Rekrutacja IT: Hackathon

 
Rekrutacja IT: Hackathon

Imprezy dla fanów muzyki country czy dla tych, którzy prowadzą równoległe życie w strefie science-fiction, zloty lekarzy, lektorów czy dentystów to już standard. Na takich wydarzeniach spotykają się ludzie o podobnych zainteresowaniach, pojawia się możliwość dyskusji, poznania nowinek z branży. Czy są specjalne zgrupowania dla programistów?

 

Spis treści

Hackathon – co to?

 

Hackathon, inaczej maraton programowania, to zgromadzenie, na którym spotykają się specjaliści z branży IT. Rywalizują między sobą, wykonując zadanie zlecone przez organizatorów. 

 

Hackathony to bardzo dobra metoda rekrutacji pracowników, a także rozwiązywania zagadnień z zakresu szeroko pojętego IT. Mogą być wykorzystywane przez przedsiębiorstwa i różnego rodzaju potentatów. 

 

Hackathon – jak wygląda?

 

Bardzo często spotkania programistów odbywają się w weekendy, w przygotowanych do tego miejscach, ale równie popularne są hackathony online. Uczestnicy, podzieleni na grupy, mają na przykład 24 godziny na stworzenie aplikacji, programu albo rozwiązanie konkretnego problemu. 

 

Na spotkaniach jako uczestnicy gromadzą się osoby posiadające konkretną wiedzę i umiejętności, chcące wykazać się przed organizatorami i jury. Dzięki temu pracodawcy mogą obserwować, czyje działania wyróżniają sią spośród tłumu, mogą wyłonić najlepszych. 

 

Hackathon – jak zorganizować?

 

Chcąc zorganizować hackathon, na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju ma być to wydarzenie:

 

 • online czy stacjonarnie, 

 • przeznaczone dla wszystkich chętnych czy dla pracowników określonej firmy. 

 

W przypadku wydarzenia stacjonarnego należy wybrać ciche, odosobnione pomieszczenie, w którym nikt nie będzie przeszkadzał programistom w pracy. Warto zadbać o to, by stoły i krzesła mogły być przesuwane – by zespoły w hackathonie mogły usiąść tak, jak im wygodnie. Należy także dostarczyć catering – wodę, napoje, przekąski. Hackathon może bowiem trwać wiele, wiele godzin. Oczywiście kwestią podstawową jest dobre, stabilne i szybkie połączenie z internetem. 

 

W przypadku hackathonu online warto zaproponować użytkownikom platformę do wspólnej komunikacji – np. Team, Zoom, Slack, Discord… Kanał komunikacyjny powinien umożliwiać tworzenie się grup, a także przekazywanie wiadomości globalnych. 

 

Inne istotne kwestie w czasie organizowania hackathonu to:

 

 • precyzyjne wskazanie tematu / problemu do rozwiązania / zadania – uczestnicy muszą wiedzieć, czego się od nich oczekuje. Cel nie może pozostawiać pola do dyskusji, 

 • określenie limitu uczestników, 

 • rozreklamowanie wydarzenia – wśród pracowników firmy lub globalnie,

 • wskazanie nagród – powinny być atrakcyjne, w końcu kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin intensywnego kodowania musi się opłacać.

 

Hackathon – zalety

 

To przede wszystkim miejsce spotkania specjalistów, najróżniejszego szczebla – tych dopiero stawiających pierwsze kroki w programowaniu, a także szeroko rozpoznawanych autorytetów i mentorów. Są oni gośćmi takich wydarzeń, często dzielą się wiedzą, doświadczeniem, spostrzeżeniami.

 

Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz tego zwiększają swoją wartość na rynku pracy. Stają się bardziej rozpoznawalni. Tym, którym nie uda się osiągnąć podium, sam udział w wydarzeniu i tak daje bardzo wiele. To nie tylko możliwość zdobycia kontaktów, ale także ważne doświadczenie, które umieszczone w CV z pewnością zadziała na korzyść kandydata poszukującego zatrudnienia.  

 

To duża szansa na pokazanie swoich umiejętności dla kobiet w branży IT. Czasami, ze względu na panujące stereotypy, ciężko im przebić się podczas standardowej rekrutacji. Udział w hackathonie jest dla nich dodatkowym atutem oraz okazją, by zmierzyć się z konkurencją, nie na poziomie walki płciowej, ale prawdziwych zawodowych kompetencji.

 

Hackathony to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców: otrzymują produkt, technologię, model działania, rozwiązanie problemu. Mają możliwość rekrutacji najlepszych spośród szerokiego grona specjalistów. Uczestnicy z kolei zyskują doświadczenie, kontakty, a w razie wygranej także znaczące nagrody.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

 • specjalista mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  rekrutacja online
  11 godz.
  Region 1: opolskie, śląskie, dolnośląskie, lubuskie. Region 2: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie. Region 3. mazowieckie, łódzkie, podlaskie, warmińsko-mazurskie. Region 4. lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie. Jakie będą Twoje główne...
 • Kierownik budowy

  kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
  13 godz.
  Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentację techniczną, pozwolenie na budowę i aktualnie obowiązujące przepisy prawa oraz za rzetelne wypełnianie obowiązków przewidzianych dla kierownika budowy w prawie budowlanym.
 • Lider / Brygadzista - branża fotowoltaiczna

  Energia Port Sp. z o.o.   Niemcy  
  ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  14 godz.
  Zakres obowiązków: wyznaczanie zadań, kierowanie pracą podległych monterów oraz nadzór nad pracownikami i rozliczanie z ich pracy, przestrzeganie i egzekwowanie obowiązujących procedur oraz standardów na budowie, komunikacja z kierownictwem w ramach realizacji projektu, dbanie o kwestie...
 • Monter Instalacji Światłowodowych

  MD Telekom   Niemcy  
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  15 godz.
  Opis stanowiska: Wykonywanie instalacji sieci światłowodowych. Spawanie światłowodów. Montaż i konfiguracja urządzeń i usług telekomunikacyjnych u abonentów (modemy, routery, etc.) Zaciąganie kabli światłowodowych do kanalizacji oraz pionów teletechnicznych. Montaż muf...
 • Inżynier Budowy - branża elektryczna

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski, ul. E. Kwiatkowskiego 20B   
  specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
  19 godz.
  Twój zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
 • Spawacz

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski, ul. E. Kwiatkowskiego 20B   
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
  19 godz.
  Zadania: spawanie konstrukcji stalowych metodą MAG 135, MAG 136, przestrzeganie technologii procesów spawalniczych i doboru parametrów spawania zgodnie z instrukcjami, praca przy wykorzystaniu elektronarzędzi i rysunku technicznego, współpraca z innymi działami mechanicznymi, utrzymanie...

Najnowsze artykuły

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Wygraj atrakcyjne nagrody w konkursie na temat sztucznej inteligencji. Masz pomysł na to, jak pod wpływem technologii zmieni się Twoje życie i praca? Opowiedz nam o swoich przewidywaniach!

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Czy reklamowanie produktów i usług medycznych jest w Polsce dozwolone? Co może powiedzieć lekarz o ofercie placówki, w której pracuje? Sprawdź, jakie są legalne działania w marketingu medycznym.

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w IT. Firmy konkurują o specjalistów, a najlepsi mogą liczyć na zarobki rzędu kilkudziesięciu tys. złotych miesięcznie. Sprawdź, co musisz umieć, by zaczać karierę w DevOps.

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wywysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie. Sprawdź, jakie są objawy CFS.

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Górzysty archipelag na Oceanie Atlantyckim jest otwarty na pracowników z Polski. Żeby wyjechać do pracy, nie musisz załatwiać wielu formalności, jednak przeszkodę może stanowić wymagany język obcy. Zobacz, czy masz szansę na pracę.

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

W teorii producentem muzycznym może zostać każdy – nie musisz mieć ani kierunkowego wykształcenia, ani nawet umieć grać na jakimkolwiek instrumencie. W praktyce zacząć karierę w tym zawodzie nie jest tak łatwo. Sprawdź, od czego zacząć.