Zaopatrzeniowiec

2019-02-15

Zaopatrzeniowiec – to brzmi dumnie! Któż choć raz nie marzył, aby jego praca polegała na organizowaniu dostaw kluczowych czynników niezbędnych dla funkcjonowania firmy? Kto choć raz nie chciał prowadzić handlowych negocjacji, efektem których byłoby podpisanie ważnej dla przedsiębiorstwa umowy? Jeśli marzycie o codziennej analizie rynku, dbaniu o odpowiednio wysokie stany magazynowo-biurowe czy planowaniu łańcucha dostaw – warto zainteresować się zakresem czynności zaopatrzeniowca.

 

Zaopatrzeniowiec praca – na czym polega


Czym zajmuje się w firmie zaopatrzeniowiec? Najbardziej intuicyjną odpowiedzią jest nazbyt proste stwierdzenie, jakoby głównym zadaniem zaopatrzeniowca było „zaopatrywanie”. Warto zagłębić się w zawiłości organizacyjne, bowiem praca na tym stanowisku jest zdecydowanie bardziej złożona i nie należy traktować jej jak cyklicznego robienia zakupów materiałów biurowych. Choć także zakupy wchodzą w zakres obowiązków zaopatrzeniowca, to musi on wykazywać się rozległą wiedzą na temat bieżących i przyszłych potrzeb jego firmy. Mimo stosowania innowacyjnego oprogramowania, ułatwiającego panowanie nad realizacją codziennych zadań, nie należy zapominać o innym aspekcie tej pracy – dbaniu o porządek w dokumentacji. Spostrzegawczość zaś przyspiesza proces sprawdzania zgodności otrzymywanych towarów ze zgłaszanym zapotrzebowaniem.

 

Zaopatrzeniowiec – wymagania


Wymagania w tym zawodzie łączą tak pożądane przez większość pracodawców atrybuty – komunikatywność, spostrzegawczość, dokładność czy umiejętność pracy w zespole. Jednak obowiązki zaopatrzeniowca stawiają przed nim większe wymagania, których spełnienie nie jest już tak proste. Otóż nie każdy chętny do tej pracy cechuje się zdolnością utrzymywania koncentracji przy jednoczesnej wielozadaniowości, umiejętnością prowadzenia negocjacji, logicznym rozumowaniem i samodzielnością. Warto oczywiście posiadać uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi (prawo jazdy – najlepiej kategorii B i C, choć nie jest to bezwzględnie wymagane) i swobodnie poruszać się w ruchu drogowym samochodami dostawczymi. Ze względu na postępującą cyfryzację pracy niezbędna jest umiejętność obsługi komputera i programów magazynowych.

 

 Zaopatrzeniowiec – zakres obowiązków


Opisanie w zwięzłych słowach stanowiska pracy zaopatrzeniowca nie jest łatwe, ponieważ musi on brać pod uwagę dużą liczbę czynników i być gotowym na  pracę w szybko zmieniającym się środowisku. Bieżąca kontrola stanów magazynowych i niedopuszczanie do powstawania przestojów staje się codziennością. Wiąże się to ze składaniem zamówień na potrzebne materiały, dokonywaniem analizy kosztów i negocjowaniem cen. Konieczne zatem jest posiadanie umiejętności miękkich, takich jak łatwość w komunikowaniu się, nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji oraz zdolności organizacyjnych.

Zakres obowiązków kierowcy zaopatrzeniowca jest natomiast nieco szerszy niż spektrum czynności wykonywanych w środowisku biurowo-magazynowym. Na tym stanowisku ważniejsze wydają się rzeczy bardziej przyziemne, choć równie istotne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Chodzi nie tylko o utrzymywanie odpowiednio wysokich stanów dostępności najbardziej istotnych fabrykatów, ale także transportowanie ich. Konieczność załadunku i rozładunku sprawia, że osoba zainteresowana tego typu pracą musi liczyć się z używaniem siły fizycznej. Na kierowcy spoczywa także obowiązek przykładania należytej staranności do warunków, w jakich odbywa się transport. Przewożony ładunek musi być zabezpieczony w taki sposób, aby nie stanowić zagrożenia dla osób postronnych oraz nie ulec uszkodzeniom.

Przeczytaj także:

Skomentuj