Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Wniosek o urlop w pracy zdalnej: najważniejsze informacje

2020-05-22

Cała firma przeniosła się do home office, a ty potrzebujesz złożyć wniosek urlopowy. Jak skutecznie dopełnić tej formalności w przypadku pracy zdalnej z domu?

 

Co musi zawierać wniosek urlopowy?

 

Na początek trzeba zaznaczyć, że kwestie takie jak urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, urlop bezpłatny i inne reguluje Kodeks pracy, w szczególności Dział siódmy tej ustawy. Jak poprawnie wypełnić wniosek urlopowy? Tutaj prawo pracy nie jest precyzyjne. Wniosek powinien zostać złożony na piśmie – ważne, by jasno wynikały z niego takie kwestie jak:

  • kto składa prośbę o urlop,
  • jakiego rodzaju urlop ma zostać udzielony,
  • daty rozpoczęcia i zakończenia żądanego urlopu, dokładna liczba dni,
  • rok, za który ma zostać udzielony urlop.

 

Warto też pamiętać, że w niektórych przedsiębiorstwach funkcjonują tzw. plany urlopowe. W takim przypadku, z wyłączeniem urlopów na żądanie, może zachodzić konieczność składania przez pracowników wniosków o urlop wypoczynkowy w konkretnym terminie – tak, by pracodawca mógł ustalić grafik urlopów na dany rok, z uwzględnieniem otrzymanych podań o urlop.

 

Wniosek urlopowy: czy można dostarczyć mailem?

 

Kodeks pracy nie precyzuje, czy wniosek urlopowy musi zostać sporządzony na papierze, a zatem dopuszczalna jest również forma elektroniczna. System składania e-wniosków sprawdza się w wielu firmach, nie tylko tych, w których powszechna jest praca zdalna.

 

Zazwyczaj składanie e-wniosków odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej. Może być to prosty generator wniosków, jak również bardziej rozbudowany program, w którym np. wyświetlany jest kalendarz urlopowy czy podawane komunikaty o zaakceptowaniu wniosku. Co ważne, skorzystanie z takiej platformy/programu nie jest konieczne – równie skuteczne może być wysłanie maila. Kluczowe jest to, że pracodawca musi udzielić na otrzymany wniosek zgody.

 

Praca zdalna przez internet nie utrudnia zatem składania podania o urlop wypoczynkowy czy inny. Również inne kwestie formalne związane z przebiegiem zatrudnienia można załatwiać online. Przypomnijmy, że od 2019 r. pracodawca ma możliwość prowadzenia ewidencji czasu pracy i akt pracowniczych nie tylko w formie papierowej, ale i elektronicznej. Gwarantuje to Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.

 

 

Przeczytaj także: