Praca.pl Poradniki Studenci
Kilka faktów z życiorysu - czyli jak pisać ciekawie

Kilka faktów z życiorysu - czyli jak pisać ciekawie

 
Kilka faktów z życiorysu - czyli jak pisać ciekawie
Znaleźliśmy dobrego pracodawcę i potrzebujemy przekonać go do siebie. Kiedy szukamy pracy, często niespodziewanie uświadamiamy sobie nasze braki. Przede wszystkim brakuje nam doświadczenia. Aby dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, musimy wzbudzić w nim „coś” co przekona go o tym, że warto się z nami spotkać. Oczywiście, to czego użyjemy w tym celu to nasze CV. Nie od parady nazywane jest zamiennie życiorysem, bo jego głównym zadaniem jest określić nasz potencjał. W naszym interesie leży więc przedstawienie faktów w korzystnym dla nas świetle. Dobór faktów do naszej charakterystyki pomoże wykorzystać nam szansę na zatrudnienie. To prawdziwe wyzwanie dla absolwenta, który dopiero co zakończył edukację.

Zakładamy, że nie ma na swoim koncie poważnych przedsięwzięć. Natomiast mamy szczerą chęć do pracy i nauczenia się praktycznie zawodu. To czym dysponujemy na początku, to świeżość umysłu, ogrom pomysłów i garść prac sezonowych lub krótkich projektów. Powstaje więc pytanie, jak przedstawić siebie i posiadane doświadczenie jako coś wartościowego? Jak pisać przekonująco i w zgodzie z prawdą? Prace podejmowaliśmy na krótko, lub były mało znaczące: praca jako kelner, wykładacz towaru, kolporter...

Mamy sporo ciekawego doświadczenia i tylko jeden mankament. Żaden z naszych projektów nie był na tyle samodzielny by stanowił odpowiedź na wymagania pracodawcy. Lub - co bardziej możliwe, były to zlecenia krótkookresowe i nie trwały długo. Jeśli napiszemy nieprawdę w naszych dokumentach aplikacyjnych, będziemy spaleni gdy wyjdzie to na rozmowie kwalifikacyjnej. Zasadniczo, nie to jest naszym celem. Powstaje jednak pytanie, jak opowiedzieć o tym, dlaczego tak szybko zmienialiśmy podejmowane prace?

Przytoczmy kilka modelowych sytuacji, jak opowiadać z dobrym wrażeniem o naszych pasjach i doświadczeniach. Jak podnieść ich wartość i nie skłamać?

Z naszego CV wyraźnie wynika fakt, że co kilka tygodni zmienialiśmy prace. Ale nie zależy nam na tym aby przekonać pracodawcę, że szybko się nudzimy i mamy słomiany zapał. Dlatego, na pytanie o krótki okres wykonywania przez nas pracy, możemy odpowiedzieć:
- "Wszystkie moje dotychczasowe prace podejmowałem/am żeby nauczyć się tego co będzie mi potrzebne. Starałem się zostać tak długo, aż czułem, że nie wiele więcej się nauczę." - Jeśli było to coś poważnego, o czym warto mówić, powiedzmy, czego się nauczyliśmy i w jaki sposób do tego doszliśmy. Jeśli nie, możemy spuentować (wspomniany wcześniej argument):
- "Dlatego, jestem przekonany, że w Pana firmie będę miał możliwość rozwoju i wykorzystania zdobytej dotychczas wiedzy/praktyki." - Najlepiej jednak unikać sytuacji kiedy bardzo często będziemy się podejmować prac czasowych, to wtedy dylematy natury moralnej rozwiążą się sam i bez szwanku dla nas.

A jeśli nasze prace są mało znaczące i raczej nie związane z zawodem? Tak naprawdę wszystko zależy od opisu jaki przedstawimy. Różne szkoły proponują różne modele CV. I na pewno równie wiele pomysłów na to, jak najskuteczniej zaprezentować się pracodawcy. My niżej zaprezentujemy jeden, wydaje się, że ciekawy wariant na wywarcie dobrego wrażenia. Jest to rzecz prosta i zupełnie nie skomplikowana. Musimy tylko poświęcić trochę czasu na stworzenie w dokumentach aplikacyjnych podziału na trzy rubryki: 1.Dane na temat pracodawcy i pełnionej przez nas funkcji (nazwa stanowiska, okres pełnienia itp.); 2.Pełnione obowiązki w ramach współpracy. 3.I najważniejsze- efekt końcowy. Taka chronologia pozwoli uwydatnić nasze umiejętności. Ważne jest jedynie, żebyśmy opisywali te umiejętności, których pracodawca poszukuje (o czym napisał np. w ogłoszeniu, na które odpowiedzieliśmy). Wygląda to mniej więcej tak:

Nazwa pracodawcy: XXYYZZ
Czas realizacji: 01.04.2003 –01.08.2003
Pełnione obowiązki: Praca na stanowisku asystentki dyrektora, odpowiedzialna byłam za ...
Efekt końcowy: Doskonała organizacja obiegu dokumentów w firmie, duża pomoc przy przekształcaniu spółki w nowy podmiot gospodarczy. Nabycie umiejętności negocjacji oraz doskonała organizacja miejsca pracy.

Tak naprawdę, pisząc nawet o kolportażu ulotek możemy osiągnąć kilka dobrych rzeczy. Możemy napisać o tym, że jesteśmy obeznani z informacjami pojawiającymi się w mediach, umiemy z nich korzystać. Możemy także napisać o bardzo dużej zaradności i przedsiębiorczości- jeśli np. w trakcie kolportażu zajmowaliśmy się również dorabianiem gdzieś indziej. Okazuje się, że tak naprawdę dla pracodawcy wartościowe będzie to, co dla nas takim będzie. Ważne jest aby umieć wyszukać wartościowe i cenne aspekty w projektach, w których braliśmy udział, nawet tych nie najwyższej rangi.
06.04.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.