Jak napisać CV dla ucznia?

 
Jak napisać CV dla ucznia?

Młodzież ma swoje potrzeby. Nie zawsze wszystkie z nich udaje się pokryć z kieszonkowego. Dorywcza praca jest więc świetną okazją, aby zdobyć swoje własne pieniądze. To też możliwość pokazania samodzielności i zdobycia pierwszych zawodowych doświadczeń. Pamiętaj, że zgodnie z definicjami prawa młodociany pracownik to osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie jest jeszcze pełnoletnia. Może być on zatrudniony wyłącznie do lekkich prac albo w ramach przygotowania zawodowego. Dziennie pracuje się nie więcej niż 8 godzin (osoby do 16. roku życia – 6 godzin). W ten czas wlicza się również czas lekcji w szkole. Pracodawca musi przestrzegać prawa, zaproponować Ci umowę na piśmie. Aby znaleźć dobrą firmę, w której zdobędziesz pierwsze doświadczenie, potrzebne Ci będzie perfekcyjny życiorys. Co powinno się w nim znaleźć? Jak napisać CV dla ucznia? Czym zainteresować pracodawcę i czy można ułatwić sobie tworzenie CV?

 

CV dla ucznia – co należy uwzględnić?


Kiedy po raz pierwszy szuka się pracy, pojawia się ogromna liczba pytań dotyczących CV: jak powinno wyglądać, co musi zawierać, czy lepsze jest CV ze zdjęciem, czy fotografię można pominąć. Uczniowie mają także jedno dodatkowe, bardzo istotne pytanie: co napisać, kiedy nie ma się doświadczenia zawodowego? Życiorys z samym wykształceniem wygląda przecież bardzo ubogo. Jako uczeń masz jednak wiele atutów i możesz zainteresować nimi pracodawcę! Zacznijmy jednak od elementów, które powinno zawierać Twoje CV.

Są to:

  • dane kontaktowe (imię i nazwisko, telefon, e-mail oraz Twój adres),
  • zdjęcie – nie jest obowiązkowe, ale pojawia się w większości CV,
  • podsumowanie zawodowe – to 2-3 zdania na Twój temat. Podsumowanie wbrew pozorom umieszczasz na górze – tuż pod Twoimi danymi. Napisz tutaj, gdzie się uczysz, jakie są Twoje najważniejsze cechy (np. komunikatywność, samodzielność) i jakiej pracy szukasz.

Przykład:

 

Jestem uczniem 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 25 w Kielcach. Jako wolontariusz zdobyłem pierwsze doświadczenia podczas organizacji eventów sportowych. Jestem komunikatywny i szybko się uczę. Szukam pracy w obsłudze klienta, ponieważ chciałbym związać swoją zawodową przyszłość z handlem.  

Takie podsumowanie pokazuje, że jesteś osobą aktywną i zmotywowaną. To dla pracodawcy bardzo ważna informacja.

  • wykształcenie – podaj nazwę szkoły, do której uczęszczasz, profil klasy,
  • poziom znajomości języka obcego – nawet jeśli w ogłoszeniu nie podano wymagania znajomości języka obcego, wpisz ten punkt w CV. Zaznacz, jaki to język i na jakim poziomie go znasz,
  • umiejętności miękkie – to Twoje cechy, zdolności interpersonalne, które trudno zmierzyć. Należą do nich np. komunikatywność, odpowiedzialność, punktualność, dobra organizacja pracy,
  • klauzula CV – to formułka wyrażająca zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na potrzeby rekrutacji.W CV dla ucznia szkoły średniej, technikum czy szkoły branżowej doświadczenie zawodowe można zastąpić następującymi punktami:

  • wolontariat/ aktywność pozalekcyjna – jeśli realizujesz się jako wolontariusz, prowadzisz w internecie ciekawy blog, redagujesz szkolną gazetkę, jesteś przewodniczącym klasy albo pomagasz seniorom, koniecznie pochwal się tym w CV!
  • osiągnięcia – wygrałeś olimpiadę z matematyki, wojewódzki konkurs recytatorski, a może wspólnie z kolegami i koleżankami zbudowaliście robota, który mówi? – to również ważne dla pracodawcy informacje, świadczące o tym, jakie masz zdolności, ale też, że jesteś osobą wytrwałą, zmotywowaną i umiejącą osiągać wyznaczone sobie cele,
  • zainteresowania – zwykle zainteresowania w CV nie są obowiązkowym punktem. Kiedy jednak nie masz doświadczenia zawodowego, warto dodać informację, czym się interesujesz. Dlaczego? To pomoże pracodawcy lepiej Cię poznać.

 

Kreator CV – dlaczego warto go użyć? Który kreator CV wybrać?

 

Gotowe szablony CV, które znajdziesz w internecie, kierowane są zwykle do osób dorosłych, które mają już ukończoną szkołę czy studia. Pierwszorzędną rolę odgrywa tam doświadczenie zawodowe. W CV dla uczniów trzeba jednak podkreślić inne atuty kandydata. Dlatego warto skorzystać z narzędzia, w którym można przygotować życiorys dopasowany do swoich potrzeb. W sieci jest wiele kreatorów życiorysów i wzorów, które można uzupełniać. Zwróć jednak uwagę na to, czy wybrany portal oferuje kreator bezpłatnie, czy wymagana jest opłata, np, za ściągnięcie PDF-a z życiorysem na dysk. Warto też wybrać taki edytor, w którym można zmieniać kolejność punktów CV, gdzie nie ma narzuconego z góry formatu.

Z pomocą przychodzi darmowy kreator CV praca.pl. Aby z niego skorzystać, wystarczy założyć konto kandydata. Używając kreatora życiorysu, masz pewność, że nie zapomnisz o żadnym ważnym elemencie. Forma graficzna będzie czytelna i estetyczna, a samo przygotowanie dokumentu nie zajmie Ci tak dużo czasu, jak pisanie go od zera w programie tekstowym. Ważne! Gotowy życiorys koniecznie zapisz w formacie PDF.

Kreator CV praca.pl umożliwia wybór sekcji, jakie kandydat chce zawrzeć. Można usunąć pole z doświadczeniem, dodawać nowe elementy i zmieniać ich kolejność. Klauzula CV zamieszcza się automatycznie, więc dokument na pewno będzie poprawny od strony formalnej. Od Ciebie zależy, jakie dane wpiszesz. Poza obowiązkowymi elementami możesz dodać sekcje: certyfikaty, zainteresowania, wolontariat, linki (np. do Twojego bloga), kursy i szkolenia, albo stworzyć własną, zatytułowaną dokładnie tak, jak chcesz.

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty