Wybrana kategoria

Utrata pracy – początek czegoś nowego

2019-09-17

Utrata pracy – co dalej

 

Każdy, kto choć raz otrzymał wypowiedzenie, doskonale wie, jak trudna to sytuacja. Utrata pracy to jednak nie tylko koniec, to przede wszystkim początek i tylko od ciebie zależy, czy będzie to początek nowego, udanego zawodowego życia.  

 

Zostałeś zwolniony? W twojej głowie kłębi się milion myśli. Co teraz? Czy, a jeśli tak – to kiedy, uda mi się znaleźć coś nowego? Dlaczego akurat ja straciłem pracę

 

Gdy opadną pierwsze emocje po otrzymaniu wypowiedzenia, warto na spokojnie zastanowić się i dokładnie przeanalizować sytuację, w jakiej się znalazłeś. Oczywiście przy utracie pracy niewielu z nas będzie umiało optymistycznie podejść do sprawy. Dla zdecydowanej większości teksty w stylu „to nie koniec świata”, „teraz czas pomyśleć o sobie”, „przecież nigdy nie lubiłeś tej pracy” czy „wreszcie będziesz mieć czas na spełnienie marzeń” odniosą raczej przeciwny skutek od zamierzonego. Jeśli jednak spojrzysz na sytuację utraty pracy z dystansem, może rzeczywiście okazać się, że otworzą się przed tobą zupełnie nowe szanse i możliwości.

 

Czas na zmianę zawodu

 

Jeśli po spokojnej, rzeczowej analizie dojdziesz do wniosku, że praca, którą właśnie straciłeś, faktycznie nie była szczytem twoich marzeń i tak naprawdę od dawna jej nie lubiłeś, warto zadać sobie kilka pytań:
- Czy nadal chcę pracować w tej branży?
- Czy naprawdę powinienem/powinnam szukać podobnego stanowiska?
- Czy moje zarobki były satysfakcjonujące?
- Czy lubiłem/lubiłam swoją pracę?


Być może odpowiedzi na te pytania sprawią, że pomyślisz o całkowitej zmianie kierunku i przekwalifikowaniu.

 

Przejście do innej branży wcale nie musi oznaczać długotrwałego i kosztownego procesu. Czas i pieniądze są zwykle dwoma głównymi czynnikami, które sprawiają, że odkładamy takie decyzje w nieskończoność. Właśnie dlatego utrata pracy, jakkolwiek trudna do zaakceptowania, jest – paradoksalnie – jednym z najlepszych momentów na takie zmiany. Zyskujesz niezbędny czas. O ile na studia podyplomowe potrzeba go więcej, o tyle na kurs zawodowy czy szkolenie potrzebujemy zwykle od kilku tygodni do ok. 3-4 miesięcy. Może warto pomyśleć o takim rozwiązaniu?

 

Nowa praca - jaki zawód wybrać?   

 

Decyzji o wyborze nowego zawodu nigdy nie podejmujmy pochopnie, pod wpływem impulsu (np. informacji o wysokości zarobków na wybranym stanowisku lub w danej branży). Nawet jeśli już się zdecydowałeś, bo np. wybrany zawód jest mniej lub bardziej powiązany z twoją dotychczasową branżą, umiejętnościami lub hobby, wcześniej warto dokładnie przeanalizować sytuację. W jaki sposób?

 

Po pierwsze – przejrzeć dostępne ogłoszenia i oferty pracy. Należy także zawrócić uwagę na sytuację gospodarczą w twoim regionie – kierunki rozwoju, dostępność środków unijnych, plany inwestycyjne istniejących firm i tych, które dopiero zamierzają otworzyć swoje siedziby.  

 

Po drugie – zasięgnąć języka, popytać znajomych, poszukać osób pracujących w danym zawodzie, skorzystać z sieci kontaktów w mediach społecznościowych i porozmawiać o realiach panujących w danej branży. Może się bowiem okazać, że rozmijają się one z twoimi dotychczasowymi wyobrażeniami i oczekiwaniami.

 

Po trzecie – poszukać nowych ścieżek i możliwości. Warto też bardzo dokładnie przeanalizować obowiązujące trendy na rynku pracy. Co jakiś czas w mediach pojawiają się różne analizy i listy tzw. zawodów przyszłości. Takie raporty mogą być świetną inspiracją dla osób szukających nowego pomysłu na siebie.

 

Jak znaleźć nową pracę?

 

Jeśli pracowałeś w nieprzyszłościowej branży, chciałbyś to zmienić i przekwalifikować się, ale nie do końca potrafisz zdecydować w jakim kierunku, warto zasięgnąć opinii doradcy zawodowego. To on pomoże ci znaleźć twoje mocne strony i kluczowe kompetencje. Doradzi, które umiejętności warto uzupełnić, wskaże możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Podpowie np. czy twoje pomysły są zbieżne z aktualnymi trendami na rynku pracy w regionie lub, czy masz odpowiednie predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu.

 

Gdy już podejmiesz decyzję, w jakim kierunku chcesz się dalej rozwijać, czas na wybór odpowiedniego sposobu. Przy wyborze kursu zawodowego czy szkolenia warto zwrócić uwagę na jednostki organizujące zajęcia – jak długo działają na rynku, jakie jest praktyczne doświadczenie kadry, jakie zdobyli certyfikaty i zaświadczenia, jak wygląda szczegółowy program zajęć.

 

Zawsze należy pamiętać, że utrata pracy, stres związany z otrzymaniem wypowiedzenia, nigdy nie powinny nas paraliżować i blokować kolejnych kroków zawodowych. To co było przykrym doświadczeniem może okazać się cenna lekcją, niezbędną do znalezienia wymarzonego stanowiska.

 

Przeczytaj także: