Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urodziny szefa – jaki prezent wybrać? Jakie złożyć życzenia?

Urodziny szefa – jaki prezent wybrać? Jakie złożyć życzenia?

 
Urodziny szefa – jaki prezent wybrać? Jakie złożyć życzenia?

Z pewnością osoby, które od lat pracują w jednym mikroprzedsiębiorstwie i mają bardzo bliskie relacje z przełożonym, nie zastanawiają się zbyt długo, jakie życzenia dla szefa wypada złożyć, a czego lepiej nie mówić. Problem pojawia się w firmach o bardziej rozbudowanych strukturach organizacyjnych. W wieloosobowych zespołach bardzo często przełożonego nie spotyka się na co dzień, relacje są bardziej formalne i nie ma zwyczaju przechodzenia na „ty”. Czy w takich przypadkach także wypada świętować urodziny szefa w pracy, czy będzie to przekroczenie granicy relacji służbowej?

 

Spis treści

ŻYCZENIA URODZINOWE DLA SZEFA – SKŁADAĆ CZY NIE?

 

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jakie życzenia urodzinowe złożyć, przemyśl, czy w ogóle w Twojej firmie obowiązuje zwyczaj obchodzenia urodzin przełożonego. To przecież bardzo osobiste wydarzenie i nie ma nic wspólnego z pracą zawodową. W niektórych przedsiębiorstwach panują bardzo formalne stosunki i po prostu nie ma miejsca na takie zacieśnianie więzi. Bez problemu można to jednak ocenić, rozmawiając ze starszymi stażem współpracownikami.

 

Co więcej, nawet w przypadku, gdy w firmie panuje zwyczaj składania życzeń urodzinowych szefowi – może mieć on ustalone ramy. Przykładowo – cały zespół składa się na czekoladki, kwiaty czy inny drobny upominek, a z życzeniami do szefa wybiera się niewielka delegacja. Wyjście z własną inicjatywą i pominięcie zespołowego przekazywania życzeń może zostać odebrane przez współpracowników jako afront, lizusostwo itp. Jak widzisz, sprawa jest więc złożona. 

 

Gdy w firmie nie ma ustalonej procedury, lecz wiesz, że przełożony przyjmuje życzenia i upominki od niektórych osób, wówczas wybór należy do Ciebie. Złóż życzenia, jeśli uznasz to za stosowne – i znajdziesz się w odpowiednich ku temu okolicznościach. Wspólne jechanie windą czy mijanie się w drzwiach toalety do takich okoliczności nie należą! Życzenia możesz przekazać na przykład po zakończonym spotkaniu, gdy reszta zespołu opuści salę. Możesz też po prostu udać się do gabinetu szefa, oczywiście wcześniej upewniwszy się, że ma chwilę, by Cię przyjąć. 

 

Życzenia dla szefa – PRZYKŁADY, czego życzyć?

 

Jakie życzenia złożyć przełożonemu? Przede wszystkim dobrze, aby były one spersonalizowane, a nie skopiowane z przypadkowego portalu – tak uniwersalne, jak bezosobowe i mało znaczące. Jeśli zdecydujemy się na kartkę na urodziny, również nie wklejajmy do niej utartych życzeń, a tym bardziej niemądrych rymowanek. Mogą one zostać odebrane jako wyraz lekceważenia i braku szacunku. W końcu szef niekoniecznie musi podzielać Twoje poczucie humoru.

 

Pamiętaj także, że mimo wszystko z przełożonym łączą Cię nie koleżeńskie relacje, a stosunek pracy. W związku z tym unikaj poruszania osobistych spraw i skup się na sferze zawodowej. Znając sytuację w firmie, możesz złożyć dość konkretne życzenia, związane z osiąganiem sukcesów, ciekawymi wyzwaniami, zdobywaniem nowych rynków itd. Pamiętaj że najważniejsze są szczerość i… profesjonalizm.

 

 • Przykłady życzeń dla szefa:


1. Szanowny Panie Dyrektorze, składamy Panu najlepsze życzenia w imieniu całego zespołu. Życzymy Panu dużo zdrowia, sukcesów w biznesie i wielu nowych wyzwań, które będą motywować do dalszego rozwoju firmy. Dziękujemy za Pańskie zaangażowanie i profesjonalizm.


2. Szanowna Pani Dyrektor, z okazji Dnia Kobiet życzymy Pani wszystkiego najlepszego. Dziękujemy za Pańskie wsparcie i inspirację, które pozwalają nam rozwijać się i osiągać coraz większe sukcesy w pracy. Niech każdy dzień przynosi Pani wiele radości i spełnienia marzeń.


3. Drogi Szefie, życzymy Ci w dniu Twoich urodzin wiele radości, zdrowia i sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Jesteśmy wdzięczni za Twoją wiedzę, doświadczenie i motywację, dzięki którym osiągamy coraz więcej w naszej pracy. Niech nadchodzący rok przyniesie jeszcze więcej ciekawych wyzwań i satysfakcji z wykonanej pracy.


4. Szanowna Pani Prezes, dziękujemy za Pańskie wsparcie i przywództwo, dzięki którym nasza firma osiąga coraz większe sukcesy na rynku. Życzymy Pani wielu dalszych sukcesów, która potwierdzą, że Pańska wizja oraz decyzje są słuszne i skuteczne. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią takiej wyjątkowej organizacji.

 

5. Szanowny Panie Prezesie, z okazji nadchodzącej Bożego Narodzenia chcemy życzyć Panu i całej rodzinie wiele spokoju, radości oraz miłości. Dziękujemy za Pańskie zaangażowanie i wiele trudu włożone w rozwój naszej firmy. Niech nadchodzące Święta będą okazją do refleksji, odpoczynku i ładowania akumulatorów przed nadchodzącym rokiem.

 

6. Drogi Szefie, serdeczne życzenia z okazji urodzin, samych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym, satysfakcji z wykonywanej pracy, jak najmniejszej ilości stresu, ciekawych wyzwań, w czasie których będziemy mogli się wiele od Ciebie nauczyć, wszelkiej pomyślności i spełnienia wszystkich marzeń! Życzą pracownicy.

 

Kartka na urodziny dla szefa firmy – czego życzyć szefowi, kiedy wręczyć

 

Kartka urodzinowa dla szefa to doskonały sposób, aby uczcić urodziny swojego kierownika i szefa. Najlepiej wręczyć ją w dniu urodzin, aby w ten sposób pokazać swoje szacunek dla osoby, która kieruje naszym zespołem. Warto przemyśleć, jakie życzenia chcemy przekazać naszemu szefowi. Mogą to być serdeczne czy nawet śmieszne życzenia od pracowników, które będą odzwierciedlać nasze pozytywne relacje w pracy. Z kolei eleganckie życzenia i kartka wręczana na uroczystym spotkaniu biznesowym z toastem z pewnością wprowadzą dobre wibracje na całej firmie i podniosą morale w zespole. Przy okazje składania życzeń warto oczywiście wręczyć elegancki prezent dla szefa.

 

Czego życzyć szefowi? Wystarczy skupić się na pozytywach, które wspólnie osiągnęliśmy, a nasze życzenia z okazji urodzin będą jeszcze bardziej szczere i wprowadzą wiele uśmiechu na twarz naszego szefa. Warto podkreślić wspólne i indywidualne sukcesy, wspomnieć o konkretnych sytuacjach, okazać wdzięczność i szacunek dla osoby, która na co dzień nas wspiera w pracy.

 

PREZENT URODZINOWY DLA SZEFA – KUPOWAĆ CZY NIE?

 

Podarowanie szefowi prezentu od całego zespołu to miły gest, który bez wątpienia go ucieszy.  Ponieważ na prezent składa się cała grupa, można wybrać coś o większej wartości niż w przypadku indywidualnych podarunków. Nie musi to jednak być wyjątkowo kosztowna rzecz. Pamiętaj, że prezent urodzinowy to wyraz sympatii do przełożonego – nie jesteś w żaden sposób zobligowany / zobligowana, by go wręczać. Ma być więc miłym gestem, udowadniającym, że pamiętasz i że zaangażowałeś / zaangażowałaś się w przygotowania do urodzin.

 

POMYSŁ NA PREZENT DLA SZEFA NA URODZINY

 

Kupując prezent na urodziny szefa, warto kierować się przede wszystkim jego upodobaniami. Jeśli nie do końca je znasz, można postawić na bezpieczne wybory. Należą do nich:

 

 • słodycze

 

Pięknie zapakowane pudełko czekoladek sprawdza się niemal w każdych okolicznościach. Warto się jednak upewnić, czy szef nie jest na diecie wykluczającej takie smakołyki. 

 

 • herbata

 

Obecnie na rynku znaleźć można wiele pięknych zestawów herbacianych – to właściwie gotowy prezent, gdyż zestawy często sprzedawane są np. w zdobionych, drewnianych pudełkach.

 

 • kawa

 

Przełożony jest kawoszem? Można zatem postawić na aromatyczną, dobrej jakości kawę. Tę także znaleźć można w gotowych zestawach prezentowych. 

 

 • kalendarz

 

Ładny kalendarz w eleganckiej oprawie to gadżet, który z pewnością docenią osoby stawiające na dobrą organizację czasu i mające wiele spraw na głowie.

 

 • gadżety na biurko

 

W tym wypadku warto być ostrożnym i postawić na coś, co będzie pasować do wystroju gabinetu szefa i całego biura. Może elegancki stojak na długopisy, eleganckie etui na różne przedmioty, przybornik do karteczek, stojak na tablet/telefon, przycisk do papieru, ciekawa dekoracja? Wybór jest ogromny.

