Nowy Rok – nowa praca?

2017-12-20

Wraz z początkiem nowego roku wielu z nas snuje plany, które zakładają jakieś życiowe zmiany. Część z nich związana jest z pracą.


Jednym z najczęściej wypowiadanych w sylwestrową noc postanowień jest zmiana obecnego pracodawcy. Po ciężkim roku, braku awansu, serii niepowodzeń czy w związku z innymi frustrującymi nas czynnikami postanawiamy porzucić dotychczasową pracę i poszukać miejsca, gdzie wreszcie poczujemy się spełnieni. Przed podjęciem tak ważnej decyzji warto ułożyć plan działania. Dobrze jest zastanowić się nad powodami decyzji o zmianie, a także postawić konkretne wymagania nowemu miejscu pracy. W przeciwnym razie, jeśli decyzja o zmianie będzie szybka, nieprzemyślana i spontaniczna może okazać się, że nowa praca nie będzie tak idealna, jak sobie tego życzyliśmy.

 

O czym warto pamiętać przed zmianą pracy?

 

1. Zrób rachunek sumienia

 

Zastanów się nad tym, na ile pewne czynniki, które przeszkadzały ci w ostatnim czasie w pracy były zależne od ciebie, a na ile nie. Pomyśl też o swoim zaangażowaniu w codzienne zadania, poziomie motywacji, jaka ostatnio towarzyszyła ci w pracy i zastanów się, z czego to wynikało. Warto dokładnie przeanalizować ostatnie parę miesięcy, aby móc wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość.

 

2. Stwórz listę czynników, które najbardziej przeszkadzają ci w obecnej pracy

 

Jeśli nie chcesz ponownie trafić do firmy, w której nie będziesz się czuć spełniony, poświęć chwilę czasu na zastanowienie się nad tym, co najbardziej przeszkadzało ci w obecnej pracy. Czy największym problemem były dla ciebie godziny pracy, nieprzyjemna atmosfera w biurze, wścibski szef, a może niskie zarobki? Weź pod uwagę wszystkie frustrujące czynniki i unikaj ich przy poszukiwaniach nowej pracy.

 

3. Zastanów się nad tym, jak powinna wyglądać twoja wymarzona praca

 

Jeśli twoje noworoczne postanowienie zakłada, że znajdziesz pracę, w której będziesz szczęśliwy, to przede wszystkim powinieneś dokładnie zdefiniować to, czym dla ciebie jest szczęśliwa praca. Dokładnie sprecyzowane oczekiwania zarówno te finansowe, jak i związane z codziennymi obowiązkami pozwolą ci dokonać lepszego wyboru i prawdopodobnie zminimalizują ryzyko złego wyboru.

 

Bardzo ważne jest, aby poszukując nowej pracy, wskazać czynniki, które bezwzględnie muszą pojawić się w ofercie przyszłego pracodawcy. Sprecyzowanie potrzeb ułatwi znalezienie odpowiedniego miejsca i pozwoli uniknąć kolejnego zawodu - komentuje Anna Dylewska, Junior Resource Project Manager w CONNECTIS_. Niezwykle ważne jest także to, aby pracodawcy jasno i konkretnie precyzowali przyszłe obowiązki i przywileje pracownika. Dobrze także, jeśli już na wejściu decydują się na podanie szacunkowej wysokości zarobków. Jasno określone oczekiwania po obu stronach sprawiają, że późniejsza współpraca układa się zdecydowanie lepiej – dodaje ekspertka.

 

4. Bądź konsekwentny


To chyba najważniejszy punkt. Według niektórych badań w Polsce realizujemy jedynie 8% noworocznych postanowień. A co z całą resztą? Po paru dniach snucia planów i noworocznych uniesień wielu z nas wraca do zwykłej codzienności zapominając o ambitnych celach postawionych sobie na początku roku. Jeśli czujesz, że zmiana pracy to dla ciebie bardzo ważny cel, który poprawi twoje samopoczucie, nie rezygnuj z tej decyzji i bądź konsekwentny w dążeniu do zmiany.

 

Joanna Sobieska – socjolog, coach, specjalista ds. komunikacji

Przeczytaj także:

Skomentuj