Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Woźny sądowy: jak zostać, zakres obowiązków

Woźny sądowy: jak zostać, zakres obowiązków

 
Woźny sądowy: jak zostać, zakres obowiązków

Funkcja woźnego kojarzy nam się zazwyczaj z placówkami oświatowymi i osobą, która odpowiada za utrzymanie porządku w szkole, drobne prace konserwatorskie itd. Takie stanowisko pracy znaleźć można jednak także w sądach. Czym zajmuje się w tym przypadku woźny? Na czym polega jego praca w sądzie?

 

Kim jest woźny sądowy?

 

Woźny w sądzie zatrudniany jest na podstawie umowy o pracę, najpierw na okres próbny, a następnie bezterminowej. Wymiar pracy to najczęściej pełny etat lub pół etatu. Obowiązki woźnego sądowego wiążą się w pracami porządkowymi, dbaniem o prawidłowy obieg dokumentów, przygotowywaniem sal rozpraw. Woźny współpracuje z innymi pracownikami sądu, sekretarzem sądowym, sędziami, realizuje zlecone mu zadania. Na czym dokładnie one polegają?

 

Zakres obowiązków woźnego sądowego

 

W przypadku stanowiska woźnego sądowego zakres obowiązków różni się nieco w zależności od potrzeb w danej instytucji. Niemniej jako podstawowe zadania zawodowe można wskazać m.in.:

  • przyjmowanie korespondencji wpływającej do Biura Podawczego, odpowiednie jej znakowanie i ewidencjonowanie w programie komputerowym,
  • przyjmowanie i roznoszenie pism wewnątrz sądu – przekazywanie ich do odpowiednich komórek organizacyjnych, doręczanie akt sędziom,
  • pomoc w przygotowywaniu akt – np. stemplowanie, proste prace biurowe – i w ich archiwizowaniu,
  • przygotowywanie sesji Izby na salach rozpraw (przygotowanie sali przed rozprawą i uprzątnięcie po niej, dostarczanie akt),
  • obsługa interesantów.

Woźny sądowy: wymagania

 

Lista wymagań stawianych przed kandydatami na woźnego sądowego nie jest długa. Rekrutacja na to stanowisko ma jednak formę konkursu i wymaga spełnienia kilku formalności. Zacznijmy od wymogów. Są to wykształcenie co najmniej średnie, pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych, niekaralność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Największe szanse na zatrudnienie mają osoby o nieposzlakowanej opinii.

 

Niektóre obowiązki to także fizyczna praca. Woźny musi więc być osobą, która takie zadania wykona. W ogłoszeniach znajdziemy zatem wymóg posiadania "stanu zdrowia pozwalającego na zatrudnienie na stanowisku".

 

Dodatkowo, dobrze jeśli kandydat potrafi obsługiwać komputer, jest osobą samodzielną, ma doświadczenie w pracy z podobnym zakresem obowiązków. Przydadzą się również takie cechy, jak skrupulatność i odpowiedzialność za powierzone zadania. Woźny powinien dobrze odnajdywać się w pracy z ludźmi, łatwo nawiązywać kontakty, wiedzieć, kto pracuje w sądzie, do kogo się zgłosić z danym problemem, gdzie przekazywać informacje.

 

Aby wziąć udział w konkursie na stanowisko woźnego, należy w terminie wskazanym przez dany sąd złożyć komplet wymaganych dokumentów. Wszelkie informacje o naborze, formularze i wykaz dokumentów aplikacyjnych są publikowane na stronach internetowych sądów. Kandydaci są proszeni o złożenie CV, listu motywacyjnego, kserokopii dokumentów potwierdzających doświadczenie i kwalifikacje, oświadczenia o spełnieniu wymogów formalnych, kwestionariusz osobowy i zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.