Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szczeble kariery - o czym warto wiedzieć

Szczeble kariery - o czym warto wiedzieć

 
Szczeble kariery - o czym warto wiedzieć

Wybierając zawód, dział nauki lub branżę w których chcemy podjąć pracę (badawczą lub zarobkową), zastanawiamy się często, jakie będziemy mieć perspektywy. Czasem celem jest dla nas już samo zaistnienie w danej dyscyplinie, a czasem chcemy sięgnąć po najwyższe stanowiska.

 

Szczeble kariery - co to jest?

 

O tym, gdzie znajdujemy się w hierarchii danego przedsiębiorstwa, czy osiągnęliśmy już maksimum w danej dziedzinie naukowej, mogą mówić nam szczeble kariery. W zależności od analizowanej domeny czasami stopnie w hierarchii regulują organizacje, wewnątrz których działa dana osoba, a inne są ściśle określone prawem.

 

Czym są i co dają współczesne szczeble kariery w małych firmach i wielkich korporacjach? Miejsce w hierarchii określa nasz stopień wiedzy, umiejętności i kwalifikacji. Podnosząc je, wędrujemy coraz dalej na zawodowej ścieżce. Często przedsiębiorstwa mają ściśle określone wymagania na dane stanowiska, przez co kandydat ma świadomość, na jakim etapie się znajduje i jak jego kompetencje są oceniane w instytucji z którą się związał.

 

Nie w każdej organizacji czy firmie szczeble kariery zawodowej wyglądają tak samo, ale można zauważyć pewną prawidłowość, sugerowaną również w nomenklaturze stanowiska – junior project manager, senior project manager, dyrektor działu.

 

Podobną zależność można zauważyć, analizując szczeble kariery w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych – m.in.: szeregowy, starszy szeregowy, starszy chorąży sztabowy, kapitan, pułkownik, generał, marszałek.

 

Stopnie w szkolnictwie wyższym określa Ustawa z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Art. 177. 1. mówi, że: „W systemie szkolnictwa wyższego i nauki nadaje się:
1) stopnie naukowe i stopnie w zakresie sztuki:
a) stopień doktora,
b) stopień doktora habilitowanego;
2) tytuł profesora”.

 

Ścieżkę awansu w oświacie określa Karta nauczyciela - kolejne stopnie to: stażysta, nauczyciel kontraktowy, mianowany i dyplomowany. Tak więc po prostu szczeble kariery to kolejne etapy w zdobywaniu wiedzy, umiejętności, określające stopnień rozwoju, ale też odpowiedzialności związanej z nowo nabytymi kompetencjami.

 

Szczeble kariery zawodowej - jak osiągnąć sukces?

 

Analizując szczeble kariery w korporacji czy np. w instytucjach naukowych, często zastanawiamy się, jak mamy awansować. W większości wszelkie wytyczne są odgórnie ustalone i każdy pracownik ma jasność, co do kryteriów wpływających na zmianę stanowiska. Często jest to odpowiednio długi staż pracy. Dodatkowym warunkiem może być udział w kursach, szkoleniach, zdobycie właściwych certyfikatów. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że w wielu przypadkach awans w strukturach firmy jest związany z posiadaniem odpowiednich predyspozycji interpersonalnych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.