Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zawodówka przygotuje do pracy

Zawodówka przygotuje do pracy

 
Zawodówka przygotuje do pracy

Szkoła zawodowa - czy to dobry wybór


W ostatnich kilku latach parę razy wprowadzana była reforma edukacji. Obecnie zostały zlikwidowane gimnazja i wróciły 8-letnie podstawówki. Po ich zakończeniu młodzi ludzi mają do wyboru szkoły branżowe, technika oraz licea. Ktoś może powiedzieć, że brakuje w tym spisie zawodówek. 1 września 2017 roku przekształciły się one w szkoły branżowe I i II stopnia. Pierwsi absolwenci szkół I stopnia ukończą edukację w 2020 roku i wtedy rozpocznie się rekrutacja do szkół II stopnia.


Zastanawiając się nad przyszłością zawodową, młodzież kieruje się swoimi zainteresowaniami oraz umiejętnościami. W takim momencie dobrze jest sprawdzić, jakie branże są rozwojowe i dają spore możliwości zarobkowe. Obecnie na rynku notowany jest duży deficyt absolwentów szkół zawodowych. Brakuje wielu fachowców, ponieważ wiele osób ze starszego pokolenia zamyka zakłady i przechodzą na emeryturę. Przez co też nie ma miejsc, w których młodzi ludzie mogliby zdobywać zawodowe doświadczenie, a zapotrzebowanie na praktyczne umiejętności ciągle rośnie.

Dobrym rozwiązaniem na poszukiwanie przyszłościowego zawodu może okazać się skorzystanie z portalu Barometr zawodów, który prezentuje prognozy dotyczące poszukiwanych specjalistów na terenie konkretnego województwa.

 

Ile lat trwa zawodówka


Nauka w branżowych szkołach I stopnia trwa 3 lata i kończy się zdaniem jednego egzaminu, który potwierdza kwalifikacje do wykonywania zawodu. Następnie można się dokształcać w specjalnych szkołach dla dorosłych lub zdecydować się na 2-letnią szkołę branżową II stopnia, która kończy się egzaminem maturalnym. Ten drugi etap wiąże się także z uzyskaniem dyplomu technika z danej branży.


Zawodówka - profile


W szkołach branżowych kładzie się nacisk przede wszystkim na jak największą ilość zajęć praktycznych. Uczniowie mają być też przygotowani do prowadzenia własnej firmy. Jakie profile można wybrać? Wszystko zależy od placówki. Większość szkół oferuje następujące specjalizacje:  

    • fryzjer,
    • sprzedawca,
    • kucharz,
    • piekarz,
    • cukiernik,
    • operator maszyn w różnorodnych sektorach przemysłowych,
    • monter izolacji budowlanych,
    • pszczelarz,
    • betoniarz-zbrojarz,
    • elektromechanik,
    • elektryk,
    • blacharz,
    • cieśla,
    • kaletnik,
    • kamieniarz,
    • dekarz,
    • drukarz,
    • kowal,
    • kominiarz,
    • kowal,
    • krawiec,
    • złotnik-jubiler,
    • zegarmistrz,
    • zdun,
    • tapicer,
    • ślusarz.

To są tylko niektóre profile, na jakie mogą zdecydować się młode osoby. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej, dlatego warto się zapoznać z ofertą poszczególnych placówek edukacyjnych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Drukarz fleksograficzny

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Opis stanowiska: obsługa maszyn drukujących z roli druk zgodnie z wymaganiami Klienta dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...
  • Pracownik produkcji

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Opis stanowiska: pomoc przy ustawianiu maszyn; przygotowanie narzędzi niezbędnych przy pracy obsługa maszyn dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym;

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.