Fakty i mity o CV – sprawdź, czy je znasz!

 
Fakty i mity o CV – sprawdź, czy je znasz!

Szukając informacji o tym, jak powinien wyglądać życiorys, jak napisać pierwsze CV, co koniecznie zawrzeć, a co pominąć w tym dokumencie, natrafimy na setki, jeśli nie tysiące, różnych porad, czasami przekazujących odmienne od siebie informacje. Niekiedy też mamy przeświadczenie, że napisanie CV do pracy to bułka z masłem, nie zastanawiamy się nad trendami i po prostu przygotowujemy je tak, jak robiliśmy to kilka lat temu. Oto kilka dobrze znanych wytycznych na temat CV. To fakty i mity, które warto znać, przygotowując dokumenty aplikacyjne.

 

CV musi mieć zdjęcie – MIT


W życiorysie zawodowym nie ma wymogu umieszczania fotografii. CV bez zdjęcia jest tak samo wartościowe! Faktem jest natomiast, że pokazanie już na etapie CV naszego profesjonalnego wizerunku może przynieść profity w postaci zwrócenia uwagi rekrutera. Jeśli natomiast mamy zamiar dodać zdjęcia z prywatnej kolekcji, np. wakacyjnej czy ślubnej albo selfie przed lustrem, to lepiej ten element CV po prostu pominąć.

 

Profesjonalny adres e-mailowy w CV – FAKT


To fakt, z którym trudno dyskutować. Jeśli wcześniej profesjonalny adres e-mail nie był nam potrzebny, załóżmy go na potrzeby rekrutacji.

 

Liczy się tylko kreatywne CV – MIT

 

To kolejny mit, przez który wielu kandydatów zabrnęło w ślepy zaułek tworzenia nieprzeciętnego, nowatorskiego za wszelką cenę życiorysu. CV jako półgodzinny film, restauracyjne menu, gra komputerowa, strona w gazecie czy latawiec owszem, zaskoczą rekrutera. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy osoba, która przegląda dziennie setki aplikacji znajdzie czas, aby z uwagą zapoznać się z takimi niecodziennymi propozycjami. Co ważne, kreatywne CV musi być perfekcyjne. Łatwo też przy nim wpaść w pułapkę i pominąć któryś z ważnych elementów, np. klauzulę CV. Niech forma nigdy nie przesłoni treści. Nikt nie zatrudni kandydata do pracy bez kwalifikacji tylko dlatego, że pokusił się o przygotowanie niespotykanego CV. Co więcej, ta forma zarezerwowana dla przedstawicieli kreatywnych zawodów. Aplikując do pracy w banku, szkole czy w firmie ubezpieczeniowej, skupmy się na tradycyjnym układzie życiorysu, zadbajmy o treść i estetykę. Pomóc w tym może np. darmowy kreator CV praca.pl.

 

Nie należy pisać w CV o przerwie w doświadczeniu zawodowym – MIT


Zatajanie przerwy w pracy w CV jest niedopuszczalne i jeśli wyjdzie na jaw, np. na etapie rozmowy rekrutacyjnej, z pewnością pogrąży kandydata. Faktem jest natomiast, że kilkumiesięczne czy kilkuletnie przerwy mogą stawiać autora CV w złym świetle. Dlatego warto takie okresy bez zatrudnienia uzasadnić. Jeśli byliśmy bezrobotni, ale w tym czasie dokształcaliśmy się na kursach – dobrze jest to zaznaczyć. Gap year także może stać się ostatecznie naszym atutem w CV.

 

CV należy wysłać w odpowiednim formacie – FAKT

 

Dzięki temu, że zapiszemy gotowe CV w formacie pdf, mamy pewność, że na każdym urządzeniu życiorys będzie wyglądał identycznie i tak, jak założyliśmy.

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty