Wybrana kategoria

Postanowienia noworoczne a zmiana pracy

2019-10-29

Wiele osób uwzględnia na liście postanowień noworocznych pozycję „zmiana pracy”. Część z nich motywuje powyższą decyzję wypaleniem zawodowym. Inni chcą zmiany warunków zatrudnienia, poszukują lepszej atmosfery w pracy czy większych możliwości rozwoju.

 

Noworoczne postanowienia mają w sobie moc, pod warunkiem, że postaramy się podejść do nich z zaangażowaniem. Warto przygotować się do planowanych zmian nieco wcześniej. Pozwoli ci to nawdrożenie nowego planu działań z początkiem roku.

 

Postanowienia noworoczne – zmiana pracy

 

Naukowo udowodnione jest, że postanowienia rodzące się z początkiem roku, są silniejsze i efektywniejsze niż pozostałe, które podejmujemy w innych miesiącach. Planując zmiany, powinieneś pamiętać o bardzo istotnym aspekcie życia, czyli odpoczynku. To pozwoli uniknąć wypalenia zawodowego, które powoli urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

 

Dlaczego się wypalasz? Bo nie dajesz sobie szansy. Czynniki, które przyczyniają się do wypalenia to m.in.:

• rutyna w pracy,
• konflikt z szefem,
• konflikt z zespołem,
• nadmiar obowiązków,
• presja otoczenia,
• wygórowane wymagania względem własnej osoby,
• niesprzyjające warunki atmosferyczne.

 

Noworoczne obietnice a wypalenie zawodowe

 

Największe prawdopodobieństwo, że wypalisz się zawodowo, jest wtedy, gdy nie wierzysz w swoje możliwości, nie konfrontujesz się w trudnych sytuacjach lub uważasz siebie za perfekcjonistę. Jeżeli nie zmienisz podejścia, szanse na poprawę jakości życia czy osiągnięcie sukcesu zmaleją.

 

Samo myślenie nic nie zmieni, najważniejsza jest reakcja, ten pierwszy najważniejszy krok ku zmianie na dobre. Aby nie wyciągać pochopnych wniosków i aby scenariusz nie powtórzył się w ciągu najbliższego czasu, zastosuj metodę małych kroków.

 

Noworoczne plany muszą być konkretne

 

Zanim oficjalnie zadeklarujesz, że od Nowego Roku zmieniasz swoje życie, pracę czy miejsce zamieszkania, dokładnie określ swoje cele i możliwość ich realizacji w czasie, w połączeniu z oczekiwaniami.

 

Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolisz tkwić w życiu, które cię męczy, czy starasz się przeżyć je po swojemu. Warto podjąć działanie, aby nie zarzucać sobie bierności.


Dbałość o zdrowie, o relacje z otoczeniem to najlepszy czynnik ku zmianie nielubianej, niesatysfakcjonującej pracy.

 

Chcieć to móc – jak zrealizować postanowienie

 

Przede wszystkim nie odkładaj decyzji w czasie. Rzucając palenie, nie robisz tego za pół roku, po prostu to się dzieje. Ostatecznie codziennie zmniejszasz dawkę do całkowitego wyeliminowania nikotyny z życia. Dlaczego podejmujesz decyzję o rzuceniu palenia? Bo chcesz skupić się na swoim zdrowiu, bo na nim ci zależy. Dlaczego zatem zwlekasz długie miesiące czy lata ze zmianą pracy, która cię wyniszcza?

 

Postanowienia na Nowy Rok najlepiej podziel sobie na etapy. Samo stwierdzenie "znajdę nową pracę" nie sprawi, że ją znajdziesz. Ustal sobie cele i każdego dnia je osiągaj, chociażby poprzez wysyłanie CV tam, gdzie rzeczywiście interesuje cię oferta pracy, a nie wszędzie tam, gdzie akurat poszukują jakiegoś pracownika.

 

Ważny jest tu również aspekt psychologiczny. Jeśli zauważasz, że poszczególne elementy składają się w całość i zaczynają przynosić efekty, chociażby w postaci rozmów kwalifikacyjnych, to już jest ogromny sukces i kolejny motywator do zmiany.

 

Nie zniechęcaj się, jeśli po tygodniu rekruter nie zadzwoni i nie zaprosi cię na rozmowę. Nie panikuj i nie rezygnuj! Są to złożone procesy, których efekty widać czasami nawet po kilku miesiącach. Jeśli postanowisz szukać pracy w styczniu, a w lutym nadal nic się nie wydarzy, musisz realnie ocenić, ile czasu zajmują procesy rekrutacyjne. Cel będzie łatwiejszy do osiągnięcia, jeśli towarzyszyć ci będzie grupa wsparcia. Poinformuj o swoich postanowieniach bliskich. Szybciej wywiążesz się z deklaracji, jeśli ktoś będzie rozliczał twoje kroki w dążeniu do zmiany.

 

Jeżeli już osiągniesz cel, nie krępuj się wynagrodzić sobie swoje starania. Czy będzie to drobny upominek, czy większa gratyfikacja – wszystko zależy od ciebie. Za tobą rewelacyjnie odrobiona praca domowa, która w pełni zasługuje na nagrodę. Postanowienia noworoczne naprawdę da się zrealizować. Musisz wierzyć w siebie, w swoje możliwości i dać z siebie 100%, a na pewno się uda.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj