Postanowienia noworoczne a zmiana pracy

 
Postanowienia noworoczne a zmiana pracy

Moment przełomowy, jakim jest nowy rok kalendarzowy, to dobra okazja dla uporządkowania swoich spraw zawodowych. Zadbaj o to, co do tej pory odkładałaś / odkładałeś na później. Wiesz, że obecna sytuacja nie do końca Ci odpowiada, ale nie umiesz jeszcze wskazać konkretnych celów? Niektóre postanowienia noworoczne mogą przynieść pozytywne zmiany na ścieżce kariery. Pamiętaj jednak, że postanowienia będą miały dużą moc, jeśli od początku postarasz się podejść do nich z zaangażowaniem. Warto przygotować się do planowanych zmian nieco wcześniej. Pozwoli Ci to na wdrożenie nowego planu działań z początkiem roku.

 

Spis treści

Postanowienia noworoczne – dlaczego je robimy?

 

Postanowienie noworoczne to dla wielu z nas tradycja. Niezależnie od tego, czy wykonaliśmy cele na ubiegły rok, chętnie szukamy kolejnych wyzwań, nierzadko bardzo ambitnych. Często wiążą się z życiem zawodowym. Aby sprawnie przejść od słów do czynów i wdrożyć w życie postanowienia, warto trafnie je sformułować. „W 2023 r. w końcu odniosę sukces...” Nawet kiedy zegar właśnie wybija północ w sylwestrową noc, te słowa nie mają magicznej mocy, a dobra wróżka nie rzuci na Ciebie czaru. Sam / sama musisz zadbać o realizację planów. Najważniejsze to dokładnie wiedzieć, co dla Ciebie ów sukces oznacza. Potraktuj noworoczne postanowienia jako okazję do przyjrzenia się własnej karierze, oceny zawodowych celów i ich ewentualnej modyfikacji.

 

Cele noworoczne: zmiana pracy – jak wytrwać?

 

Od czego zacząć? Nie wystarczy wykrzyknąć: nowy rok, nowa ja! / nowy ja! Jeśli chcesz polepszyć swoją sytuację zawodową, na początek zrób rzetelny rachunek sumienia. Weź kartkę i w kolumnie zapisz wszystkie rzeczy, których nie lubisz w swojej pracy. Są to te aspekty życia zawodowego, które wymagają uwagi i zmiany, hamują Cię przed rozwinięciem skrzydeł, polepszeniem swojej sytuacji. Punkt po punkcie zastanów się, co możesz z nimi zrobić. Nie odpowiadaj automatycznie: nic, ale daj sobie kilka, kilkanaście minut na zastanowienie. Twoje cele na nowy rok powinny być odpowiedzią na przygotowaną przez Ciebie listę. Pod spodem lub w kolumnie obok przygotuj teraz kolejną – zawierającą postanowienia noworoczne. Listę z postanowieniami powieś w widocznym miejscu, by nie tracić z oczu tego, co chcesz w tym roku osiągnąć.

 

Pamiętaj! 

 

Zanim oficjalnie zadeklarujesz, że od Nowego Roku zmieniasz swoje życie, pracę czy miejsce zamieszkania, dokładnie określ swoje cele i możliwość ich realizacji w czasie, w połączeniu z oczekiwaniami.

 

Jak wytrwać w postanowieniu? Przede wszystkim nie odkładaj decyzji w czasie. Rzucając palenie, nie robisz tego za pół roku, po prostu to się dzieje. Ostatecznie codziennie zmniejszasz dawkę do całkowitego wyeliminowania nikotyny z życia. Dlaczego podejmujesz decyzję o rzuceniu palenia? Bo chcesz skupić się na swoim zdrowiu, bo na nim ci zależy. Dlaczego zatem zwlekasz długie miesiące czy lata ze zmianą pracy, która Cię wyniszcza?

 

Postanowienia na Nowy Rok najlepiej podziel sobie na etapy. Samo stwierdzenie: znajdę nową pracę nie sprawi, że ją znajdziesz. Ustal sobie cele i każdego dnia je osiągaj, chociażby poprzez wysyłanie CV tam, gdzie rzeczywiście interesuje cię oferta pracy, a nie wszędzie tam, gdzie akurat poszukują jakiegoś pracownika.

 

Ważny jest tu również aspekt psychologiczny. Jeśli zauważasz, że poszczególne elementy składają się w całość i zaczynają przynosić efekty, chociażby w postaci rozmów kwalifikacyjnych, to już jest ogromny sukces i kolejny motywator do zmiany.

 

Nie zniechęcaj się, jeśli po tygodniu rekruter nie zadzwoni i nie zaprosi Cię na rozmowę. Nie panikuj i nie rezygnuj! Są to złożone procesy, których efekty widać czasami nawet po kilku miesiącach. Jeśli postanowisz szukać pracy w styczniu, a w lutym nadal nic się nie wydarzy, musisz realnie ocenić, ile czasu zajmują procesy rekrutacyjne. Cel będzie łatwiejszy do osiągnięcia, jeśli towarzyszyć Ci będzie grupa wsparcia. Poinformuj o swoich postanowieniach bliskich. Szybciej wywiążesz się z deklaracji, jeśli ktoś będzie rozliczał Twoje kroki w dążeniu do zmiany.

 

Jeżeli już osiągniesz cel, nie krępuj się wynagrodzić sobie swoje starania. Czy będzie to drobny upominek, czy większa gratyfikacja – wszystko zależy od ciebie. Za Tobą rewelacyjnie odrobiona praca domowa, która w pełni zasługuje na nagrodę. Postanowienia noworoczne naprawdę da się zrealizować. Musisz wierzyć w siebie, w swoje możliwości i dać z siebie 100%, a na pewno się uda.

 

Cele na Nowy Rok – przykłady dla pracowników

 

 • zmiana pracy

 

Takiej decyzji nie podejmuje się pod wpływem chwili, ale jeśli od dawna czujesz, że nie pasujesz do firmy, nie interesuje Cię dana dziedzina, marzysz o czymś innym – podejmij działania zmierzające do tego, by wreszcie wejść na satysfakcjonującą ścieżkę kariery zawodowej. Wyznacz sobie małe cele: 

 

 • uzupełnij CV, 

 • zaktualizuj profil na praca.pl, 

 • zapisz się do newslettera, 

 • ustaw job alert, 

 • zacznij regularnie przeglądać oferty i np. co tydzień wysyłaj zgłoszenia. 

 

Zmiana pracy to poważne przedsięwzięcie, ale nie będzie takie stresujące czy przytłaczające, gdy zastosujesz metodę małych kroków. Styczeń to ogólnie rzecz biorąc, dobry miesiąc na szukanie zatrudnienia. W tym okresie przybywa ofert pracy, a wiele firm wykorzystyje nowy rok na  wprowadzenie zmian strukturalnych, poszerzenie kadry. Sprawdź, jak przygotować się do poszukiwania pracy w styczniu.

 

A może zamiast zmiany firmy, nowe stanowisko? Zmiana stanowiska pracy może znacznie podnieść jakość naszego życia i nie chodzi jedynie o idące za awansem pieniądze. Większa satysfakcja, ciekawsze, angażujące zadania podnoszą samoocenę i motywują do rozwoju. Z tych względów awans bardzo często pojawia się w charakterze noworocznego postanowienia. Nowy rok oznacza nowe plany budżetowe firm, dlatego to tak dobra okazja na umówienie rozmowy z przełożonym. Oczywiście  decyzję o podwyżce, tak jak o tym, czy przyznać Ci awans, podejmuje szef. Ty możesz jednak zabrać dobre argumenty i zmotywować się, by o zmianie warunków płacy porozmawiać.

 

 • nowy kurs

 

Często do podjęcia nowej posady nie wystarczą same chęci – niezbędne jest nabycie specjalistycznych umiejętności. Jeśli myślisz o zmianie branży, nie pozostawaj w sferze marzeń. Od nowego roku zapisz się na kurs zawodowy i do dedykowanych grup w mediach społecznościowych, przeglądaj fora branżowe, zacznij czytać artykuły na temat interesującej Cię dziedziny.

 

A może lubisz swoją pracę, a mimo to masz wrażenie, że stoisz w miejscu, nie rozwijasz się? W tym wypadku postaw na szkolenia podnoszące kwalifikacje. Zapytaj pracodawcę, czy ma Ci coś do zaoferowania w tym zakresie, jest w stanie sfinansować ciekawy kurs, który polepszy Twoje wyniki. Wiele interesujących szkoleń – darmowych i płatnych – znajdziesz w sieci, np. na platformach e-learningowych. Jak systematycznie uczestniczyć w zajęciach? Jeśli nie robi tego Twój instruktor, samodzielnie wyznacz sobie cele. Tym ogólnym może być np. zdanie certyfikowanego egzaminu, uzyskanie dyplomu. Celami szczątkowymi powinna być realizacja konkretnych partii materiału w oznaczonym czasie. Nagradzaj siebie za wypełnienie nałożonych na siebie obowiązków. Możesz też wyznaczyć sobie kary za lenistwo.

 

 • nauka języka obcego

 

Teoretycznie znasz angielski lub niemiecki – o czym świadczą lata nauki w szkole – ale w praktyce Twoje kompetencje językowe pozostawiają wiele do życzenia? Zapisz się na kurs, zacznij oglądać filmy i czytać książki w obcym języku. Słaba znajomość angielskiego czy innego języka obcego nie poszerzy Twoich możliwości zawodowych. Jeśli natomiast będziesz posługiwać się danym językiem biegle, możesz zacząć wykorzystywać go w pracy lub nawet zatrudnić się w zagranicznej firmie – co zwykle przekłada się na wyższe zarobki.

 

 • balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym

 

Masz wrażenie, że w minionym roku pracowałaś / pracowałeś właściwie bez przerwy, czujesz się wyczerpana / wyczerpany? Najwyraźniej coś poszło nie tak w kwestii zarządzania czasem. W tym roku nie bierz na siebie nadmiernie dużo, przestrzegaj limitów nadgodzin. Oddzielenie życia zawodowego i prywatnego jest niezwykle istotne z wielu powodów – zdrowotnych, ale też tych dotyczących jakości Twojej pracy i postępów na ścieżce zawodowej. Nie zaniedbuj dobrostanu psychicznego i trzymaj się grafiku pracy.

 

Czytaj także: postanowienia noworoczne dla firm.

 

 • lepsza organizacja czasu pracy

 

Work-life balance osiągniesz dzięki lepszej organizacji pracy, dlatego tę także warto uwzględnić na liście do realizacji w nowym roku. Jak być dobrze zorganizowanym / zorganizowaną? Na początek postaw na punktualność. Pozornie mała rzecz, a może zmienić w Twoim życiu naprawdę wiele. Ciągły pośpiech męczy, sprawia, że czujesz się przytłoczony / przytłoczona. Jedno poranne spóźnienie może pociągnąć za sobą lawinę kolejnych przekładanych spotkań, niedokończonych rozmów. Oczywiście warto nauczyć się punktualności także dlatego, że wpływa ona na Twój wizerunek. 

 

W dobrej organizacji pracy często niedoceniane znaczenie ma także asertywność. To bardzo przydatna cecha, nie tylko dla Ciebie, ale też dla osób, z którymi współpracujesz i dla Twojego szefa. Asertywność definiuje się głównie jako sztukę mówienia „nie”,  ale to także umiejętność wyznaczania granic, komunikowania własnych potrzeb i oczekiwań, nastawienie na dialog. Jeśli dotychczas dawałeś / dawałaś sobie wejść na głowę wszystkim dookoła, miałeś / miałaś trudność z wykonaniem własnych obowiązków, bo wszyscy obarczali Cię swoimi, nadeszła pora, by nauczyć się asertywności. 

 

Zacznij korzystać także z narzędzi pomagających organizować pracę – arkuszy kalkulacyjnych, kalendarzy i oprogramowania do zarządzania projektami. Nie zapisuj istotnych kwestii na świstkach, które łatwo zgubisz, ale wszystkie umieszczaj w jednym miejscu. Wykorzystaj kolory do oznaczania ważności spraw do załatwienia. Możesz stworzyć własny system bądź wykorzystać znane metody np. matrycę Eisenhowera czy technikę Pomodoro. 

 

 • unikanie rozpraszaczy

 

Zerkanie na telefon co kilkanaście minut sprawia, że jesteś mniej efektywny / efektywna. Wykonywanie jednego zadania rozciąga się w nieskończoność, a Ty ciągle ledwie nadążasz z terminami. Dlatego szczególnie cennym postanowieniem noworocznym jest wyeliminowanie z otoczenia rozpraszaczy, które przeszkadzają Ci w obowiązkach i w dłuższej perspektywie – rozwinięciu skrzydeł w życiu zawodowym. Czym są owe rozpraszacze? Najczęściej jest to właśnie telefon z dostępem do mediów społecznościowych, prywatnego e-maila i innych atrakcyjnych stron internetowych. Rozpraszaczem może być też radio, telewizja czy po prostu współpracownicy (w przypadku home office – domownicy), którzy mają ochotę poplotkować. W czasie pracy zadbaj o koncentrację, odsuń wszelkie niepotrzebne przedmioty poza zasięg wzroku oraz poproś inne osoby o to, by Ci nie przeszkadzano. 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"
Praca Sunday Polska Sp. z o.o.

Polecane oferty