5 nietypowych kierunków studiów w Polsce

 
5 nietypowych kierunków studiów w Polsce

Niektóre kierunki studiów dostępne są jedynie na kilku uczelniach w całym kraju. Wybór jednego z nich to szansa na dyplom z wąską specjalizacją. Czasem są to kierunki przyszłościowe odpowiadające potrzebom na rynku pracy w kolejnych latach, a czasem naprawdę nietypowe kierunki studiów dla pasjonatów. Poznaj kilka z nich i przekonaj się, czy któryś jest właśnie dla Ciebie.

 

Spis treści

Wojskoznawstwo

 

Ogromnym zainteresowaniem kandydatów na studia cieszą się najbardziej opłacalne kierunki studiów. Jeden z nich to wojskoznawstwo. Jest to kierunek stworzony z myślą o pasjonatach historii wojskowości i szeroko rozumianych militariów.

 

Student, który wybiera taki kierunek, to osoba wiążąca swoją przyszłość z zawodem ściśle powiązanym z tematyką wojskowości. Mogą to być służby mundurowe, badacze historii wojska i członkowie klubów rekonstrukcji historycznej. Tego rodzaju kierunki studiów to niepowtarzalna okazja, aby zostać specjalistą od funkcjonowania polskich sił zbrojnych. Licencjat z wojskoznawstwa otwiera drzwi do kariery wojskowej. Daje też szanse na znalezienie pracy w jednej z instytucji związanej z ochroną miejsc pamięci narodowej.

 

Gender studies

 

Gender studies to obszar badawczy budzący nieco kontrowersji wynikających z tego, że nie zawsze rozumiemy, na czym polega badanie płci kulturowej. Gender studies to interdyscyplinarne studia skupione wokół manifestowania kulturowej męskości lub kobiecości w społeczeństwie.

Student poznaje połączenie między płcią kulturową a seksualnością, gospodarką, instytucjami społecznymi, a nawet władzą. Czy tego rodzaju studia można wskazać wśród dobrych kierunków studiów dla maturzysty, który zastanawia się, jaki zawód wybrać? Bez wątpienia jest to bardzo ciekawa opcja, pozwalająca poszerzyć swoje horyzonty. Gender studies umożliwiają poznanie tego, co przez lata było wypierane i usuwane z kultury, nauki oraz społeczeństwa. Łączą wiedzę z zakresu filozofii, psychologii, historii, literaturoznawstwa czy ekonomii, poruszając przy tym problematykę płci kulturowej. 

 

Zielarstwo i fitoterapia

 

Najpopularniejsze kierunki studiów przyciągają tłumy kandydatów, nie gwarantując jednak, że po ich ukończeniu wymarzona praca w zawodzie będzie dostępna od zaraz – absolwenci takich studiów zwykle muszą liczyć się z ogromną konkurencją na rynku pracy. Alternatywą są mniej typowe kierunki, na których można zdobyć niszowe, ale poszukiwane umiejętności. Należy do nich zielarstwo i fitoterapia.

 

W trakcie nauki student poznaje zagadnienia z zakresu mikrobiologii i chemii, farmakologii, botaniki oraz ludzkiej anatomii i fizjologii. Uzupełnieniem wiedzy jest poznanie norm prawnych dotyczących hodowli i produkcji zielarskiej.

 

Jakie możliwości dają taki kierunek studiów? Po ich ukończeniu można pracować przy sprzedaży produktów leczniczych, produkcji leków naturalnych lub w branży kosmetologicznej. 

 

Feministyczne studia kulturowe

 

Feministyczne studia kulturowe to bez wątpienia nietuzinkowa propozycja pozwalająca poszerzyć horyzonty i poznać być może dotąd odległe nam dziedziny wiedzy. Czym różnią się takie studia od gender studies?

 

W trakcie nauki student zgłębia nurt feministyczny w studiach kulturowych. Poznaje takie obszary jak kobiece wzorce konsumpcyjne, obraz kobiet w kulturze popularnej, relacje kobiet do gospodarki kapitalistycznej czy kobiece subkultury.

 

Ten kierunek, przez niektórych uważany za jeden z tych, które zasilają listy najdziwniejsze kierunki studiów, skierowany jest przede wszystkim do osób zainteresowanych kwestiami takimi jak stereotypy panujące w obrębie płci czy zjawisko feminizmu.

 

Zarządzanie parafią

 

Zarządzanie parafią to kierunek, który oferuje Katolicki Uniwersytet Lubelski. W 2022 roku pojawił się on też na UE w Katowicach. Program nauczania podzielony jest na 6 powiązanych tematycznie modułów. Są to:

 

 • ekonomia i finanse;

 • marketing;

 • organizacja i zarządzanie;

 • prawo;

 • wsparcie procesów zarządczych;

 • warsztaty z praktykami zarządzania.

 

Jaki student doceni wiedzę z zakresu zarządzania parafią? Według władz uczelni w Katowicach ten obszar kształcenia, który bez wątpienia należy do grupy nietypowych kierunków studiów, ma na celu przedstawienie sposobu funkcjonowania parafii jako organizacji. Studenci poznają związane z tym wyzwania i metody skutecznego kierowania rozwojem parafii.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

 • Specjalista / Specjalistka ds. Wsparcia Sprzedaży CFS

  BNP PARIBAS LEASE GROUP SP. Z O.O.   Niepruszewo   praca zdalna
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  5 dni
  Jako Specjalista-/ka ds. Wsparcia Sprzedaży będziesz odpowiedzialny/a za: wsparcie w działaniach o charakterze handlowym i administracyjnym pracujących w terenie Regionalnych Kierowników Sprzedaży CFS, nawiązywanie i utrzymywanie profesjonalnej, długotrwałej relacji z handlowcami Dealerów...
 • Asystent / Asystentka w Zespole Księgowości

  BNP PARIBAS LEASE GROUP SP. Z O.O.   Warszawa   praca zdalna
  asystent  aplikuj szybko
  5 dni
  Jako Asystent/ka w Zespole Księgowości będziesz odpowiedzialny/a za: księgowanie wyciągów, wystawianie faktur i faktur korygujących, weryfikacje rozrachunków klienta, procesowanie zwrotów nadpłat, monitoring płatności wychodzących, obsługa systemu homebankingu, wprowadzanie przelewów...
 • Staż w Dziale Planowania

  Reckitt   Nowy Dwór Mazowiecki  
  praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  rekrutacja online  aplikuj szybko
  11 godz.
  Opis Stanowiska: Planista produkcji: kreowanie kodów w systemach planistycznych; tworzenie planu produkcji, monitorowanie jego realizacji; analizowanie stanów magazynowych, poprawności parametrów planistycznych; udział we wprowadzeniu nowych projektów, zaplanowanie, uzgadnianie startu...
 • Płatny Staż w Dziale Wsparcia Aplikacji Logistycznych

  Logwin Poland Sp. z o.o.   Piaseczno  
  praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
  15 godz.
  W Zespole Wsparcia Aplikacji Logistycznych odpowiadamy za prawidłową pracę naszych systemów logistycznych – głownie WMS (warehouse management system). Współpracujemy z ich użytkownikami oraz naszymi klientami. Rozwiązujemy bieżące zgłoszenia, wyjaśniamy niezgodności danych,...
 • Staż w zespole jakości oprogramowania i koordynacji wdrożeń

  PKO Bank Polski   Warszawa  
  praktykant/stażysta  umowa zlecenie
  19 godz.
  U nas w banku masz na dzień dobry: umowę zlecenie na co najmniej 3 miesiące - bo od czegoś trzeba zacząć, elastyczny czas pracy - bo rozumiemy, że nauka jest dla Ciebie ważna, mentora - bo ktoś musi Ci pomóc stawiać pierwsze kroki w pracy. W naszym zespole na co dzień: wspierasz...
 • Staż w zespole wsparcia analityki big data ryzyka kredytowego

  PKO Bank Polski   Warszawa  
  praktykant/stażysta  umowa zlecenie
  19 godz.
  Biuro Informacji Ryzyka Kredytowego

Najnowsze artykuły

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Wygraj atrakcyjne nagrody w konkursie na temat sztucznej inteligencji. Masz pomysł na to, jak pod wpływem technologii zmieni się Twoje życie i praca? Opowiedz nam o swoich przewidywaniach!

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Czy reklamowanie produktów i usług medycznych jest w Polsce dozwolone? Co może powiedzieć lekarz o ofercie placówki, w której pracuje? Sprawdź, jakie są legalne działania w marketingu medycznym.

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w IT. Firmy konkurują o specjalistów, a najlepsi mogą liczyć na zarobki rzędu kilkudziesięciu tys. złotych miesięcznie. Sprawdź, co musisz umieć, by zaczać karierę w DevOps.

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wywysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie. Sprawdź, jakie są objawy CFS.

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Górzysty archipelag na Oceanie Atlantyckim jest otwarty na pracowników z Polski. Żeby wyjechać do pracy, nie musisz załatwiać wielu formalności, jednak przeszkodę może stanowić wymagany język obcy. Zobacz, czy masz szansę na pracę.

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

W teorii producentem muzycznym może zostać każdy – nie musisz mieć ani kierunkowego wykształcenia, ani nawet umieć grać na jakimkolwiek instrumencie. W praktyce zacząć karierę w tym zawodzie nie jest tak łatwo. Sprawdź, od czego zacząć.