Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa na zastępstwo – ciąża, urlop, wypowiedzenie, przedłużenie

Umowa na zastępstwo – ciąża, urlop, wypowiedzenie, przedłużenie

 
Umowa na zastępstwo – ciąża, urlop, wypowiedzenie, przedłużenie

Umowa o pracę na czas zastępstwa

 

Przedsiębiorca może podpisać z nowym pracownikiem umowę na zastępstwo, gdy osoba zajmująca dane stanowisko ma usprawiedliwioną nieobecność. Powodami absencji mogą być np. zwolnienie lekarskie bądź urlop bezpłatny. W 2016 roku weszły w życie przepisy, według których umowa na zastępstwo traktowana jest jak podtyp umowy o pracę na czas określony.

 

Według 25. artykułu Kodeksu pracy umowę na czas określony zawiera się maksymalnie 3 razy z rzędu, maksymalnie na 33 miesiące. Po wypełnieniu powyższych warunków dana osoba rozpoczyna wykonywanie obowiązków na pełny etat na czas nieokreślony.

 

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku umowy na zastępstwo. Jeżeli zastępowany podwładny jest nieobecny dłużej niż w narzuconych w Kodeksie ramach, to umowa może być przedłużona. W momencie powrotu do firmy etatowego zatrudnionego przestaje obowiązywać.

 

Umowa na zastępstwo a ciąża

 

W przypadku umowy na zastępstwo obowiązują nieco inne zasady niż przy zwykłej umowie na czas określony (Kodeks pracy, art. 177.: §3.”Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”). Niestety ciężarne panie, które wypełniały obowiązki podczas nieobecności danej osoby, tracą zatrudnienie w momencie powrotu do pracy zastępowanego pracownika.

 

Jeśli kobieta pracująca na umowę na zastępstwo straci zatrudnienie, wtedy przysługuje jej zasiłek macierzyński w postaci tzw. kosiniakowego – w wysokości 1000 zł., wypłacanego miesięcznie przez rok.

 

Umowa na zastępstwo a urlop

 

Umowa o pracę na zastępstwo przewiduje urlop dla osoby, która wypełnia zadania za nieobecnego pracownika. Wymiar dni wolnych zależy od stażu pracy nowego zatrudnionego. Jeśli zastępujący podwładny nie przepracował jeszcze 10 lat, to może skorzystać z 20 dni urlopu wypoczynkowego. W momencie osiągnięcia 10 lat pracy liczba dni urlopowych zwiększa się do 26.

 

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo

 

Może się zdarzyć, że któraś ze stron, będzie chciała rozwiązać współpracę przed terminem jej zakończenia. Wypowiedzenie umowy na zastępstwo następuje:

• za porozumieniem stron,
• bez wypowiedzenia z winy pracownika bądź pracodawcy,
• z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

 

Okres wypowiedzenia jest w tym przypadku taki sam, jak przy umowie na czas nieokreślony i wynosi:

• 2 tygodnie – przy umowie podpisanej na okres krótszy niż 6 miesięcy,
• miesiąc – przy umowie podpisanej na co najmniej pół roku,
• 3 miesiące – przy umowie podpisanej na co najmniej 3 lata.

 

Przedłużenie umowy na zastępstwo

 

Jeżeli współpraca między zastępującą osobą a przełożonym jest owocna, to umowę można przedłużyć. Następuje to za porozumieniem stron. Nowa umowa ma zazwyczaj formę aneksu. Są w niej określone warunki zatrudnienia. Jeżeli dana osoba ma zastępować kolejnego pracownika z firmy, to musi zapoznać się z nowym zakresem zadań. W aneksie powinien też być wskazany pracownik, który jest nieobecny.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz w oddziałach szpitalnych, zachowawczych, zabiegowych, pracowni endoskopii oraz na bloku operacyjnym

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wykształcenie co najmniej średnie medyczne na kierunku pielęgniarstwo, Aktualne prawo wykonywania zawodu, Orientacja na Pacjenta, empatia, wysoka kultura osobista, Dobra organizacja pracy własnej, Znajomość obsługi komputera oraz urządzeń biurowych.
  • Lekarz Psychiatra

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie konsultacji psychiatrycznych, zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, przestrzeganie obowiązujących procedur.
  • Lekarz Specjalista

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR (HR Biznes Partner)

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; prowadzenie rekrutacji na...
  • HR Biznes Partner

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; Prowadzenie rekrutacji na wybrane...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.