientów, włączając oferty handlowe, rysunki, moodboardy, próbki tkanin oraz zestawy materiałów wykończeniowych itp....
  • Kierownik Budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i aktualnie obowiązujące przepisy prawa oraz za rzetelne wypełnianie obowiązków przewidzianych dla kierownika budowy w prawie budowlanym.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.