Czego oczekują stażyści

2016-08-01

Młodzi ludzie szukając stażu sprawdzają przede wszystkim renomę pracodawcy i możliwości zatrudnienia na stałe w danej firmie po jego zakończeniu. Mniejsze znaczenie mają dla nich warunki finansowe.

 

Takie wnioski płatną z raportu „Praca 2.0” przygotowanego przez PwC oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Został on stworzony w oparciu badanie przeprowadzone wśród studentów i przedsiębiorców.

 

Prestiż pracodawcy i szansa na stałe zatrudnienie (po 38 proc) są najważniejszym kryterium przy podejmowaniu przez studentów decyzji o wyborze miejsca stażu. Ten pierwszy czynnik podkreślają w jeszcze większym stopniu sami pracodawcy (43 proc.).

 

Więcej niż co dziesiąty z nich wskazuje także, że młodzi ludzie kierują się w tym względzie opiniami znajomych. Jednak druga strona nie potwierdza tego, gdyż jedynie 3% wskazało taką odpowiedź.

 

Pieniądze nie są najważniejsze

 

Co ciekawe, zarobki nie są najważniejsze dla stażystów. Wysokość wynagrodzenia została wskazana jako najważniejszy czynnik decydujący o wyborze pracodawcy na staż jedynie przez 6% studentów.

 

30 proc. respondentów chciałoby zarabiać 1–1,5 tys. zł, a kolejne 33 proc. nieco więcej – w przedziale 1,5-2 tys. zł. Pracodawcy również wskazali najczęściej te przedziały kwotowe, jako zarobki oferowane stażystom.

 

Młodzi nie chcą zaś pracować za darmo. Gotowość do podjęcia stażu czy praktyk bez wynagrodzenia wyraziło jedynie 5 proc.

 

Firmy otwarte dla młodych

 

Polscy pracodawcy coraz bardziej dbają o to, by oferowane staże były wysokiej jakości i służyły rozwojowi zawodowemu studentów. Kluczem do tego jest przygotowanie właściwego programu i sformalizowanie współpracy poprzez zawarcie odpowiedniej umowy.

 

Jak czytamy w raporcie, kolejne ważne elementy to „walor edukacyjny, zapewnienie opieki i mentoringu w trakcie trwania stażu lub praktyki, odpowiednie wynagrodzenie, a także podsumowanie całego programu po jego zakończeniu”.

 

Firmy coraz chętniej zatrudniają także młodych ludzi z dyplomem. Co piąty pracodawca podkreśla, że absolwenci mają szansę, by zacząć u nich pracę zaraz po studiach, nawet bez konieczności odbywania wcześniejszego stażu lub praktyk. 

Przeczytaj także:

Skomentuj