Wybrana kategoria

Zawód: pirotechnik

2019-11-22

Od dziecka fascynowały cię fajerwerki i nie możesz doczekać się puszczania noworocznych petard? A może ostatnio zachwyciły cię pokazy laserowe i zaczynasz się zastanawiać, czy jesteś w stanie stworzyć równie widowiskowy spektakl?

Spróbuj swoich sił w zawodzie pirotechnika. Jak się do tego zabrać?

 

Jak zostać pirotechnikiem?

 

Pirotechnik należy do ryzykownych zawodów, dlatego by go wykonywać, niezbędne jest zdobycie fachowej wiedzy z zakresu wykorzystania materiałów wybuchowych, tworzenia efektów specjalnych, wykorzystania ognia, iskier, wiązek laserowych w ściśle określonych warunkach (np. scenicznych) w taki sposób, by nie stwarzały one zagrożenia.

 

Najlepiej, by kandydat na pirotechnika ukończył studia kierunkowe. Możliwe jest też przebycie kursu prowadzonego przez jedną z kilku placówek w Polsce. Zawód ten wymaga uzyskania uprawnień i potwierdzenia kwalifikacji (np. przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, który również organizuje cykliczne szkolenia w zakresie pirotechniki widowiskowej).

 

Praca osoby na tym stanowisku polega najczęściej na przygotowywaniu pokazów pirotechniki i laserów. W szczególności pirotechnik:
• dokonuje rozpoznania terenu, warunków, w których odbędzie się spektakl,
• konsultuje się z klientem/ zleceniodawcą i przygotowuje scenariusz pokazu,
• dobiera odpowiednie materiały pirotechniczne,
• zabezpiecza widowisko przed ryzykiem wystąpienia pożarów i innych zdarzeń,
• instruuje widzów, uczestników imprezy, aktorów i inne osoby w zakresie bezpieczeństwa,
• kontroluje stan techniczny urządzeń,
• nadzoruje transport i sposób magazynowania materiałów pirotechnicznych.

 

Gdzie szukać pracy w zawodzie?

 

Pirotechnik może otworzyć własną działalność gospodarczą i oferować swoje usługi organizatorom różnego rodzaju imprez i placówkom kulturalnym, edukacyjnym czy sportowym. Druga możliwość to znalezienie pracy w tego typu przedsiębiorstwie. Istotne jest to, że firma wykorzystująca materiały wybuchowe musi mieć pozwolenie wojewody na działalność, a także koncesję MSWiA w zakresie wytwarzania i obrotu takimi substancjami.

 

Pirotechników zatrudniają samorządy miast (np. w celu stworzenia oprawy do jakiejś imprezy), szkoły i instytucje edukacyjne (pokazy dla dzieci), organizatorzy imprez sportowych, studia filmowe, domy mediowe i inne firmy, w których mogą odbywać się pokazy dla klientów / kontrahentów np. podczas rocznic, świąt etc.

 

Ile zarabia pirotechnik?

 

Czy praca pirotechnika może się opłacać? Zarobki osoby wykonującej ten zawód zależą w dużej mierze od jej umiejętności i zakresu działalności. Na większą płacę można liczyć w dużych miastach, gdzie częściej niż w mniejszych miejscowościach odbywają się np. pokazy laserowe i fajerwerków, spektakle teatralne z wykorzystaniem efektów specjalnych, a także różnego rodzaju koncerty i imprezy na świeżym powietrzu.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj