Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Wzrost zasiłku dla bezrobotnych: co jeszcze się zmieni?

2020-05-21

Koronawirus zmienił sytuację gospodarczą. Pracodawcy pozbawieni przychodów byli zmuszeni redukować etaty, ciąć koszty. Mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników, w wielu przypadkach decydowali się na zawieszenie działalności gospodarczej. W rządzie analizowany jest projekt mający poprawić sytuację osób, które straciły źródło utrzymania.

 

Zasiłek dla bezrobotnych: o ile wzrośnie?

 

Zacznijmy od obowiązujących do 31 maja 2020 r. stawek, które są określone w art. 72. Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Podane niżej kwoty mają wartość brutto. Warto pamiętać, że nie zawsze rejestracja w PUP jest jednoznaczna z uzyskaniem prawa do świadczenia. Najczęstsze powody nieprzyznania zasiłku dla bezrobotnych przez urząd pracy wynikają z niespełnienia podstawowych ustawowych warunków.

 

Zasiłek dla bezrobotnych może mieć wartość:

 

  • podstawową (100%) dla osób, których staż pracy wynosi od 5 do 20 lat:

– 861,40 zł – przez pierwsze 90 dni prawa do zasiłku,

– 676,40 zł – po 90 dniach;

 

  • obniżoną (80%) dla osób, które pracowały krócej niż 5 lat:

– 689,20 zł– przez pierwsze 90 dni

– 541,20 zł – przez kolejne dni pobierania zasiłku;

 

  • podwyższoną (120%) dla osób o stażu pracy dłuższym niż 20 lat:

– 1033,70 zł – przez pierwsze 90 dni,

– 811,70 zł – przez kolejne dni.

 

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że trwają prace nad podwyższeniem zasiłku. Zamiast 860 zł już od czerwca zarejestrowany bezrobotny mógłby otrzymać 1200 zł i 1300 zł dodatkowego świadczenia na czas 3 miesięcy. Zgodnie z zapowiedziami po utracie pracy będzie przysługiwać 2500 zł. Przypomnijmy, że w 2020 r. najniższa krajowa wynosi 2600 zł brutto.

 

Nowy 3-miesięczny zasiłek dla tracących pracę: zasady, kwota

 

Poza podniesieniem zasiłku o 360 zł mówi się o kolejnym świadczeniu – dodatku solidarnościowym (osłonie solidarnościowej) w wysokości 1300 zł na 3 miesiące. Zakłada się, że w obecnej sytuacji na rynku pracy, gdy gospodarka wciąż się odmraża, pierwsze 3 miesiące po utracie pracy mogą być dla bezrobotnego szczególnie trudnym czasem. Na szczegóły ustawy musimy jednak jeszcze zaczekać.

 

Powody wzrostu zasiłku dla bezrobotnych

 

Przede wszystkim prognozuje się, że do końca roku liczba Polaków bez pracy znacznie wzrośnie, nawet do 10 procent. W statystykach wyższa stopa bezrobocia nie jest jeszcze dostrzegalna, przede wszystkim dlatego, że rozwiązanie umowy o pracę wiąże się z okresem wypowiedzenia. Miesięcznym – po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy i trzymiesięcznym po 3 latach pracy. W związku z tym osoby zwolnione w marcu czy kwietniu zwrócą się do urzędów pracy, by uzyskać status bezrobotnego w maju, czerwcu bądź później. Wyższy zasiłek ma pomóc przetrwać osobom, które w związku z pandemią straciły zatrudnienie. Takie zabezpieczenie finansowe ma ułatwić szybki powrót na rynek pracy.

 

Podwyżkę można także interpretować jako wsparcie prywatnej konsumpcji, stymulację popytu, która pomoże przetrwać także polskim firmom.

 

Przeczytaj także: