Wybrana kategoria

Takielarz: kim jest? co robi?

2021-04-02

Myślisz o pracy w stoczni lub porcie, przy statkach i żaglowcach? Rozważ posadę takielarza. Tutaj dowiesz się, jakie są obowiązki pracownika na tym stanowisku oraz na jakie wynagrodzenie za pracę może liczyć.

 

Takielarz: kto to?

 

Takielarz to osoba, która odpowiada za takielunek – część osprzętu żaglowego obejmującą wszystkie liny (stałe, ruchome) oraz elementy konstrukcyjne, które je podtrzymują. Takielarz ma za zadanie zamontowanie na pokładzie olinowania i innych części wyposażenia żaglowca, a także w razie potrzeby demontowanie ich, naprawianie, konserwowanie.

 

Co robi takielarz?

 

Takielarz odczytuje dokumentację techniczną związaną z olinowaniem statku. Przygotowuje niezbędne do wykonania zadania narzędzia – mogą to być np. lutownica, młotki, nożyce, zaciski, wielokrążki itp. Odmierza liny i je przecina, wykonuje węzły, a także drabiny linowe i trapy. Takielarz pracuje również na wysokości – montuje olinowanie i bloki przy masztach, przymocowuje liny ratownicze, ubezpieczeniowe, zakłada liny także np. na szalupy. Lista zadań do wykonania jest bardzo długa. Istotną częścią pracy takielarza jest wykonywanie prób działania olinowania – pracownik musi mieć pewność, że sprzęt nie zawiedzie żeglarzy na morzu.

 

Jak zostać takielarzem?

 

Takielarz musi ukończyć szkołę branżową lub szkolenie zawodowe. Praca ta wymaga bowiem dobrej znajomości rysunku technicznego, wyposażenia jednostek pływających, specjalistycznej wiedzy technicznej. Istotne są także: dobra kondycja, pełna sprawność motoryczna i doskonała koordynacja wzrokowo-ruchowa, dobry wzrok, pamięć, brak lęku wysokości, umiejętność pracy w grupie. Takielarz nie może też lekceważąco podchodzić do kwestii zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Ile zarabia takielarz?

 

Pracy należy szukać w nadmorskich miejscowościach, bowiem takielarzy najczęściej zatrudniają stocznie. Pracownicy wykonują obowiązki w miejscu zwanym takielarnią. Zarobki na tym stanowisku oscylują wokół 2-4 tys. zł brutto miesięcznie.Czytaj także: nietypowe zawody, w których pracują mężczyźni.

 

Przeczytaj także: