Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wskaźnik dobrobytu – jak żyje się w Polsce?

Wskaźnik dobrobytu – jak żyje się w Polsce?

 
Wskaźnik dobrobytu – jak żyje się w Polsce?

Wzrost wynagrodzeń, zatrudnienia, nowe świadczenia rodzinne sprawiły, że liczne gospodarstwa domowe zyskały większe poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego, a także odczuły większą siłę nabywczą. Czy jednak jesteśmy zadowoleni z jakości życia? Czy nasze państwo się rozwija? Jak mierzyć te wartości?

 

Mierniki wzrostu gospodarczego

 

Internetowa Encyklopedia PWN definiuje wzrost gospodarczy jako proces rozszerzania zdolności produkcyjnych gospodarki narodowej. Jako główny miernik tego procesu podany jest PNB – Produkt Narodowy Brutto. Z tym wskaźnikiem powiązany jest PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto:
• PKB – „ekon. wartość dóbr i usług nowo wytworzonych na terenie kraju w ciągu roku”;
• PNB – „PKB skorygowany o saldo dochodów obywateli danego kraju z tytułu własności i pracy za granicą oraz dochodów obcokrajowców posiadających własność i pracujących w danym kraju” (Encyklopedia PWN).

 

Oba te mierniki wzrostu gospodarczego stały się jednak niewystarczające. Określały liczbę posiadanych rzeczy, konsumpcji, ale nie były w stanie analizować innych ważnych składowych, wpływających na jakość życia obywateli. Zwrócono również uwagę na szkodliwość stosowania wyłącznie takiego miernika. Dążenie państw do wzrostu PKB doprowadziło do nadmiernego niszczenia środowiska naturalnego, obniżenia standardów życia. W opozycji do tego kryterium zaczęto obmyślać nowe wskaźniki. W encyklopedycznej definicji (PWN), opracowanej przez Sławomira Sztabę, wyróżniono tzw. mierniki dobrobytu obejmujące trzy nurty: ekologiczny, społeczny oraz psychiczny.

 

Tak jak wcześniejsze PKB i PNB te również nie są w pełni doskonałe i nie mogą ująć ogółu zjawisk społecznych i gospodarczych. Mnogość teorii i prób na to, by wyselekcjonować optymalne wskaźniki dobrobytu, doprowadziły do powstania różnych wyznaczników jakości życia na świecie.

 

I tak na przykład Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prowadzi tzw. Better Life Index. Klasyfikacja oparta jest na 11 punktach, oprócz dochodów, pracy wyróżniono takie kryteria jak między innymi edukacja, środowisko, zdrowie. Wśród badanych państw Polska znajduje się na 27. miejscu klasyfikacji, a podium zajęły kolejno Norwegia, Australia i Islandia.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych stosuje z kolei miernik HDI (Human Development Index), czyli wskaźnik rozwoju społecznego. Obejmuje trzy sfery życia: zdrowie, edukacja i PKB per capita (czyli dochód przypadający na jednego mieszkańca). W tej klasyfikacji pierwsze trzy miejsca zajmują Norwegia, Szwajcaria oraz Irlandia, natomiast Polska znajduje się na miejscu 32.

 

Czy w Polsce mamy do czynienia z dobrobytem?

 

Czy możemy więc powiedzieć, ze w Polsce mamy dobrobyt? W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego Dochody i warunki życia ludności Polski (raport z badania EU-SILC 2018) opublikowanym 31.01.2020 r. czytamy: „Kobiety i mężczyźni w ogólnej ocenie zadowolenia z życia w obu okresach odniesienia [2013 i 2018 r. przyp. red.] wyrazili zbieżne opinie. W roku 2013 około 70% kobiet i mężczyzn zadeklarowało swoje zadowolenie, w roku 2018 nastąpił wzrost liczby osób zadowolonych do 80% (dla obu płci). Jednocześnie wraz ze wzrostem odsetka osób zadowolonych, spadł odsetek osób średnio zadowolonych (o około 6 p. proc. w przypadku mężczyzn i około 8 p. proc. dla kobiet)”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.