Księgowy - na czym polega praca w księgowości, kwalifikacje, wymagania, cechy księgowego

2019-07-31

Księgowy


Księgowy czy księgowa to osoba odpowiedzialna za prowadzenie bieżących operacji finansowych firmy bądź klientów indywidualnych. W społeczeństwie istnieje wiele stereotypów na temat osób, które zdecydowały się na taką profesję. Obecnie coraz więcej ludzi podkreśla, że nie jest to nudny zawód.  Mało kto wie, że to właśnie księgowi podliczają głosy przed galą wręczenia Oscarów, a w przeszłości przedstawiciele tej profesji doprowadzili do aresztowania słynnego Ala Capone.

 

Praca w księgowości - na czym polega

 

Prowadzenie księgowości firmy jest bardzo skomplikowanym i zawiłym zadaniem. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia można zauważyć duże zmiany w tej branży. Wiąże się to między innymi z rozwojem technologicznym oraz opracowaniem wielu programów, które znacznie ułatwiają pracę w sektorze finansowym.

Księgowy znajdzie zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach lub małych lokalnych firmach. Do obowiązków osób, które pracują w tym zawodzie, należą przede wszystkim: sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgowanie bieżących wydatków, wyliczanie rezerw oraz podatków, przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych oraz sprawdzanie ich zgodności z dokumentacją. Księgowi zajmują się również współpracą z instytucjami zewnętrznymi, typu ZUS, GUS czy NBP.

Warto podkreślić, że wykonywanie tego zawodu jest obciążone odpowiedzialnością, ponieważ to głównie księgowi mogą ponieść kary za wszystkie możliwe błędy w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie transakcje zawierane w firmie były odpowiednio udokumentowane w księgach rachunkowych.

 

Księgowy - kwalifikacje

 

Większość osób, które zdecydowały się na pracę w księgowości, posiada wyższe wykształcenie. Nie ma jednak konkretnego kierunku, który jest wymagany do wykonywania obowiązków w tym zawodzie. Najczęściej wybierane są studia takie jak: ekonomia, finanse i rachunkowość lub zarządzanie i marketing. Oprócz tego można ukończyć specjalny kurs księgowego, który także daje wiele możliwości.

 

Kurs księgowego

 

Jeżeli chcemy się przekwalifikować, możemy pomyśleć o kursach księgowych. Mają one różne poziomy zaawansowania i najczęściej są prowadzone przez prywatne ośrodki edukacyjne. Szkolenia z zakresu księgowości dzielą się na część teoretyczną oraz praktyczną i są połączone z omówieniem funkcji konkretnych programów rozliczeniowych. Podstawowe przyuczenie do zawodu jest także związane z kursem dla specjalistów ds. księgi przychodów i rozchodów.


Księgowa - wymagania

 

Jeżeli zależy nam na podnoszeniu kwalifikacji, a tym samym zwiększaniu szansy na wyższe zarobki, to możemy zdecydować się na certyfikację zawodu księgowego. 18 lipca 2012 roku została sporządzona ustawa przez Ministerstwo Finansów, które określa, kto i na jakich zasadach może otrzymać taki dokument. W związku z tym, że pojawiają się różnice edukacyjne, zostały spisane inne wytyczne dla osób z wyższym wykształceniem, a inne dl tych, którzy ukończyli kurs na księgowego. Podstawowy warunek wiąże się z odbyciem praktyk:
    • 2-letnich - osoby z wykształceniem średnim (z koniecznością zdania egzaminu Ministra Finansów),
    • 3-letnich - osoby z wykształceniem wyższym (zaliczane są także do tego studia podyplomowe o specjalizacji księgowej).


Trzeba pamiętać, że wymagania wobec specjalistów z tej dziedziny ciągle rosną, dlatego warto zainwestować w rozwój zawodowy. Jest to także związane z powstaniem licznych programów oraz aplikacji, które są używane w wielu firmach.

 

Cechy księgowego


Wykonywanie każdego zawodu wiąże się z posiadaniem pewnym predyspozycji psychofizycznych.  Księgowi powinni być poukładani i systematyczni, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Najczęściej osoby, które decydują się na pracę w tym zawodzie, lubią porządek i są cierpliwe. Ważne są także zdolności analityczne umożliwiające pracę z dużą ilością informacji. Jak w każdym przypadku, także w tej profesji, pracodawcy cenią zaangażowanie oraz sumienne wykonywanie obowiązków. W związku z tym, że księgowi reprezentują swoich klientów np. w urzędzie skarbowym, powinni odznaczać się wysoką kulturą osobistą oraz opanowaniem w stresujących sytuacjach.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj