Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sukcesja firmy: co warto o niej wiedzieć?

Sukcesja firmy: co warto o niej wiedzieć?

 
Sukcesja firmy: co warto o niej wiedzieć?

Rodzinny biznes to nie tylko wartość materialna, ale też tradycja, wieloletnie doświadczenie, stabilny wizerunek, nawiązywane przez lata kontakty. Lojalni klienci i zaufani pracownicy są kapitałem, którego nie da się wypracować w kilka miesięcy. Przedsiębiorca, który chce, by jego bliscy odziedziczyli firmę w takiej formie, w jakiej ją pozostawi w chwili śmierci, może skorzystać z sukcesji. Co to znaczy? Czym jest zarząd sukcesyjny?

 

Sukcesja firmy: co to znaczy?

 

Sukcesja firmy pozwala zachować jej płynność finansową, nieprzerwane działanie po śmierci przedsiębiorcy. Dzięki temu biznes może generować przychód pomimo tego, że sprawy spadkowe nie zostały jeszcze rozwiązane. Do czasu załatwienia wszystkich formalności firmę prowadzi zarządca sukcesyjny. Uprawnienia, zasady powołania i obowiązki takiej osoby reguluje Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw. Warto zaznaczyć, że sukcesja w firmie jest możliwa tylko w przypadku jej rejestracji w CEIDG.

 

Zarządca sukcesyjny po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą, tymczasowo zarządza firmą, kontynuuje jej działalność. Oznacza to, że maksymalnie przez 2 lata od śmierci właściciela firmy (w szczególnych przypadkach sądownie okres ten może wydłużyć się do 5 lat) odpowiada za umowy o pracę, może też podpisywać nowe, załatwia wszelkie sprawy podatkowe, odprowadza składki ZUS. Zarządca sukcesyjny może być wybrany i zgłoszony do CEIDG przez przedsiębiorcę bądź po jego śmierci – przez małżonka lub spadkobierców.

 

Sukcesja firmy: korzyści

 

Przede wszystkim sukcesja firmy rodzinnej pozwala zachować jej płynność. Zaprzestanie prowadzenia działalności na kilka miesięcy często wiąże się nie tylko z utratą dochodów, ale także ze stratą partnerów biznesowych, koniecznością wypowiedzenia umów pracownikom, odejściem klientów do konkurencji. Po wznowieniu biznesu ponowne zajęcie miejsca na rynku może być po pierwsze czasochłonne, a po drugie kosztowne. Niejednokrotnie zdarzało się, że nagła śmierć przedsiębiorcy oznaczała w zasadzie koniec działalności w dotychczasowym kształcie. Wygasały bowiem zawarte przez niego umowy o pracę, pełnomocnictwa, brakowało osoby uprawnionej do podejmowania decyzji biznesowych.

 

Sukcesja firmy po śmierci właściciela likwiduje ten problem. Przedsiębiorstwo działa i wypracowuje przychody, gdy toczą się sprawy spadkowe. Korzyści wynikające z sukcesji to przede wszystkim:

  • stabilna sytuacja pracowników – śmierć przedsiębiorcy nie ma wpływu na nawiązane przez niego stosunki pracy,
  • z chwilą śmierci – bez załatwiania żadnych dodatkowych formalności – ustanowiony za życia przedsiębiorcy zarządca przejmuje prowadzenie firmy,
  • zarządca sukcesyjny może kontynuować realizowanie umów z kontrahentami podpisanych przez zmarłego,
  • zarządca ma dostęp do firmowych kont bankowych, dzięki temu może regulować bieżące płatności, wywiązywać się z zobowiązań.
Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.