Temperatura w miejscu pracy w okresie zimowym - jak wygrać z zimą w pracy?

2019-09-11

Zima to nie tylko urocze widoki i dobra zabawa na śniegu. Ci, którzy nie mogą cieszyć się tymi atrakcjami i oglądają biały puch zza okna biura, często nie mają dobrych skojarzeń z tą porą roku. Któż z nas nie miał serdecznie dosyć przemarzniętych nóg, krępujących ruchy ubrań, a przede wszystkim kiepskiego nastroju i senności wywołanych szybko zapadającym mrokiem? Warto powalczyć z niektórymi negatywnymi aspektami tej pory roku i sprawić, by zima w pracy przestała być straszna. Jednym z niezwykle istotnych czynników, wpływających na nasze samopoczucie, jest temperatura w miejscu wykonywania obowiązków służbowych. Jaka będzie odpowiednia zimą?

 

Temperatura w miejscu pracy w okresie zimowym

 

Zapewnienie właściwych warunków pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Oznacza to między innymi, że szef powinien zadbać o odpowiednią temperaturę w pracy. Jaka będzie właściwa? Nie mają tu znaczenia subiektywne odczucia.

 

Odpowiednie zapisy znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczącym zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Zgodnie z nim temperatura w zakładzie pracy musi być dostosowana do charakteru obowiązków służbowych. Odczucie nadmiernego chłodu lub gorąca nie powinno przeszkadzać w czynnościach, a także negatywnie wpływać na zdrowie zatrudnionych. Zasada ta obowiązuje niezależnie od pory roku.

 

Minimalna temperatura w pracy

 

Przepisy stanowią, że w miejscu, gdzie wykonuje się ciężkie prace fizyczne, temperatura nie może spaść poniżej 14°C. Tam, gdzie wykonywana jest praca biurowa, temperatura nie może być niższa niż 18°C. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych, takich jak toalety i szatnie, a także w pomieszczeniach gospodarczych powinno być znacznie cieplej – minimum 24 stopnie Celsjusza.

 

Ponadto Państwowa Inspekcja Pracy informuje, że „według specjalistów z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi komfortowe temperatury otoczenia dla różnych rodzajów pracy wynoszą:
20–22,8°C dla pracy lekkiej w pozycji siedzącej zimą,
23,9–26,7°C dla pracy lekkiej w pozycji siedzącej latem,
18,3°C dla pracy średnio ciężkiej,
15,5°C dla pracy bardzo ciężkiej”.

 

Temperatura w pracy – przepisy BHP a praca na zewnątrz

 

Oddzielne przepisy dotyczą sytuacji, gdy czynności służbowe wykonywane są na zewnątrz lub wymagają zapewnienia warunków chłodniczych. W tym przypadku niska temperatura w pracy jest dopuszczalna, jednak pracodawca musi zadbać o to, by podwładni mieli dostęp do pomieszczeń, w których mogą zregenerować siły i rozgrzać. Panująca w pomieszczeniach temperatura nie może spadać poniżej 16 stopni Celsjusza.

 

Ponadto szef musi zaopatrzyć je w urządzenia do przygotowywania ciepłych napojów i podgrzewania posiłków. A jeśli praca wykonywana na zewnątrz w zimnych warunkach atmosferycznych, tj. od 1 listopada do 31 marca bądź w warunkach chłodniczych jest bardzo ciężka (powoduje spalenie w ciągu jednej zmiany 1,5 tys. kalorii u mężczyzn i 1 tys. kalorii u kobiet), wówczas pracodawca sam musi zapewnić pracownikom ciepłe napoje i posiłki.

 

Temperatura pracy w biurze

 

Pracę biurową charakteryzuje to, że zazwyczaj wiąże się z wielogodzinnym siedzeniem przy biurku w jednej pozycji. W takim wypadku ustawowe minimalne 18 stopni dla wielu osób może być zbyt niską temperaturą. Co robić, kiedy mimo formalnie spełnionych warunków BHP odczucie chłodu przeszkadza nam w pracy?

 

Pomóc mogą regularne przerwy w pracy na czynności poprawiające krążenie. Zmiana pozycji ciała, przejście w szybkim tempie kilku kroków, kilka ćwiczeń rozciągających sprawią, że krew w organizmie popłynie szybciej i poczujemy się znacznie lepiej. Przy okazji w ten sposób poradzimy sobie również z sennością.

 

Wciąż jest zimno? Jeśli potrzebujemy czegoś, co pozwoli nam szybko się rozgrzać, skorzystajmy z niezawodnej mocy roślin. Pomóc może herbata z dodatkiem imbiru, który ma rozgrzewające właściwości. Możemy również przygotować aromatyczny napar z dodatkiem goździków i cynamonu. Warto na swój sposób zadbać, by mroźna zima nie odbierała nam ochoty do pracy oraz by nie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim obowiązek zapewnienia nam optymalnych warunków pracy ciąży na pracodawcy.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj