Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca zdalna w domu a dieta – jak zmieniają się nasze nawyki żywieniowe?

Praca zdalna w domu a dieta – jak zmieniają się nasze nawyki żywieniowe?

 
Praca zdalna w domu a dieta – jak zmieniają się nasze nawyki żywieniowe?

Odkąd pracujesz w domowym biurze, Twoja waga zwiększyła się o kilka kilogramów? Nie stanowisz wyjątku. Zjawisko tycia na home office jest dość powszechne. Winą jest oczywiście brak ruchu, ale też niewłaściwe nawyki żywieniowe. Jak stworzyć dobra plan posiłku i poprawić swoją dietę, kiedy wykonujemy pracę zdalną z domu?

 

Nawyki żywieniowe podczas home office

 

Wydawać by się mogło, że domowe biuro, gabinet w domu sprzyjają zdrowemu odżywianiu się. W końcu nie musimy organizować sobie posiłków w odległym miejscu, na miejscu mamy kuchnię i własną lodówkę. Tymczasem okazało się, że przejście na pracę zdalną w domu w okresie pandemii koronawirusa odbiło się na zdrowiu wielu osób.

 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (NIZP PZH – PIB) przygotował raport za 2020 rok, z którego wynika, że 28% dorosłych mieszkańców Polski deklaruje, że przytyło w pandemii. Tyją na równi kobiety, jak i mężczyźni. Jeśli chodzi o panów, najczęściej na wadze przybierali będący wieku od 20 do 44 lat. W grupie pań na nadmierne kilogramy skarżyły się najczęściej te w wieku od 45 do 64 lat.

 

Przyczyn przybierania na wadze jest wiele. Kiedy pracujemy z domu, możemy mieć trudności ze zorganizowaniem swojego dnia pracy i wypoczynku. W efekcie godziny posiłków przesuwają się, a po wymuszonej głodówce – bo trzeba było dopiąć jakąś sprawę – miewamy napady wilczego głodu.

 

Nieregularne jedzenie to tylko jeden z problemów żywieniowych, sprzyjający tyciu. Kolejnym jest podjadanie. W domu mamy dostęp do wszystkiego, co znajduje się w naszej lodówce i zapasach przeznaczonych na różne okoliczności. Pokusa, by sięgnąć np. po słodycze lub inną szybką, ale niekoniecznie zdrową przekąskę, może być spora. Bywa, że “zapychamy się” smakołykami w ciągu dnia, rezygnując z ustawowej przerwy na ciepły posiłek w pracy (to min. 15 minut w ciągu 8-godzinnego dnia pracy!). W efekcie, głodni i zmęczeni, zaczynamy objadać się po południu czy wieczorem.

 

Tycie podczas pracy zdalnej – jak zapobiec?

 

Co zrobić, by nie wpaść w powyższe lub jeszcze inne pułapki? Warto zacząć od stworzenia planu posiłków, gwarantującego regularne jedzenie. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porady dietetyka, który dostosuje dietę do naszej wagi, stanu zdrowia czy stylu życia – może pomóc ułożyć np. dietę dla mózgu, dla osób wykonujących trudną pracę intelektualną.

 

Innym pomysłem jest postawienie na dietę pudełkową – w tym wypadku warto wybrać rzetelną firmę, w której posiłki są komponowane przy konsultacji ze specjalistą.

 

Pamiętajmy o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania się:

 

  • jedzmy o stałych porach – najlepiej codziennie w tych samych godzinach. Dzięki temu unikniemy napadów głodu, podjadania, przyzwyczaimy organzim do pewnego trybu,
  • unikajmy słodyczy – powinny być wyjątkiem w diecie, a nie regułą,
  • ograniczmy słone przekąski – one także nie powinny być podstawą diety, tylko wyjątkiem,
  • unikajmy wysoko przetworzonej żywności – zamiast kupować gotowe dania do odgrzania, postawmy na gotowanie w domu,
  • zaopatrzmy się w zdrowe przekąski – np. pestki i orzechy (warto pamiętać, że są bardzo kaloryczne, co powinniśmy uwzględnić w ogólnym planie codziennej diety), słupki marchewek i selera naciowego, owoce,
  • nie głódźmy się, szczególnie wówczas, gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy. To prosta droga do napadów głodu oraz efektu yo yo,
  • nawadniajmy organizm! Pijmy wodę oraz unikajmy słodzonych napojów.

 

Wiele osób chwali sobie system gotowania na kilka dni i przechowywania dań w pojemnikach w lodówce. Dzięki temu każdego dnia mamy pod ręką obiad, który możemy szybko odgrzać. W efekcie mamy mniejszą pokusę, by zamówić coś niezdrowego lub kupić w sklepie gotowe danie.

 

W czasie przygotowania harmonogramu żywienia weźmy pod uwagę to, jak zwykle wygląda nasz dzień pracy zdalnej – kiedy jesteśmy najbardziej zajęci oraz kiedy dopada nas głód. Stwórzmy plan realny do codziennego stosowania. Postarajmy ściśle trzymać się pór jedzenia, możemy ustawić sobie np. budzik czy inne powiadomienie, które przypomni nam, że już czas na przerwę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.