Przekwalifikowanie – jak szybko zmienić branżę zawodową?

 
Przekwalifikowanie – jak szybko zmienić branżę zawodową?

Czujesz, że stoisz w miejscu i nie widzisz dla siebie żadnych możliwości rozwoju, zwiększenia zarobków, uzyskania awansu? A może straciłeś pracę i dostrzegłeś, że Twój zawód jest mało perspektywiczny, boisz się, że los nigdy się nie odmieni, a Ty zawsze będziesz drżeć o posadę i niewiele zarabiać? Zamiast czekać na korzystny układ gwiazd czy łut szczęścia, weź sprawy w swoje ręce – zacznij się przekwalifikowywać.

 

Współcześnie, w obliczu bardzo dynamicznych zmian na rynku pracy, postępu technologicznego, większej mobilności ludzi, ale i kryzysów gospodarczych (np. w związku z pandemią), przebranżowienie jest zjawiskiem powszechnym. Na przekwalifikowanie się decydują się zarówno osoby młode, zaledwie po kilku latach pracy w jakiejś dziedzinie, jak i starsze, z bogatym bagażem doświadczeń.

 

Nawet radykalna zmiana kwalifikacji zawodowych nie dziwi, obecnie jest też dużo łatwiejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Żeby nauczyć się nowych rzeczy, często nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy sprawne łącze internetowe, czas i motywacja. Co więcej, wiele szkoleń online udostępnianych jest bezpłatnie. Zmianę lub podnoszenie kwalifikacji można zacząć od razu, już dziś. W utrzymaniu motywacji pomoże Ci dobry plan.

 

Wybierz obszar zawodowy

 

Żeby dokonać zmiany, trzeba wiedzieć, czego się chce – oraz czego się nie chce. Jeśli nie masz konkretnych pomysłów co do swojej przyszłej profesji, na początek wybierz obszar zawodowy. Motywacją nie powinny być wyłącznie wysokie zarobki w jakiejś branży. Najlepiej, by wybrana branża była zgodna z Twoimi zainteresowaniami, ale i predyspozycjami, talentami. Bądź wobec siebie szczery, spróbuj realnie ocenić, w czym jesteś dobry i w jakim kierunku chciałbyś spróbować swoich sił. Tylko w ten sposób utrzymasz motywację w trakcie nauki i wytrwasz w postanowieniu.

 

Zaplanuj ścieżkę kariery

 

Po wyborze ogólnego obszaru zawodowego – czas na konkrety. Zrób research i zwróć uwagę, jacy specjaliści są potrzebni w danej dziedzinie. Możesz stworzyć listę tych profesji, które Cię szczególnie interesują. Nie zniechęcaj się, ale zwróć uwagę na tzw. wysokość progu wejścia. Czy łatwo będzie zdobyć odpowiednie kwalifikacje, żeby podjąć pracę? Czy będziesz musiał zdać egzamin państwowy, uzyskać uprawnienia? A może nauka zawodu trwa bardzo długo lub jest kosztowna?

 

Przygotuj się na ciężką pracę, ale pamiętaj też, że możesz dysponować ograniczoną ilością czasu. Wiele osób uczy się nowej profesji wieczorami, po 8-godzinnym dniu pracy. Jeśli zaczynasz od zera i celujesz w zawód wymagający bardzo wysokich kwalifikacji, czas przekwalifikowania się może się przeciągać. Dobrym pomysłem jest więc postarać się zahaczyć w wybranej dziedzinie na jednym z niskich stanowisk, czy nawet na stażu, a następnie sukcesywnie podnosić kwalifikacje i awansować.

 

Zaplanowanie ścieżki kariery zawodowej ma wiele zalet. To konkretne cele, a nie mgliste marzenia, pozwolą Ci ustalić, co powinieneś robić krok po kroku, by w stosunkowo niedługim czasie podjąć pracę w nowej roli.

 

Zdobądź kwalifikacje w zawodzie

 

Wiesz już, jakie chcesz zdobyć stanowisko? Przejrzyj ogłoszenia o pracę, by dowiedzieć się, jakich umiejętności oczekują pracodawcy od kandydatów wykonujących daną pracę. Sprawdzaj blogi, fora branżowe, a potem poszukaj kursów. Sprawdź możliwości uzyskania dofinansowania z urzędu pracy. Zastanów się nad studiami wieczorowymi, podyplomowymi. Zapisz się na szkolenia.

 

W przekwalifikowaniu się kluczowa jest systematyczność. Bez wątpienia pojawią się momenty zniechęcenia, znużenia. Żeby nie porzucić nauki w chwilach kryzysu, zaplanuj kolejne etapy przebranżowienia. Pamiętaj, że grafik nie może być przeładowany. Postaraj się, by uczyć się zawsze o tej samej porze – wyrób sobie nawyk. Staraj się podzielić przyswajany materiał na mniejsze części, a po każdym etapie nagradzaj się.

 

Czytaj także: Barometr zawodów.

 

Bądź cierpliwy

 

Uzbrój się w cierpliwość, bądź wytrwały, ale też podchodź do całej sprawy z głową i skorzystaj z pomocy, jaką niosą media społecznościowe i fora internetowe. Zapisz się do grup zrzeszających zainteresowanych daną branżą, przeglądaj wpisy, udzielaj się, bierz udział w webinarach i w miarę możliwości w spotkaniach branżowych. Dzięki temu podtrzymujesz w sobie ciekawość, a więc i motywację do pracy.

 

Podnoś cały czas kwalifikacje zawodowe

 

Współczesny rynek pracy cechuje duża dynamika zmian – pojawiają się nowe zawody, inne się dezaktualizują. Zmiany dotyczą także konkretnych dziedzin, co wiąże się ze wspomnianym wyżej rozwojem technologicznym, ale i trendami w branży, nowelizacjami prawa, zaleceniami medycznymi czy kwestiami ekologicznymi. Dlatego zdobycie wymarzonej posady nie oznacza końca uczenia się. Pracodawca powinien umożliwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jeśli jednak w firmie nie ma ciekawych szkoleń, zamiast pogodzić się z tym stanem rzeczy, działaj na własną rękę, czytaj teksty z Twojej dziedziny, śledź nowinki, zapisuj się na szkolenia czy kursy. Powodzenia!

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty