Wybrana kategoria

Praca zdalna w IT to norma

2019-10-11

Programista zdalnie

 

Specjaliści w zakresie IT są jedną z grup zawodowych, które cieszą się największą popularnością na rynku pracy. W tej branży mamy do czynienia z „rynkiem pracownika”, na którym to firmy walczą o najlepszych kandydatów. Dlatego też, oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, oferują dodatkowe bonusy, jak np. możliwość pracy zdalnej.

 

Ciężko jest dokładnie określić konkretnie skalę tego zjawiska, natomiast z pewnością na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy stale tendencję wzrostową. Wiele zależy tutaj też od wewnętrznych regulacji w poszczególnych firmach i kraju, z którego dany podmiot się wywodzi.

 

– Wśród polskich firm w większości nadal panuje przekonanie, że pracownik, który jest widoczny w przestrzeni biurowej, jest bardziej wydajny i efektywny. Natomiast firmy zagraniczne w większym stopniu są otwarte na pracę zdalną. Coraz więcej z nich decyduje się na dopuszczenie takiego modelu od samego początku współpracy – komentuje Agnieszka Hajduk, Resource Project Manager w firmie CONNECTIS_ zajmującej się realizacją projektów informatycznych.

 

W niektórych przypadkach firma może zdecydować, by pracownik swoje obowiązki wykonywał całkowicie poza biurem. Nie wymaga się fizycznej obecności. Wykonujący pracę zdalną programista rozlicza się z efektów wykonywanej pracy. Odbywa się to jednak po jego wcześniejszej adaptacji.

 

– Jednym z modeli pracy jest kompletne wdrożenie pracownika w biurze (okres 1 – 3 miesięcy), a następnie, po zdobyciu wzajemnego zaufania i poznania się, możliwość pracy zdalnej w pełnym wymiarze – dodaje ekspertka.

 

Praca zdalna – programista Java, tester, administrator...

 

Pracy zdalnej IT sprzyja specyfika branży. W tym przypadku, a w szczególności w odniesieniu do stanowisk programistycznych, praktycznie wszystkie obowiązki mogą być wykonywane poza biurem.

 

– Jeśli pracownik otrzyma wszelkie zdalne dostępy do narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy, obecność w biurze nie jest konieczna. Ewentualne spotkania wewnętrzne odbywają się wówczas za pośrednictwem tele- czy video konferencji – wyjaśnia Agnieszka Hajduk z CONNECTIS_.

 

Dodaje, że mimo tego większość firm nadal wymaga od pracownika obecności w biurze, przynajmniej przez kilka dni w tygodniu. Tak, aby mógł on mieć bezpośredni kontakt z kolegami z zespołu.

 

– W branży IT najpopularniejszym podziałem są: 4 dni w tygodniu pracy stacjonarnej oraz 1 dzień na pracę zdalną. Wraz ze wzrostem stażu pracy wymiar czasu, kiedy dana osoba może pracować zdalnie, często się zwiększa.

 

Dokładne zapisy dotyczące pracy zdalnej są regulowane w umowie zawieranej przez firmę z danym pracownikiem.

 

Informatyk – praca w domu w dowolnych godzinach

 

Coraz więcej firm, niezależnie od profilu działalności, oferuje też pracownikom możliwość wykonywania swoich obowiązków w elastycznych godzinach. Nie wymaga się obecności w biurze od 8-16 czy 9-17. W branży IT unormowany czas pracy jest jednak wciąż popularny.

 

– Wynika to z tego, że w większości praca IT opiera się na ścisłej współpracy z zespołem. W związku z tym ciężko byłoby się „zgrać” w przypadku, gdy każdy jego członek pracowałby w dowolnych godzinach – mówi Agnieszka Hajduk.

Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie całkiem nie występuje. W przypadku stanowisk samodzielnych istnieje więcej możliwości uelastycznienia czasu pracy.

 

Informatyk, praca zdalna – atrakcyjne ogłoszenia

 

Możliwość pracy zdalnej jest jednym z elementów, który przyciąga kandydatów do pracy w danej firmie. Dlatego pracodawcy wykorzystują go jako benefit w procesie rekrutacji. Samo umieszczenie takiej informacji w ogłoszeniu powoduje większą liczbę nadesłanych CV.

 

– Niejednokrotnie zdarza się, że kandydaci pytają o możliwość pracy zdalnej podczas procesu rekrutacji, a dla niektórych jest to jeden z tych elementów, który determinuje decyzję o przyjęciu oferty – mówi Agnieszka Hajduk, Resource Project Manager w CONNECTIS_.

 

Generalna ocena pracowników, jeżeli chodzi o pracę zdalną, jest pozytywna. Największą zaletą jest wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy związana z brakiem konieczności dojazdów do biura czy łatwiejsze pogodzenie zawodowych obowiązków z życiem osobistym.

 

– Niemniej jednak zdarza się, że po jakimś okresie pracy zdalnej pracownicy czują potrzebę powrotu do pracy na miejscu w biurze i bezpośrednio z zespołem – podsumowuje ekspertka z CONNECTIS_.

Przeczytaj także:

Skomentuj