Techniki zapamiętywania – poznaj 5 skutecznych sposobów!

 
Techniki zapamiętywania – poznaj 5 skutecznych sposobów!

Nie masz pamięci do nazwisk, szybko wylatują Ci z głowy nowo poznane słówka w obcym języku, a może marzysz o tym, by łatwiej zapamiętywać daty, numery telefonów itd.? Zamiast tabletek na lepszą pamięć wypróbuj kilka prostych technik, dzięki którym o wiele łatwiej jest przyswajać nowe wiadomości.

 

Skojarzenia

 

To bardzo prosta metoda zapamiętywania. Skojarzenia mogą być dość swobodne, potencjalnie w ogóle niezwiązane z tym, co chce się zapamiętać. Możesz wplatać słowa do zapamiętania w tekst piosenki, wyobrażać sobie sytuacje, które przywołane w późniejszym czasie od razu skojarzą Ci się z danym zagadnieniem.


Mapy myśli


Stworzenie mapy myśli może być szczególnie przydatne, kiedy chcemy przyswoić duży, skomplikowany materiał. Do jej wykonania będzie potrzebne coś do pisania i duża kartka papieru. Warto używać zakreślaczy, różnych kolorów flamastrów. Mapę tworzy się za pomocą słów-kluczy, które kolejno są ze sobą w pewien sposób powiązane, jedne wynikają z innych. W centralnym punkcie znajduje się główne zagadnienie – np. metody zapamiętywania, od niego odchodzą poszczególne techniki, którym za pomocą haseł przypisujemy główne cechy/ zalety i wady/ sposoby użycia itd. Ciekawostką jest fakt, że już Leonardo da Vinci stosował schemat sporządzania notatek podobny do map myśli, jakich używamy dziś. Metoda przez stulecia nie straciła na popularności!

 

Użycie kontekstu

 

Kontekst jest szczególnie przydatny w nauczaniu języków obcych. O wiele łatwiej zapamiętuje się słowa, kiedy poznamy nie tylko ich znaczenie, ale też przykładowe możliwości użycia. Dzięki kontekstowi nowy termin nie jest oderwany od rzeczywistości, wiemy, jak i gdzie go stosować. Łatwiej przyjdzie nam przywołać słówko w pamięci, kiedy spotkamy znane nam już zdanie.

Łańcuchowa metoda skojarzeń

 

Ta technika pozwala na naukę ciągów wyrazów czy liczb. Informacje do zapamiętania łączy się łańcuchem skojarzeń, wyobrażeń, dzięki któremu przypominają się kolejne zagadnienia. I tak, mając do zapamiętania szereg pięciu słów, przykładowo: zima, telewizor, kwiaty, praca i rzeka, szukamy skojarzeń dla par:

 

  • zima + telewizor,
  • telewizor + kwiaty,
  • kwiaty + praca,
  • praca + rzeka.

 

Nauczanie innych

 

Wśród wymienionych tutaj technik zapamiętywania ta jest najbardziej wymagająca – musisz bowiem znaleźć kompana do nauki. Może to być współpracownik, z którym powtórzysz materiał po skończonym kursie lub choćby ktoś z rodziny czy przyjaciół, kto poświęci Ci czas i wysłucha tego, czego właśnie się nauczyłeś. Odpowiadanie na pytania, tłumaczenie kwestii najbardziej niejasnych dla rozmówcy to świetny sposób, by samemu lepiej zrozumieć i dzięki temu zapamiętać materiał.

Warto samodzielnie sprawdzić, które ze sposobów na lepszą pamięć będą dla Ciebie najbardziej intuicyjne w użyciu, a tym samym najskuteczniejsze. Nie zapominaj też, że uczymy się szybciej, kiedy jesteśmy wypoczęci, unikamy stresu, stawiamy na aktywność fizyczną i zdrowo jemy. Dieta dla mózgu jest zróżnicowana, bogata w świeże warzywa, ryby, orzechy, pełnoziarniste produkty.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty