Wybrana kategoria

Nowy rok – nowa praca

2019-11-13

Nowy rok – nowy/nowa ja. Styczeń wydaje się idealnym miesiącem na życiowe zmiany. Dzięki postanowieniom noworocznym kluby fitness pękają w szwach, przybywa wegetarian i abstynentów. Jesteśmy pełni zapału, otwarci na wyzwania, ambitni. Niestety życie pisze różne scenariusze i niekiedy w okolicach lutego czy marca okazuje się, że (wcale nie takie dawne) nawyki biorą górę i wszystko wraca na swoje tory. Jeśli już teraz wiemy, że nowa praca może być dla nas dobrym noworocznym postanowieniem, możemy powoli zacząć przygotowania do jego realizacji.

 

Jak podjąć decyzję o zmianie pracy


Osoba, która od dłuższego czasu powtarza sobie: „Chcę zmienić pracę”, powinna przede wszystkim dokładnie przemyśleć, czego właściwie od nowego pracodawcy oczekuje i co nie odpowiada jej w obecnym miejscy zatrudnienia. Do zmiany może zachęcać zbyt niskie wynagrodzenie, zła, napięta atmosfera w zespole, konflikty, za duże wymagania szefa czy brak perspektyw na dalszy rozwój. Trudno byłoby wymienić wszystkie powody niezadowolenia pracowników. Podobnie, każdy z nas ma inne oczekiwania wobec swojego zawodowego życia i inne motywacje do zmiany pracy.

Ważne, by nie podejmować decyzji jedynie pod naciskiem innych osób. Gdy tak naprawdę  nie czujemy się na siłach, by poszukiwać zatrudnienia bądź zwyczajnie nie jesteśmy do końca pewni, czy zmiana pracy będzie dla nas korzystna, wstrzymajmy się ze złożeniem na biurko szefa wypowiedzenia.

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na kolejny krok w karierze, przemyślmy, czego oczekujemy od przyszłego pracodawcy. Cenna będzie także analiza sytuacji na runku pracy w interesującej nas branży. Przejrzyjmy oferty, sprawdźmy średni poziom wynagrodzeń na stanowisku, które chcielibyśmy objąć. Krótko mówiąc, realnie oceńmy nasze szanse na powodzenie w realizacji tego noworocznego postanowienia. Warto mieć też na uwadze, że zanim faktem stanie się nowa praca, stres i niepewność związane z procesem rekrutacji mogą być dla nas trudnym doświadczeniem. Dobre przygotowanie zapewni nam większy spokój.

 

Zmiana pracy, nowy rok – nowa praca

 

Końcówka roku to dobry moment do refleksji i przemyślenia naszej zawodowej sytuacji. W zrealizowaniu postanowienia „nowy rok – nowa praca” na pewno pomoże konsekwencja. Stawiając sobie tak ambitne cele, nie warto też działać pochopnie. Zmiana miejsca zatrudnienia może wnieść wiele dobrego w nasze życie. Pamiętajmy jednak, że poszukiwanie pracywymaga ogromnego zaangażowania i cierpliwości, bądźmy więc na to gotowi.

 

Przeczytaj także: