List motywacyjny grafik komputerowy – jak napisać?

 
List motywacyjny grafik komputerowy – jak napisać?

W ogłoszeniach o pracę na stanowisko grafika komputerowego wymóg przesłania listu motywacyjnego pojawia się dość rzadko. Jeśli szukasz pracy w tym zawodzie, koniecznie musisz przygotować dobre CV oraz portfolio – tego właśnie najczęściej oczekują pracodawcy. Niemniej część firm ceni sobie także możliwość poznania kandydatów, ich osiągnięć i motywacji ujętych w formie listu motywacyjnego. Jeśli właśnie znalazłeś/znalazłaś ciekawą oferty pracy dla grafika, a wśród wymaganych dokumentów aplikacyjnych znajduje się również list, nie poddawaj się. Bez problemu w kilkadziesiąt minut przygotujesz pismo, które pozwoli Ci się wyróżnić. Jak to zrobić? Jak zacząć i jak zakończyć list motywacyjny?

 

Grafik komputerowy – jak wygląda list motywacyjny?


Całkiem słusznie panuje przeświadczenie, że grafik – jako przedstawiciel kreatywnego zawodu – powinien przygotować ciekawe, oryginalne dokumenty aplikacyjne. Nie wszędzie fantazyjne i zaskakujące formy są jednak najlepszym rozwiązaniem. Twoją kreatywność w tym względzie zaprezentuj w portfolio, list motywacyjny do pracy ma natomiast określoną strukturę, której warto się trzymać.

Jakie elementy muszą się znaleźć w liście motywacyjnym grafika komputerowego? Oto podstawowy szablon tego dokumentu:

Imię i nazwisko                                                                                                                     Miejscowość, data dane kontaktowe                                                                                                                                                
                        
                                                                                                                                            Dane adresata listu

Umotywowanie kandydowania do pracy jako grafik komputerowy w danej firmie.


                                                                                            Zwrot grzecznościowy, imię i nazwisko kandydata

Klauzula RODO umieszczona na samym dole strony, mniejszą czcionką.


Grafik komputerowy – jak zacząć list motywacyjny?

 

Pisząc list motywacyjny do pracy jako grafik, warto być konkretnym, pisać zwięźle, ale ciekawie. Nie sprawdzą się ogólniki. Samo – jestem komunikatywny, odpowiedzialny i samodzielny – nie wystarczy! W liście masz miejsce na uzupełnienie informacji zawartych w CV grafika, chwalenie się osiągnięciami, podanie faktów, danych liczbowych, pokazujących, że to, co o sobie piszesz, ma potwierdzenie w rzeczywistości, a nie jest wyłącznie Twoją subiektywną opinią.

Jak zacząć list motywacyjny? Wstęp nie musi być długi. W pierwszym zdaniu możesz napisać, na jakie ogłoszenie aplikujesz. Alternatywą jest rozpoczęcie od opisywania swojej motywacji, od ogółu do szczegółu. Przykładowo:

Aplikuję na stanowisko grafika komputerowego w firmie XYZ, ponieważ chcę rozwijać swoje kompetencje zawodowe, będąc częścią zespołu profesjonalistów.

Dalej oczywiście należy podać szczegóły dotyczące wykształcenia, praktycznych umiejętności, obowiązków, najciekawszych zrealizowanych projektów sukcesów zawodowych itd. Mówiąc krótko, postaraj się udowodnić, że zatrudnienie Cię jest dobrą decyzją dla firmy, że wniesiesz nową jakość do zespołu.

 

Grafik komputerowy – jak zakończyć list motywacyjny?

 

Na koniec listu warto podkreślić gotowość do uczestnictwa w kolejnych etapach rekrutacji, w rozmowie kwalifikacyjnej. Co ważne, jeśli wysyłasz dokument online, nie musisz składać odręcznego podpisu. Trzeba natomiast wpisać swoje imię i nazwisko poprzedzone zwrotem grzecznościowym, np. Z poważaniem.

Bardzo ważnym elementem jest też klauzula RODO. To zgoda na przetwarzanie Twoich danych osobowych w procesie rekrutacyjnym. O ile w ogłoszenia nie ma wymogu zamieszczenia konkretnej formuły, zgoda może brzmieć np. tak:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych w procesie rekrutacji.

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty