Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Specjalne strefy ekonomiczne, tzw. SSE – definicja, korzyści, ustawa

Specjalne strefy ekonomiczne, tzw. SSE – definicja, korzyści, ustawa

 
Specjalne strefy ekonomiczne, tzw. SSE – definicja, korzyści, ustawa

Specjalne Strefy Ekonomiczne mają pomagać w rozwoju gospodarczym kraju. Przyciągają polskich i zagranicznych inwestorów, którzy tworzą nowe miejsca pracy i przyczyniają się do promocji regionu. Ich działanie jest zatem korzystne zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak i dla lokalnej społeczności. Gdzie znajdują się strefy ekonomiczne i jakie są zasady ich funkcjonowania?

 

Ustawa o SSE

 

W Polsce wyodrębnionych jest 14 stref ekonomicznych. Zasady ich funkcjonowania reguluje ustawa z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych. Niemniej ustawa z 10 maja 2018 r. stanowi, że zwolnieniami podatkowymi, do tej pory zarezerwowanymi dla SSE, zostaje objęty cały kraj. Nie jest to jednak równoznaczne z likwidacją stref ekonomicznych w Polsce. Będą działały do końca 2026 r.

 

Strefa ekonomiczna – definicja

 

Specjalne Strefy Ekonomiczne to wydzielone administracyjnie obszary, na których przedsiębiorcy mogą korzystać z udogodnień gospodarczych w ramach prowadzonej działalności. Zakres pomocy finansowej i innej jest uzależniony od decyzji gminy czy wielkości przedsiębiorstwa. Niemniej we wszystkich strefach ekonomicznych firmy mogą korzystać z ulgi podatkowej od podatku dochodowego.

 

Specjalne strefy ekonomiczne – korzyści

 

Specjalne Strefy Ekonomiczne to obszary, w których inwestorzy mogą uzyskać następujące udogodnienia:
• zwolnienie od podatku PIT lub CIT od dochodu uzyskanego w ramach prowadzenia działalności w strefie. Zwolnienie może wynosić od 15% do 50% w zależności od regionu, rodzaju działalności, wielkości firmy bądź innych czynników. Ponadto zwolnienie oblicza się na podstawie kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych lub dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników;

• zwolnienie z podatku od nieruchomości (w niektórych gminach);
• możliwość uzyskania wsparcia finansowego z innych źródeł: dotacji unijnych, grantów rządowych czy dotacji z powiatowych urzędów pracy. Łączna pomoc finansowa z różnych źródeł nie może być większa niż 30-70% nakładów inwestycyjnych;
• infrastruktura przystosowana do rozwijania firmy, w tym uzbrojone grunty i możliwość wynajęcia lub kupna nieruchomości;
• pomoc administracyjna zarządu SEE w kwestiach dotyczących działalności firmy;
• promocja innowacyjnych inwestycji.

 

Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce

 

W naszym kraju funkcjonują następujące strefy:
• SSE Euro-Park Mielec,
• Suwalska SSE,
• Katowicka SSE,
• Legnicka SSE,
• Łódzka SSE,
• Wałbrzyska SSE,
• Kamiennogórska SSE,
• Kostrzyńsko-Słubicka SSE,
• Słupska SSE,
• SSE „Starachowice",
• Tarnobrzeska SSE,
• Pomorska SSE,
• Warmińsko-Mazurska SSE,
• Krakowski Park Technologiczny.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.