 

Śmieszny prezent dla szefa to nie zawsze dobry pomysł. Wszystko zależy od tego, w jakich relacjach jesteśmy ze swoim przełożonym. Jeśli wiemy, co go rozbawi, wywoła radosny śmiech, wówczas możemy kupić prezent niestandardowy, np. śmieszny gadżet. Jeśli jednak nie mamy pewności co do rodzaju poczucia humoru swojego szefa, unikniemy niezręcznej sytuacji, kiedy zdecydujemy się na standardowy podarunek.

Pamiętajmy, że powinien być to przede wszystkim symboliczny prezent, dzięki któremu szef poczuje się doceniony i jeszcze lepiej będzie mógł świętować ten dzień. 

 

Sprawdź także, jak zorganizować poczęstunek w pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

 • M&A Broking Specialist

  Aon   Kraków    praca hybrydowa
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
  1 godz.
  Your key responsibilities: Support broking team with client engagements (e.g., pitch/proposals, presentations) Support broking team during W&I, Tax and Litigation policy placement; Collaboration with internal/external collaborators including Aon and insurer teams; Create and handle with...
 • Technical Accounting Analyst with German

  Aon   Kraków    praca hybrydowa
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
  3 godz.
  What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Apply daily check payments; Perform AR research requests, contact banks; Process AR cash spreads/on account payments, contact customers; Assist with internal/external auditor requests to pull data to support...
 • Technik laboratoryjny- usługi weterynaryjne

  Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
  specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  3 godz.
  Zakres obowiązków: przyjmowanie materiału do badań na podstawie instrukcji stanowiskowych, samodzielne wykonywanie badań pod nadzorem diagnosty, przyjmowanie zamówień (odczynniki i materiały zużywalne), zarządzanie magazynem (materiały zużywalne).
 • Elektryk

  R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  3 godz.
  Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
 • Pracownik sezonowy

  Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
  pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
  3 godz.
  Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od od kwietnia 2024 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
 • Health & Benefits Administrator Entry

  Aon   Kraków    praca hybrydowa
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
  3 godz.
  What the day will look like In your first three months: you'll learn how we manage benefits systems for clients; you'll get to know our team of benefits experts in different countries; you'll become familiar with some tools that we use to offer and track employee benefits; What you'll do once you're...

Najnowsze artykuły

Pielęgniarka – na czym polega praca, wymagania, obowiązki, zarobki

Pielęgniarka – na czym polega praca, wymagania, obowiązki, zarobki

Pielęgniarek brakuje w blisko 90 proc. powiatów i miast powiatowych w Polsce, a dramatyczną sytuację kadrową obserwuje się w aż 58 z nich. Pielęgniarki są bardzo pilnie poszukiwane m.in. w Chorzowie, Opolu, Poznaniu, Siedlcach, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Jest to zawód, w którym praca czeka od ręki, kandydatki i kandydaci muszą jednak spełnić wymagania ustawowe. Jakie?

Koszty rekrutacji pracowników – jak je obniżyć w Twojej firmie?

Koszty rekrutacji pracowników – jak je obniżyć w Twojej firmie?

Badania pokazują, że koszt nieudanej rekrutacji na stanowisko, na którym pracownik zarabia 5963 zł brutto, wynosi blisko 92 tys. złotych! Skąd bierze się ta kwota? Specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz krok po kroku wyjaśnia, co wpływa na koszt naboru nowego pracownika, a także jakie narzędzia pomogą zoptymalizować proces i obniżyć wydatki rekrutacyjne.

Pomoc psychologiczna jako benefit dla pracownika – dlaczego warto?

Pomoc psychologiczna jako benefit dla pracownika – dlaczego warto?

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. To ważna data – zgodnie z przewidywaniami WHO do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie. Warto zastanowić się, jak środowisko pracy wpływa na kondycję psychiczną pracowników i co mogą zrobić pracodawcy, by pomóc zatrudnionym zmniejszać stres i radzić sobie z trudnościami.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?

Romans w pracy – czy to dobry pomysł?

Romans w pracy – czy to dobry pomysł?

Zaczyna się od flirtu, wspólnego spędzania przerw, długich godzin pracy nad tym samym projektem. Romans w pracy to zjawisko powszechniejsze, niż się wydaje. Aż 4 na 10 Polaków przyznaje, że choć raz w życiu miało romans z koleżanką lub kolegą z firmy! – Wchodząc w romans w pracy, podejmujemy ryzyko na wielu frontach – zauważa psychoterapeutka Beata Danielska.

Zawody artystyczne – kto się w nich odnajdzie? Perspektywy na rynku pracy

Zawody artystyczne – kto się w nich odnajdzie? Perspektywy na rynku pracy

Czy na sztuce można dobrze zarabiać? W jakim zawodzie pracować może absolwent akademii sztuk pięknych albo szkoły muzycznej? Którzy pracodawcy rozglądają się za pisarzami? Wbrew stereotypom na rynku pracy regularnie pojawiają się oferty zleceń bądź zatrudnienia skierowane do artystów, a praca połączona z pasją dawać może nie tylko satysfakcję, ale i atrakcyjne wynagrodzenie.